Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,868 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tehotensky test

  , Autor: Klaudiaa

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať dneska som urobila tehotensky test, ale neviem ako to mam brať, keď ze jedna čiarka je slabšia ako ta druha, že či to môžem brať ako pozitívny test a zopakovať ho o. 3.dni. Ďakujem Klaudia

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Ak je viditeľná aj druhá čiarka, pravdepodobne je tehotenský test pozitívny. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pre jednoznačné potvrdenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám aj na základe odberu krvi na beta HCG bude vedieť objektívne vyjadriť.

Podobné otázky

 • Možné tehotenstvo ?

  , Autor: 282821

  Dobrý deň.
  Chcela by som sa opýtať prosím či je možné tehotenstvo v tomto prípade.
  Prvý deň poslednej menštruácie bol 26.1.2024
  Dneska mi mala prísť Ms ale neprišla, klasický test bol negat ale včera som si robila 2 clearblue (predčasné) digitálne testy ktoré boli pozit
  Ale Dnes hodnota hcg v krvi bola len 53. Nie je to málo prosím ?
  Ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Ak Vám už bol realizovaný aj odber krvi na beta HCG a bol pozitívny, ste tehotná. Samozrejme, je to skoro realizovaný odber. Ak nemáte žiadne ťažkosti, je potrebné odsledovať dynamiku rastu beta HCG, ako aj USG nález. Nevylučujem, že sa nejedná o normálne tehotenstvo, keďže však bolo zbytočne extrémne skoro zachytené, je potrebné to odsledovať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám bude vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Cvičenie pri snahe o bábätko

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň,

  začali sme sa snažiť o bábätko, minulý rok som prekonala 2x potrat - 1x prestalo biť srdiečko v 9tt, 1x anembryomola. Mame absolvované vyšetrenia aj problém bol zrejme nájdený. Chcem sa spýtať, cvicim uz asi 4 mesiace doma s malou zaťažou. Môžem v cvičení bežne pokračovať alebo je v čase po ovulácii potrebne byť opatrnejšia, pripadne robiť si test nejak skôr? Alebo môžem bežne cvičiť, teda aj na brucho, kým nebude menštruácia meškať?

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, “bežné” cvičenie nemá vplyv na otehotnenie, ani na samotné tehotenstvo, takže môžete cvičiť aj naďalej. Tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Skôr to naozaj zmysel nemá. Odsledujte si to.

 • Prvé príznaky tehotenstva

  , Autor: Kika58

  Zdravím.
  Môžu sa prvé príznaky tehotenstva objaviť už týždeň po styku? Alebo až neskôr? Mám na mysli nejaké bolesti v podbrušku, pripadne citlivejšie prsia.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príznaky tehotenstva sú veľmi individuálne a nevyskytujú u každej ženy. Nájdu sa ženy, ktoré sa nestretnú so žiadnym sprievodným znakom, kým iné môžu čeliť mnohým príznakom tehotenstva. Je veľmi individuálne, s akou intenzitou sa dané príznaky vyskytnú a ako dlho pretrvajú. Medzi prvé príznaky tehotenstva patria aj citlivé prsia aj kŕče v podbrušku, ktoré sa dajú ľahko zmýliť so symptómami PMS (premenštruačného syndrómu). Už týždeň po oplodnení začína telo produkovať veľké množstvo estrogénu a progesterónu. V dôsledku toho sa začnú meniť aj prsia a stávajú sa citlivými. Odsledujte si to. Tehotenský test má však zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie.

 • Možné tehotenstvo

  , Autor: Tereza1997

  Dobrý deň,
  dňa 13.12.2023 som mala prvý deň poslednej menštruácie, ktorá trvala 6 dní. Dňa 25.12. som pociťovala prechladnutie močového mechúra ale v priebehu ďalšieho dňa som sa preliečila.
  Menštruačný kalendár mi stanovil deň ovulácie na 27.12. V tom čase ma sprevádzali aj mierne bolesti vaječníka. 1.1.2024 sme mali s priateľom nechránený styk s tým, že priateľ ejakuloval do mňa. O pár hodín som začala pociťovať ovulačné bolesti ľavého vaječníka a trvali až do noci a zopakovali sa aj 2.1. Posledné tri cykli som mala 28., 30. 32. dňové. Chcela som sa spýtať či mohla na 20. deň cyklu (1.1.2023) prebehnúť ovulácia, pripadne či mohla byť posunutá z dôvodu prechladnutia a či sa dá predpokladať možné tehotenstvo. Ďakujem Vám veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za daných okolností sa samozrejme tehotenstvo vylúčiť nedá. Odsledujte si to. Tehotenský test má však zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Nízke HCG

  , Autor: Lussya

  Dobrý deň, prosím Vás o informáciu, po predchádzajúcom MA v 11tt (plod sa prestal vyvíjať v 6tt, hoci už bilo srdce) som po 8 mes. opäť tehotná, avšak moja hodnota HCG bola v 31 dc (posledná MS 28.10.2023, mávam 28-29 dňové cykly) len 16, následne robený odber v 33 dc a stúpla len na 24. Mala som PPS s gonasi kid a užívam každý večer vagin.1 tabletu progestanelle. Ďalší odber mi urobia s odstupom 10 dní. Mám sa obávať, že mi hrozí opäť potrat? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba na základe opisu sa Vám takto neviem objektívne vyjadriť. Tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Je zbytočné realizovať odbery krvi, ako aj tehotenské testy, ak ešte nemešká menštruácia nemešká. Jedná sa o extrémne skorý záchyt tehotenstva. Na USG nebude aj tak nič vidieť. Je skoro sa vyjadrovať k prognóze. Ak nemáte žiadne ťažkosti, stačí kontrola o 10 - 14 dní. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.