Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,771 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Magnezium

  , Autor: Daddka

  Dobry den,
  Som v 37 tt tehotenstva a od zaciatku tehotenstva uzivam magnerot (kvoli tetanii) a femibion. Docitala som sa ze dlhodobe uzivanie magnezia sposobuje svalovu slabost novorodenca. Je mozne ze dieta bude mat abstinencny priznak?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží od množstva užívaného magnézia. Ak užívate jednu, či dve tabletky magnézia denne kvôli tetánii, na novorodenca to nemusí mať žiadny vplyv. Vo vyšších dávkach sa u novorodenca môžu vyskytovať abstinenčné príznaky. Samozrejme, ak nemusíte magnézium užívať denne a viete ho obmedziť, bude to vhodné.

Podobné otázky

 • Podootazka

  , Autor: Florencia 5

  Prepáčte ešte sa spýtam na ten femibion 2 a magnézium lebo sa píše že tam treba aspoň dvojhodinový odstup kvôli tomu že femibion ma železo a nejaké vitaminy a spolu a femibionom sa vylučuju ? Preto sa pýtam či nevadí že som to vzala naraz spolu dve tabletky magnézia a femibion ? Lebo ráno som mala už dve tabletky magnézia ráno o šiestej potom ráno o desiatej dve a teraz na obed som dala femibion a až o druhej dávam magnézium lenže tak som mala bolesti že som to užila naraz?vždy dávam dvojhodinový odstup ale len preto sa pýtam že či nemôžem ublížiť bábätku že som užila aj magnézium naraz aj ten femibion dokopy? Či to nevadí?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, správne dodržujte dvojhodinový odstup. Nedodržanie dvojhodinovému odstupu však nemá vplyv na tehotenstvo, nepoškodí plod, iba môže dôjsť k zníženému vstrebaniu tabliet. Nemusíte sa obávať.

 • Magnézium a femibion

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň chcem sa spýtať dnes som užila femibion na obed ako som zvyknutá lenže mala som silné bolesti v podbrušku tak som si dala magnezium ktoré mám bežné predpísané na 8 tabliet denne po hospitalizacii a v prípade bolestí. Snažím sa vždy s odstupom ale dnes som si dala kvázi naraz nehrozí nič bábätku magnézium a femibion 2.naraz? Ide o magnezi lactas galvex kde jedna tableta obsahuje 50 jednotiek magnézia užila som dve tablety. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, nemusíte sa obávať, súčasným užitím Femibionu a dvoch tabliet magnézia ste si nepoškodili. Magnézium môžete pokojne užívať spolu s Femibionom.

 • Magnézium

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň prepustili na z nemocnice s tým že mi ponechali vysoké dávky magnézia aj osem tabliet denne magnesii lactas galvex. Lenže včera a predvčerom som dostala úporne hnačky a magnézium som nedala chcem sa spýtať či môže ublížiť to že zrazu tak z vysokých dávok z nemocnice som zrazu nemala ani jedno žiaľ aj keď užijem tak vyjde to von. Ja len či to nemôže ublížiť bábätku že pred tým som mala vysoké dávky a zrazu nič. Je dôvod na obavy mám aj tak užiť magnézium ? Nasadila som si hylak a čakám kým to prejde.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, nemusíte sa obávať, nemá to na plod, ani na tehotenstvo žiaden negatívny vplyv. Príčin hnačiek môže byť viacero. Nemusia súvisieť s užívaním magnézia. Ak však hnačky pretrvávajú, magnézium sa nestihne vstrebať, preto je myslím si zbytočné ho dnes, či zajtra užívať. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní tráviacich ťažkostí navštívte Vášho obvodného lekára.

 • Magnerot

  , Autor: Katka177

  Dobry den, p.doktor. Momentalne som v 26tt. Beriem anopyrin, kvoli riziku preeklampsie a zacinam brat aj Magnerot ,lebo obcas mam krce v lytku a troska mam take napate brusko. Tak mi to dr. odporucila. Chcem sa opytat ci je vhodne tolko toho brat ci to neskodi ? Som prvorodicka. Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, užívanie Anopyrínu, ako aj magnézia v tehotenstve je veľmi časté. Tehotenstvu neuškodíte, nemusíte sa obávať. Anopyrin užívajte podľa odporúčaní, magnézium môžete užívať aj v dávke 3x1 tabletka denne. Odsledujte si to.

 • Vnútorne otváranie

  , Autor: Adus56

  Dobrý deň dnes som mala poradňu som 26+2 tt. Doktor vag. ultrazvukom zistil že som vnútorné otvorená. Že to nieje nič strašné kôli tomu že mám dostatočne dlhý krčok. V správe anatom. dĺžka hrdla 47 mm, vnútorná bránka vezikulacie 9 MM, funkčná dĺžka hrdla 39 MM. Predpísal mi progesterón 200 mg 2x1 tabletu na vkladanie plus nospu 2x1 tab plus magnézium 4x1 tab. Magnézium nemôžem brat vyššie dávky lebo ma z neho preháňa a mám redsiu stolicu. Tvrdne mi brucho cca 10 x denne. Je to otváranie také vážne ? Pomôže progesterón na tvrdnutie brucha ? Že môžem normálne fungovať len mám oddychovať s vyloženou panvou. Môže sa vnútorna bránka zas vrátiť naspäť ? Mne povedal že ano. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález naozaj nie je katastrofálny. Z celkovej dĺžky krčka 47mm je 39mm uzavretých. Pokračujte v užívaní predpísaných liekov. Ak Vám vyslovene nebol nariadený kľudový režim, môžete normálne fungovať. Cervikometriu je však potrebné pravidelne sledovať, či sa nebude meniť (zhoršovať). Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorého v prípade ťažkostí, ako aj nejasností navštívte.