Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,797 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Haemophilus

  , Autor: LuciC

  Dobrý deň, na začiatku prvého trimestra a teraz na konci tretieho trimestra som bola prechladnutá so zvýšenou teplotou, ktorá nikdy nepresiahla 37,5 stupňa. Na základe obvodného lekára som vyplachovala nos a ústa slanou vodou, prípadne brala Septilen a vitamín C.
  Dodatočne mi bol robený výter z hrdla a ten vyšiel pozitívny na Haemophilus tak pri výtere v prvom trimestri aj v treťom trimestri.
  Môj obvodný lekár to nijak nepreliečoval antibiotikami s tým, že je to veľmi rozšírený u populácie.
  Je možné, že som nositeľom baktérie? Mohlo to nejako uškodiť bábätku?

  Ďakujem za odpoveď,
  Lucia

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Haemophilus influenzae sa u človeka vyskytuje väčšinou úplne bezpríznakovo, najmä na sliznici nosa a krku. U väčšiny osôb ochorenie neprepukne, sú ale prenášačmi hemofilových infekcií. Záleží však od klinických ťažkostí a prejavov, ako aj od výsledkov kultivácie na danú baktériu, a zváženie antibiotickej liečby. Počas tehotenstva by sa plodu nemalo nič stať. Ak u Vás pretrváva daná baktéria a spôsobuje Vám ťažkosti, preliečil by som ju antibiotikami. Toto je ale v kompetencii Vášho obvodného lekára. Objektívne sa Vám bližšie neviem vyjadriť.

Podobné otázky

 • Zvýšená teplota a upchaté dutiny

  , Autor: LuciC

  Dobrý deň,
  už druhý týždeň mám zvýšenú teplotu do 37,2 z výterov z hrdla mi bol zistený Haemophilus. Zo začiatku som mala upchaté dutiny, ktoré som preplachovala slanou vodou. Škriabanie v hrdle som pociťovala iba prvé tri dni, teraz už nie. Stále mám upchatý nos a stále mám teplotu.
  Lekár mi nenasadil žiadne antibiotiká. Som v 39 tt a neviem, či je to iba tou zvýšenou teplotou ale neustále sa potím viac ako zvyčajne.

  Nebolo by vhodné nasadiť antibiotiká alebo aspoň vziať krv vzhľadom na veľmi blízky termín pôrodu?

  Ďakujem,
  Lucia

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám všetky okolnosti ani výsledky vyšetrení,odberov a výterov, preto sa neviem objektívne vyjadriť. Ak máte zvýšené zápalové parametre a máte aj klinické ťažkosti, užívanie antibiotík bude potrebné.

 • antibiotika klacid

  , Autor: zuziku

  Dobry den,
  som v 23.tt a lekar mi dnes predpisal antibiotika klacid. Mozu sa ,neposkodia plod? Problem bol v tom, ze vo vytere hrdla mi bol zisteny haemophilus spp. a mam uz nejake tri tyzdne problemy - najskor vnutorna teplota, teraz uz aj normalna do 37,5, skrabanie a bolest v hrdle, potenie a palenie oci. Z vyteru bolo zistene, ze skoro na vsetko je to rezistentne, iba na ciprofloxacin a chloramfenikol citlive. Potom infektolog odporucil claritromycin, preto asi tie antibiotika... Napisete mi vas nazor? Dakujem pekne.