Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,961 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Pohyby

  , Autor: Dušana_1

  Dobrý deň, rada by som sa opýtala na pohyby bábätka. Som prvorodička, placenta vpredu,morfo koniec 20tt všetko ok. Pohyby cítim tak, že som si istá asi od konca 21tt. Ale také to hmírenie plodu pociťujem len keď si položím ruku na bruško. A to len keď sedím alebo ležím. A to nie vždy. Cítim skôr bublinkovanie alebo ked už kopanček, to cítim aj v pohybe, ľahu, sede bez toho, aby som sa nejako sústredila a prikladala ruku na bruchu.
  Od kedy budem vnímať pohyby typu hmírenie a podobne intenzívnejšie a nielen kopančeky? Lebo myslím si, že plod nemusí denne lopat´ ako o život a mám obavy, že to hmírenie nebudem vedieť zachytiť pokiaľ si obe ruky nepriložím na bruško a budem prepadať panike

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tým, že máte placentu na prednej stene maternice, nemusíte pohyby plodu cítiť intenzívne. Plod však s pribúdajúcimi dňami, či týždňami bude rásť a pohyby budete cítiť intenzívnejšie. Niekedy môže prvorodička začať cítiť pohyby plodu až v 24. týždni tehotenstva. Odsledujte si to. Ak boli výsledky všetkých vyšetrení v poriadku, nie je dôvod prepadať panike a znepokojovať sa.

Podobné otázky

 • Bolesť v boku

  , Autor: Katka177

  Dobrý večer, chcela by som sa opýtať. Posledné dni som začala mať také čudné bolesti v pravom boku taký tlak aj ako keby pálenie.Pohyby cítim. Babätko je otočené zadkom dole. Môže to byť tým? Min.týždeň som mala poradňu všetko bolo ok. Som 31tt. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám bude vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Bolesti hlavy

  , Autor: Tinka.2

  Dobrý deň,
  Som 33 tt . Už 5 deň pociťujem bolesti hlavy vzadu a v čelovej oblasti netrvajú celé dni ale každý deň bolesť cítim viac hodín. Preklamsiu asi možno vylúčiť tlak nízky okolo 100/60, bielkoviny v moči nie sú ani opuchy vôbec nemám. Pohyby krásne cítim. Môžu tieto bolesti ohroziť plod a mám ich riešiť s lekárom? Alebo neohrozujú plod a sú bežnou súčasťou týchto týždňov tehotenstva? Ako pomoc pijem vodu s citrónom a tekutín vždy 2-3l, niekedy trochu Pepsi, studené obklady, cvičenie krčnej a keď je zle paralen neviem či sa dá pomôcť ešte nejako inak?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin bolestí hlavy môže byť viacero. Najmä v tomto horúcom počasí. Nemusí však súvisieť s tehotenstvom. Príjem tekutín máte doststočný. Preeklampsia sa môže rozvíjať aj nenápadne. Samozrejme, ak nemáte ťažkosti, opuchy, bielkoviny v moči a tlak je v poriadku, pravdepodobnosť preeklamspie je pomerne malá. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní bolestí hlavy navštívte Vášho obvodného gynekológa, či obvodného lekára, ktorí Vás vedia odoslať na ďalšie potrebné vyšetrenia.

 • Pobolievanie v podbrušku

  , Autor: Abc

  Dobrý deň, som v 18tt a začala som mať akokeby menštruačné pobolievanie v podbrušku. Maternicu cítim akokeby bola tvrdá, boli ma aj na pravej keď chodím, keď sedim a vstanem alebo keď urobim dáky pohyb. Je to to roztahovanie maternice alebo treba ísť doktorovi? Pohyby stále necitim, jediný znak tehotenstva ktorý momentálne mám je že mi začalo z jedného prsníka vytekat kolostrum..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba takto na základe opisu sa nedá veľmi objektívne vyjadriť. Maternica sa každým dňom zväčšuje, čo môžete pociťovať ako pichavé bolesti po stranách podbruška, ako aj v pošve. Ak je však celé podbruško tvrdé, nie je to úplne ideálne. Skúsiť môžete užívať Magnézium v úvodnej dávke 3x1 tabletka denne, ktorá sa dá ešte navyšovať. Odsledujte si to. Samozrejme, v prípade ťažkostí, ako aj nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • More

  , Autor: Dusana_11

  Dobrý deň,

  Možno hlúpa otázka, ale chcela by som sa opýtať. Sme na dovolenke. Keď som vstupovala do mora, kde bola ešte nízka hladina mora (tak max po kolená), tak tam bol kameň a ja som padla do tej vody. Na pravé stehno, dopadla som tam na piesok v mori. Takýto ,,pád,, do plytkého mora v 26tt nie je nebezpečný ?
  Voda nadnáša, necítim bolesť, aj pohyby som potom cítila a nebolo to na betón alebo podobne ale proste do malej vody. Len som začala teraz o tom rozmýšľať. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste nespadli priamo na brucho, ale na bok na stehno a navyše to nebol dramatický pád a nemáte žiadne ťažkosti, nemusíte sa obávať.

 • Časté otáčanie

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň chcem sa spýtať som 24 týždeň a často sa v noci tocim lebo si neviem nájsť miesto aj 50 krát za noc chcela som sa spýtať či sa môže týmto otáčaní bábätko zamotať do pupočnej šnúry myslím tým krk? Alebo hlavičku keď sa tak často otáčam. Ďakujem s pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa otáča, či celkovo hýbe matka, neznamená to, že pohyby matky kopíruje aj plod. Dieťa nemá až toľko miesta, aby sa pri každom pohybe alebo otočení matky otočil tiež. Takže sa nemusíte obávať.