Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • priedušky

    Je bežným prejavom alergie kašeľ, zápal priedušiek a pískanie, resp. chrapot pri dýchaní?
    Mám 7 a pol mesačnú dcérku,(ešte je kojená) ktorá mala vymenované príznaky, CRP mala 8, napriek tomu jej lekárka predpísala antibiotiká - SUPRAX a Mucosolvan na kašeľ. Po týždni sa jej stav zhoršil, medzitým dostala silnú nádchu a hnačky. Na kontrole nás lekárka poslala na rontgen pľúc, snímok však bol v poriadku. Pri počúvaní priedušiek mi potvrdila, že sa jej stav zhoršil.
    Tak predpokladala, že má dcérka alergiu. Dostala sirup Zodak a zatiaľ čakáme, či sa jej stav zlepší. Nie je potrebné ísť pri predpoklade na alergiu k alergológovi? Je vôbec možné robiť testy na alergiu pri takých malých deťoch?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Testy na alergiu niektoré je možné spraviť ale kožné testy, teda čo je alergén sa v tomto veku nerobia. Najdôležitejšie je nasadiť správnu liečbu, ktorá zabráni ťažkostiam s dýchaním. Ak sa stav opakuje, niekedy je potrebné nasadiť aj dlhodobú liečbu. Stav aký popisujete mohol byť spôsobený / a pravdepodobne aj bol/ vírusovou infekciuou, ktorá sa bohužiaľ nevyhýba ani kojeným deťom a ani uvedené príznaky nemusia znamneať alergiu. Ochorenie však často prebieha dlhšie a dlhšie trvá, kým sa stav úplne upraví.