Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,823 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • vysledky

  , Autor: nati41

  Dobrý deň, som v 22 druhom týždni tehotenstva a na pásikoch u doktorky mi vždy vychádza krv v moči. Šla som teda na odber moču. Nakoľko moja doktorka je v karanéne neviem čo jednotlive veci zmanejau. Vyšlel my následny nález:

  Leukocyty 4,1, Erytrocyty 7,2, Valce 0,3, Patologické valce 0,1 Baktérie 77,7 Epitelie ploché 6,6, Malé guľaté epitélie 1,7, Kvasinky 0, Kryštály 0,1

  Staphylococcus epidermidis 10^3 CFU/ml

  Sú výsledky v poriadku ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčina ťažkostí nebude v zmysle zápalu infekčného, ale mechanického, ktorý je v tehotenstve spôsobený tlakom maternice na močovody, nedokonalý odtok moča do močového mechúra, čo spôsobuje návrat alebo stagnáciu moča v obličkách a poškodzovanie glomerulov. Vhodné je doplniť USG vyšetrenie obličiek a prípadne realizovať urologické konzílium. Takto sa Vám bližšie neviem vyjadriť.

Podobné otázky

 • Prietoky

  , Autor: Barbi01

  Dobry večer dnes som bola na poradnu kde mi prvykrat robila doktorka ozvy som 31tt ale vraj niesu dobre keď ležim na chrbte keď ma dala lahnuť na pravy bok tak boli vraj o trošku lepšie v tehotenskej knižke mam zapisane tieto vysleky
  BP:8,27=33,4tt
  AC:26,16=30,2tt
  FL:6,36=32,6tt
  SID2,90
  EFW: 1814g
  Prosim vas viete mi to vysvetliť mam sa bať že je niečo zle alebo že hrozi predčasny porod alebo niečo take? Doktorka mi nič nato nepovedala iba že ležať a spať mam na boku nie na chrbte a mam sa šetriť a brať magneziu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, uvedené hodnoty sú parametre biometrie plodu, k prietokom sa teda neviem vyjadriť. Najvhodnejšie je sa pýtať v prípade nejasností priamo vyšetrujúceho lekára, ktorý pozná všetky informácie, výsledky vyšetrení, ako aj okolnosti. Ja sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Skracujúci sa krčok a progestanelle

  , Autor: LuciaOM

  Dobrý deň, včera som bola na 3D ultrazvuku, kde mi doktor (nie môj obvodný gynekológ) meral krčok a nameral 2,58 cm - týždeň tehotenstva 29+6. V 22tt som mala u toho istého doktora nameraný krčok 3,54 cm. Takže mi predpísal Progestanelle 100mg vaginálne 2-0-3. Môžem bez obáv brať takúto väčšiu dávku, resp. je to potrebné? Moja obvodná gynekologička má dovolenku a nikto mi nedvíha telefón, chcela som sa s ňou poradiť, aby som nebrala niečo bez jej odobrenia, keďže pozná najlepšie môj stav. Na poradňu mám ísť o týždeň, tak by som chcela vedieť či môžem bez obáv ten Progestanelle brať, tak ako mi napísal dotyčný gynekológ alebo počkať do poradne, že čo povie moja obvodná gynekologička. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užívajte Progestanelle podľa odporúčaní gynekológa. Jedná sa o štandardne predpisovanú schému užívania. Ak bola DCK cca 26 mm a bez funnelingu (vnútorného otvárania sa), nemusíte sa obávať. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, okolnosti, ani výsledky ďalších vyšetrení, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Fluomizin v 37tt

  , Autor: MariV

  Dobrý deň, p. doktor,
  chcem sa spýtať - som v 37tt a pred týždňom mi bol braný ster na gbs. Ten bol negatívny, avšak vyšiel enteroccocus faecalis a klebsiella pneum. Na toto som bola liečená cca 2-3 týždne dozadu, kedy mi bol predpísaný Macmiror. Teraz lekár hovoril , že na tieto bakt.nie je potrebná liečba... Po chvíli povedal, že mi predpíše aj tak Fluomizin.
  Chcem sa spytat, či je to naozaj potrebné brať, nakoľko dr.bol váhavý, tak zneistil aj mňa, keďže tvrdil najprv že mi netreba nič. Tiež chcem vedieť, či to nie je nebezpečné pre bábätko - tieto tabletky. Povedal, že pôrod už môže kedykoľvek začať, lebo dieťatko je veľmi nízko. Tak neviem či to brať alebo nie. Ďakujem velmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané baktérie boli pravdepodobne zanesené z oblasti konečníka. Liečba sa nasadzuje podľa citlivosti na antibiotiká z kultivačného vyšetrenia. Keďže nepoznám výsledky kultivačného vyšetrenia a citlivosť, je ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Fluomizin si aplikovať za daných okolností môžete, či to bude mať želaný efekt Vám povedať neviem. Záleží aj od toho, či máte ťažkosti alebo nie. Skúsiť si môžete realizovať aspoň 10 až 14 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, prípadne v dohľadnej dobe už aj vyšetrujúcich lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Matitida a antibiotika

  , Autor: shfsxbfoasdbvkasmvn

  Dobrý den Pán Dr.,
  chcela by som sa opytat, ci viete o nejakych antibotikach na mastitidu bez obsahu co i len malinkeho Penicilinu. Mam na penicilin velku alergiu, nemozem ho ani len v malinkom mnozstve, cize potrebovala by som vediet o nejakych antibiotikach bez penicilinu.
  Moja dr mi po prvom tehotenstve,kedy som mala rovnaky zapal predpisala s malym obsahom penicilinu, lebo ze ine nie su, ze su vsetky na baze penicilinu. Je to pravda? Uz mam 4 dni teploty a bojim sa jej aj zavolat, ze mi zase predpise nejaky penicilin.
  Vedlei by ste mi napisat nejake odporucania na antibotikum bez ?

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na mastitídu môžete užívať napríklad Dalacin C, či Zinnat. Všetko sú to samozrejme antibiotiká na lekársky predpis. Pri teplote užívajte Paralen v dávke 2 tabletky každých 8 hodín. Nepoznám však okolnosti mastitídy, či sa jedná o zápal prsníkov počas kojenia, nepoznám ani ďalšie informácie, výsledky vyšetrení a okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Glukóza

  , Autor: Megina

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Kvôli nižšej hmotnosti bábätka som už bola 2x hospitalizovaná. Dávali mi infúzie s glukózou. Preto by som rada vedela, či by som mohla ďalej dopĺňať glukózu vo forme hroznového cukru (1 balenie denne). Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hroznový cukor užívať môžete, nemyslím si však, že hroznový cukor bude mať nejaký vplyv na rast plodu. Nepoznám však žiadne výsledky vyšetrení, ani nálezy, či USG, takže sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť, príčin zaostávania rastu plodu môže byť viacero. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.