Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tehotenstvo a Dalacin C 300mg

  , Autor: Adkapuf

  Dobry den,
  17.7. som mala ovulaciu a otehotnela som. Dostala som ale silnu anginu 22.7. vecer a 23.7. uz som mala penicilin z pohotovosti ale nezaberal, tak mi obvodna predpisala Dalacin C 300 a ten som brala 3krat denne do 29.7. Citala som ze v tomto obdobi je zarodok este samostatna jednotka a netyka sa ho nic ani antibiotika nemohli nijako poskodit. Je to tak ?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané antibiotiká sa môžu užívať aj počas tehotenstva. Áno, je to v podstate tak, ako píšete. Obdobie do 10. - 12. týždňa je prakticky v zmysle "všetko alebo nič", takže alebo je plod silný a v poriadku a tehotenstvo sa udrží aj napriek užívaniu antibiotík, či iných liekov, ktoré sú kontraindikované počas tehotenstva, alebo dôjde k potratu, ku ktorému môže prísť z rôznych príčin. Ak by aj náhodou došlo k potratu, nedával by som to do súvislosti s užívaním antibiotík, ale skôr so stavom organizmu počas ochorenia, ktoré prebiehalo v čase uhniezďovania. Odsledujte si to.