Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,496 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Rady

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý deň pán doktor, mala by som na Vás viacero otázok ????????
  Momentálne som na konci 36 týždňa (35+6), týždeň dozadu mi doktor spozoroval nález krčka skrátený na 1cm, brala som preto Progestanelle ráno a vecer a magnezium 1tbl 4x denne, aby sa drobec ešte udržal v brušku, keďže ešte mu dozrievali aj plucka, aj imunita, ani vahu ešte nemal 2,5kg ale zatial 2,2kg, včera som bola po týždni na poradni opäť a krčok aj kvôli kludovemu režimu s polohovanie zostal na 1cm, progesteron som už teda mohla vysadiť a magenzium mám ešte týždne užívať 1tbl 3x denne. No a moje otázky sú:
  1. Pri staré mi bol nájdený zvýšený (doktor povedal že optimálny) enterococcus faecalis, z toho dôvodu mám na 6 dni capiky fluomizin, otázka je že keď si ich do seba strkam a bábätko už cítiť na spolu krcku či mu ti nemôže nejak uškodiť, nakoľko sa capiky vkladajú na noc a ležím s vyvýšenou posteľou ak by sa ta tbl rozpúšťala a tiekla smerom k jeho hlavičke, či mu to nemôže nejak uškodiť.
  2. Tiež by ma zaujímalo či mi neviete povedať keďže mám 1cm krčok s tým že sa ešte neotvára či si myslite že to tak vydrzi až do termínu alebo si skôr myslite podľa skúsenosti a Vašej praxe že sa môže narodiť do pár dni, pripadne či keby už zruším kľúčový režim mohol nastať kvôli tomu pôrod
  3. A tretia otázka že ak by sa náhodou narodil od zahtra kedy mi začne 37 tt (36+0) či by mal ešte nejaké problémy s adaptáciou, aj čo sa týka termoregulacie, dýchania, imunity, či by ho museli dávať do inkubátora a podobne. Ďakujem :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Fluomizin užívať môžete, nepoškodíte si, ani plodu. S Vašim nálezom môžete vydržať až do termínu pôrodu. 1 cm dlhý krčok v 36. týždni tehotenstva nie je žiadna katastrofa, najmä keď je uzavretý. Plod má už vyvinuté všetky orgány a s veľkou pravdepodobnosťou aj surfaktant. Hranicou predčasného pôrodu je 36+0 tt, takže od zajtra už ste v týždni tehotenstva, kedy sa nejedná o predčasný pôrod.

Podobné otázky

 • Skracovanie krčka maternice

  , Autor: Zuffka

  Dobrý deň pán doktor,
  som v 16/3 tt. a moja lekárka mi namerala cervix 28mm. Bola z toho zhrozená, veľmi ma tým nastrašila. Povedala, že mám mať len kludovy režim a na noc si vkladať do posvy Progestanalle. Je to až tak veľmi zle? Chcem sa teda opýtať, či sa da kludovym režimom dosiahnuť nejaké predĺženie krčka ? Alebo je to už nezvratne a jedine čo môžem urobiť je dodržiavať kludovy režim, aby sa to nezhoršilo ? Pripadne nejaké rady čo robiť/nerobit? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, bez videnia nálezu a poznania všetkých nalezov, výsledkov vyšetrení, okolností a informácií sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak sa nález bude zhoršovať, určite Vás musí Váš obvodný gynekológ odoslať na vyššie pracovisko do nemocničného zariadenia, kde určia ďalší postup. Nie je vylúčené, že bude u Vás potrebné realizovať cerclage. Takto sa Vám naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Listerioza

  , Autor: Florencia 5

  Žiaľ mala som tam jarnú cibuľku zo záhrady kde občas pobehujú mačky ale po dvoch dňoch som ju vyhodila. Chladničku čistím raz za tri štyri mesiace no po vašom upozornení budem častejšie. Len sa chcem spýtať ešte raz keď som mala tú jarnú cibuľku tam či je dôvod na obavu.... samozrejme zajtra chladničku umyjem len vravím zľakla som sa a chcela som len vediet či mi niečo hrozí keďže som tam mala mäso. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa mňa sa nemusíte obávať. Nie každá mačka má listérie a nie za každých okolností je potrebné hľadať listériu aj tam, kde nie je.

 • Maso

  , Autor: Florencia 5

  A posledná otázka pán doktor v chladničke kde bola tá cibuľa neumyta zo záhrady kde je veľa mačiek mám aj mäso už hotové . A chcem len vedieť či stačí keď mäsko zohrejem v mikrovlnke či je to bezpečné na konzumáciu? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj nedošlo ku kontaktu s ďalšími potravinami, nemusíte sa obávať. Za daných okolností je to bezpečné. Do budúcna sa však treba vyhnúť zbieraniu plodín z miest, ktoré môžu byť potencionálne kontaminované. Netreba však mať zase prehnaný strach z možnej nákazy listériou.

 • Jarná cibuľa

  , Autor: Florencia 5

  Pán doktor manžel doniesol zo záhrady jarnú cibuľku. V záhrade behá dosť mačiek od suseda samozrejme ju dal do chladničky ja som ju pre istotu vyhodila ale chcela som sa opýtať keďže to bolo pri ostatnej zelenine a ovocí a potravinach v chladničke či treba všetko vyhodiť kvôli toxoplazmoze alebo stačí tú druhú zeleninu ovocie dobre umyť? Som v 10 tt ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, stačí zeleninu z chladničky pred konzumáciou umyť. Nemusíte sa obávať.

 • Skore tehotenstvo a otrasy/vibracie

  , Autor: Hliva

  Dobry den,
  19.8. ideme rodine na svadbu ako hostia a mala by som byt v 7tyzdni tehotenstva. Su vibracie a otrasy hudby od DJa v poriadku s plodom ? Viete mi dat nejake rady comu sa este pripadne vyhnut ako napr. netancovat vela neskakat a podobne ?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v 7. týždni tehotenstva ešte mnohé ženy ani nevedia, že sú tehotné, absolvujú podobné spoločenské udalosti a nič sa nedeje. Na svadbu pokojne ísť môžete, aj sa v pokoji môžete zabávať, dokonca si môžete dopriať aj jeden ľahší drink. Samozrejme to ale s alkoholom netreba preháňať. Otrasy, ani nič podobné na zárodok, ktorý má pár milimetrov nemá vplyv.