Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,989 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • dlžka nosovej kosti

  , Autor: Kozla

  Dobrý deň

  chcela by som sa vás spýtať, či je v 24+3 tt. normálna dlžka nosovej kosti 9,65mm. V 20+6tt bola dlžka nosovej kosti 6,3mm. Ostatne parametre sa zhoduju s gestacným týždnom 24+3. BPD 58,5mm. FOD 73mm. HC 222,4mm. AC 192,1mm. HL 40,9mm. FL 43,4mm. TCD 26mm.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nosová kosť sa meria hlavne v prvom trimestri. Je dôležitým markerom Downovho syndrómu. Nosová kostička je iba jeden z tzv. markerov a samotná nemá význam k hodnoteniu. Potrebné je dať do súvilsotí ostatné testy. Samotná dľžka nosovej kosti nemá výpovednú hodnotu, dáva sa do pomeru k rozmeru hlavičky. NIekde sa hodnotí iba prítomnosť.

Podobné otázky

 • morfologicke vysetrenie - hodnoty

  , Autor: Lussss

  Dobry den, rada by som sa spytala spytala ci hodnoty NBL (Sonak) 5.26 mm su v poriadku. Som v 20+6 t. Na grafe mi ukazuje, ze hodnoty sú pod min. priemerom. Vopred dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nosová kostička je iba jeden z tzv. markerov a samotná nemá vplyv na hodnotenie genetického skríningu. Potrebné je dať do súvilsotí aj ostatné testy, či výsledky vyšetrení. Samotná dĺžka nosovej kosti nemá výpovednú hodnotu, dáva sa do pomeru k rozmeru hlavičky. NIekde sa hodnotí iba prítomnosť. Najvhodnejšie je postupovať podľa odporúčaní vyšetrujúceho lekára, ktorý sa Vám vie najobjektívnejšie vyjadriť. Pri nejasnostiach je možné doplniť genetické vyšetrenie, na základe ktorého Vám genetik prepočíta riziko a určí ďalší postup, pri riziku realizáciu amniocentézy.