Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,509 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Strach z pôrodu

  , Autor: zizzi

  Dobrý deň, pán doktor. Som v 30.tt (prvé tehotenstvo) a trápi ma už myšlienka na pôrod. Vedela som, že ma to ku koncu bude znepokojovať, ale mám pocit, že som to neodhadla a obavy sú väčšie ako som si myslela. Obávam sa niekoľkých vecí:
  -či spoznám, že pôrod začína,
  -či stihneme prísť do pôrodnice včas, nakoľko chcem rodiť mimo svojho mesta a obávam sa kolón v dopravnej špičke,
  -či zvládnem bolesti
  Chcem sa teda spýtať, čo odporúčate na tú psychickú prípravu pred pôrodom, (pretože chcem určite spolupracovať s lekárom a personálom a bojím sa, že spanikárim) a tiež, aké sú možnosti tlmenia bolesti (konkrétne ma zaujíma "epidurál", aké riziká sa s týmto spájajú, nakoľko ma okolie straší, že budem ochrnutá, dieťa tiež nemusí byť v poriadku a pod.)
  Ďakujem Vám veľmi pekne. Prajem príjemný zvyšok dňa.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa ničoho obávať, nie ste prvá ani posledná prvorodička a zvládli to pred Vami stovky žien. Pôrod začína pravidelnými sťahmi maternice, ktoré môžu začať ako nepravidelné menštruačné bolesti. Ak sa vystupňujú na každých 4-5 minút, treba navštíviť pôrodnicu. Za hodinu neporodíte ani dieťa z Vás nevypadne, nemusíte sa obávať. Ak budete počúvať odporúčania personálu na pôrodnej sále, určite to zvládnete, usmernia Vás vo všetkom, nemusíte sa obávať. Čo sa týka epidurálu pri pôrode, každé pracovisko má svoje pravidlá. Na našej klinike to funguje tak, že sa poučenie z epidurálom vybavuje už počas tehotenských poradní a rodička ho má v čase príjmu na pôrodnú sálu pri sebe. Ochrnutie Vám určite nehrozí. Na našej klinike je to platená služba, musí si o ňu požiadať sama pacientka, ale definitívne o podaní epidurálu rozhodujeme my na základe nálezu a ostatných okolností. Nemusíte sa obávať, tešte sa na príchod Vášho potomka.