Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Neskoré nočné zaspávanie

    Dobrý deň, mám ročnú dcérku a nevie mi zaspať skôr ako o jedenástej až dvanástej večer. Neviem či nemá náhodou prehodený deň s nocou. Dcérka sa mi zobúdza každý deň v inú rannú hodinu niekedy o deviatej inokedy o desiatej alebo o jedenástej, cez deň mi spávala ešte dvakrát po hodine, ale asi posledný týždeň ju dávam spávať už len 1x a spí hodinu a pol. Takže posledný krát mi spí do 13.30h. Pristúpila som na to, lebo som si myslela, že bude večer unavená a zaspí skôr. Okolo ôsmej je už unavená, dám jej mliečko, pričom mi zaspí pri fľaške a len ju prenesiem do postieľky. Ale o pol hodinku až hodinku je hore, odmieta už ďalej spať ako keby bola vyspatá, keď si ľahnem s ňou tak sa jeduje a strašne plače. Takže som s ňou hore ďalšie 3 hodiny pokiaľ znova nie je unavená a nechce opäť spať. Neviem čo mám urobiť, aby zaspala skôr či ju budiť ráno skôr alebo......... Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Soňa

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Všimla som si, že detičky / spolu s mamičkami/ spávajú ráno pomerne dlho. Moje deti sa v tomto veku budili najneskôr o siedmej / okolo dvoch roko a hlavne pri zmene času aj o piatej. Myslím, že dieťa má len posunutý čas, ke´d sa budí o deviatej až jedenástej, jej deň trvá dvanásť hodín a nemôže ísť skôr spať. preto by som ju jemen budila najneskôr o ôsmej, potom sa hrajte, mala by spať jeden až dvakrát denne a ukladať večer, mala by skôr zapsť. ztáto zmena chce čas. neskúšajte ju unaviť, že potom zaspí, opak je pravdou ke´d je unavená, bude zaspávať ete horšie.