• Môj pupok

    Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať ešte na pupok môj pupok či je bábätko spojené nejako s mojím pupkom viem že znie to asi hlúpo ale zaujíma ma či je bábätko napojené len na placentu pupocnou šnúrou alebo sa spája nejako aj s mojím pupkom lebo som si čistila pupok lebo som mala strašne špinavý od gélu zo sonovania plno chlpov špiny a už sa zapaľoval a chcem vedieť či keď som pinzetou vyberala špinu lebo mám pupok do vnútra či sa nemohlo stať niečo bábätku dosť to bolelo lebo je zapálený červený. Dala som tam vatičku s aseptom ale tak to bolelo že radšej som to išla zmyť veľmi ma bolelo bruško a pupok tak som sa osprchovala trošku aj dnu som dala vody a poutierala sa a natrela avirilom len chcem vedieť či niečo hrozí bábätku alebo či môj pupok a jeho čistenie nesúvisí s bábätkom? Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň, plod je vyživovaný cez stenu maternicu, placentu a pupočník. S Vašim pupkom to nemá nič spoločné. U človeka po narodení pupok stráca svoju funkciu a ostáva na koži iba ako akýsi “doplnok”, akási pamiatka na obdobie vývinu v maternici, kedy sme boli cez pupočník vyživovaný. To, že sa časom normálne vpadnutý pupočník počas tehotenstva vyhladí súvisí s tlakom zväčšujúcej sa maternice na Vašu brušnú stenu. Čistenie pupka, ani dezinfekcia na tehotenstvo nemá žiadny vplyv. Nemusíte sa obávať.