• Haemophilus

    , Autor: LuciC

    Dobrý deň, na začiatku prvého trimestra a teraz na konci tretieho trimestra som bola prechladnutá so zvýšenou teplotou, ktorá nikdy nepresiahla 37,5 stupňa. Na základe obvodného lekára som vyplachovala nos a ústa slanou vodou, prípadne brala Septilen a vitamín C.
    Dodatočne mi bol robený výter z hrdla a ten vyšiel pozitívny na Haemophilus tak pri výtere v prvom trimestri aj v treťom trimestri.
    Môj obvodný lekár to nijak nepreliečoval antibiotikami s tým, že je to veľmi rozšírený u populácie.
    Je možné, že som nositeľom baktérie? Mohlo to nejako uškodiť bábätku?

    Ďakujem za odpoveď,
    Lucia

    Dobrý deň, Haemophilus influenzae sa u človeka vyskytuje väčšinou úplne bezpríznakovo, najmä na sliznici nosa a krku. U väčšiny osôb ochorenie neprepukne, sú ale prenášačmi hemofilových infekcií. Záleží však od klinických ťažkostí a prejavov, ako aj od výsledkov kultivácie na danú baktériu, a zváženie antibiotickej liečby. Počas tehotenstva by sa plodu nemalo nič stať. Ak u Vás pretrváva daná baktéria a spôsobuje Vám ťažkosti, preliečil by som ju antibiotikami. Toto je ale v kompetencii Vášho obvodného lekára. Objektívne sa Vám bližšie neviem vyjadriť.