Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • prosím poraĎte

    , Autor: klaudi96

    Príjemný večer pani pediatrička. Mám viac otázok. Vopred sa ospravedlnujem ale som čertvá mamička. takže si myslím že obavy sú na mieste a naša pediatrička je naozaj hrozná. nakoľko ďalšia je takmer 20km od našej dediny chcela by som aspoň do jari vydržať s malou u nej nakoľko v tej zime sa trepať s babetkom. Vopred ´dakujem za rady.
    1.Moja dcérka má zajtra 5týždňov. Už týždeň nato ako sme prišli z pôrodnice dostala zatečené hlieny soplík nejde vôbec takmer. Sme na UM sunar premium 1)nakoľko som stratila mliečko mala som ragady v dosť veľkom štádiu. Takže naša lekárka nám dala na zatečené hlieny mucosolvan no ten jej ani po vyše týždni nezabral. Kázala nám pásť koníky no malá sa nechec nejak vyvrackať, prepapať s aju nedá a teraz obzvlásť keď má žabu práve dnes sa nám prejavila. Trošička odgrcla dnes ráno ale nič moc. a stále chrapčí. neviete mi niečo poradiť? prírodné rady alebo iný sirupček pre 5 týždnove babetko. Takže o tie hlieniky prosím niečo. počula som o sinupret, nasivin a pod ... fenisitl kvapky ale to všetko na sopliyk no my soplik máe minimálne 2 3 krát do dňa maximálne ani to nie a to len z nošteka vyberieme paličkou odsávačkou nejde nič no chrapčí a ked vypije teplé mliečko duplom... a nemôže sa udusiť ked s ajej nalepia hlieniky alebo tak? hrozne sa bojím a ževraj detičky majú spať na chrbte no ja sa bojím ked grcne ekd nieekdy neodgrgne aj hodinu dve a spinka.
    2. môžme ešte užívať mucosolvan keď užívame 3x denne 0,5ml ani to takmer nie desiaty deň?
    3.no nošteka dávame libenar pre deti, ževraj neškodný roztok no dávame ho 3 týždeň vlastne denne 3-4 krát. vytrieme noštek a potom suchou paličkou vyberieme rozmočene kušteky. a raz bola na paličke bodka krvičky a druhý krát ten soplík bol s krvičkou na paličke. ale to trošilinka. čím to môže byť nie je to nebezpečné? dávame si pozor pri čistení nošteka
    4.pod noštekom nad ústočkami má čiaročku ktorá je vlastne od ten chrupavky medzi nosnými dierkami smerom k ústam presne v strede a je farby ako nos a zužuje sa. rážtep to určite enbude o tom by nám lekárka alebo v nemocnici povedali.. nikto si to nevšimol iba ja a moja mama ked som jej to povedala ale bojím sa či jej to nezostane? alebo tak? čo to môže byť. zblízka to je viditeľná čiarka hrubá asi ako malá ihla.
    ďakujem krásne vopred.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja vás chápem, že ako novopečená mamička si neviete niektoré veci vysvetliť.
    Začnem od konca. Čiarka medzi nosom a ústami je vždy, je to taká priehlbinka, ktorá má základ v tom, že celé ľudské telo sa vyvíja z dvoch častí, ktoré sa spoja a ten stred je tá spojnica. Keďže som bábätko nevidela, neviem, č je to naozaj niečo nezvyčajné alebo ako som vyššie popísala bežná spojnica dvoch častí tváre.
    Prvé tri otázky polu súvisia. týždňové bábätku nezvyknem dávať mucosolvan, takže ja by som ho nedávala. Pani doktorka má možno iné skúsenosti a hlavne, ona dieťatko vyšetrila, takže ona rozhoduje o liečbe. Viac ako dní by som ho však nedávala. Z vašich informácií by som dokonca pochybovala, či je dieťa vôbec choré, chrčanie je v tomto veku časté, môže mať viac príčin, najčastejšie je príčinou to že hlien, ktorý sa tvorí, aby chránil sliznicu nosa a dýchacích ciest vyschne, potom sa pri prúdení vzduchu pri vdychu a výdychu pohybuje, čo vyludzuje zvuk, ktorý sa úzkych dýchacích cestách zosilňuje a počujete ho ako chrčanie. Nie je to príznak choroby. Nie je potrebné s tým nič robiť, len tak ako vám bolo poradené libenarom zvlhčovať sliznicu nosa / môže sa používať trvale, je to fyziologický roztok/ a tiež treba zvlhčiť prostredie dieťaťa, vlhký froté ručník nad postieľku a samozrejme v dome alebo byte nefajčiť!
    Dieťatko v tomto veku má spinkať na chrbátiku, hlienmi sa neudusí. Noštek čistite ale nie často, ak má viac hlienov alebo často čistíte či odsávate tak sa môže objaviť prekrvený hlien.
    Je škoda, že nekojíte. Ragády, akokoľvek výrazné nie sú dôvodom pre prerušenie a zastavenie kojenia. Ale to už bohužiaľ nemôžeme teraz riešiť.