Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,380 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Začiatok tehotenstva

  , Autor: Bronula

  Pani doktorka, aké obdobie predtým máte na mysli?

  Pred tým než som otehotnela, alebo som bola pred 6 týždňom tehotestva?

  Už som fakt z toho somár.

  Určite sa poradím s pánom doktorom, ale idem až 14.tého.

  Ja len pevne dúfam, že je všetko poriadku, bohužiaľ nie som ani prvá ani posledná žena, ktorá holdovala bez toho, aby vedela, že je v tom a predsa sa je narodilo zdravé dieťa.

  Prajem krásny večer

Podobné otázky

 • Zaciatok tehotenstva

  , Autor:

  Dobry den,chcela by som sa spytat,konkretne-dnes som si robila tehotensky test a vysiel pozitivne
  = +1-2.Menstruaciu by som mala za normalnych okolnosti dostat nstavajucu sobotu...
  Kedze som do momentu pozitivneho testu fajcila,je mozne,ze to uz v tomto rannom stadiu mohlo poskodit plod?A ak ano,ako?Od ktoreho tyzdna tehotenstva vlastne moze zanechat fajcenie na plode nasledky?
  Od dnesneho dna uz nefajcim,no myslienka mozneho poskodenia plodu akosi nejde von z hlavy...
  Vopred Vam dakujem za zodpovedanie mojich otazok a zostavam s pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zložky cigariet ostávajú v organizme ešte dlho po skončení aktívneho fajčenia. Fajčenie je pre zárodok nebezpečné hlavne v prvých týždňoch, kedy sa vytvárajú a formujú základy budúceho organizmu. Skončite s fajčením čo najskôr. Ak ste nefajčili veľmi veľa, na zárodok to nemusí mať žiadny vplyv. Je veľmi veľa žien, ktoré fajčia aj počas tehotenstva a narodia sa im prakticky zdravé, hoci malé, deti. Pri meškaní menštruácie 14 dní navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý jednoznačne potvrdí tehotenstvo.

 • Hypotrofia - váha plodu

  , Autor: LenkaTD

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, nakoľko ma môj gynekológ na poslednej poradni informoval, že váha dieťaťa sa mu na 34 tt nevidí - 1600 gramov a v tehotenskom preukaze mám zapísané hypotrofia - či sa mám nejako výrazne obávať a stresovať. Pre objasnenie, plod bol od začiatku menší, avšak doteraz ma lekár stále ubezpečoval o tom, že je to v norme aj vzhľadom na mňa (prvorodička, 28 rokov, 158 cm, začiatok tehotenstva s váhou pod 50 kg - aktuálna váha 56,2 kg, pri narodení som sama vážila 3020g/49cm). Stehenná kostička bola od začiatku menšia, v 30 tt sme mali 1200 gramov = čiže bábo/dievčatko priberá (ale evidentne svojim tempom, ktoré už podľa môjho gyn. nie je dostatočné). Lekár mi kázal "poctivo brať lieky" = 1x denne Anopyrin, 2x denne Oxyphillin, 2x denne Magnerot a polyvitamíny keď nechcem ísť ležať do nemocnice + poslal ma na interné vyšetrenie "ak by bolo treba operovať". Nič viac mi o tom nepovedal i keď som argumentovala aj možnou odchýlkou na ultrazvuku a pod. Sama sa cítim v poriadku a stravujem sa normálne. Prosím, čo si o tom myslíte a čo mi odporúčate? Lebo aktuálne som z celej situácie dosť vystresovaná. Termín pôrodu mám od začiatku určený na 6.1.2019 (teda neviem či mi ten tt vôbec sedí). Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vo všeobecnosti najprv vylučujeme všetky možné patológie až potom sa po vylúčení zhodnotí, že plod je konštitučne menší. Nemusíte sa obávať ani stresovať. Dodržujte odporúčania Vášho obvodného gynekológa.
  Anopyrin neodporúčam užívať, keď ste už v 34 týždni tehotenstva, ale poraďte sa so svojím obvodným gynekológom, ktorý Váš stav pozná najlepšie a vie o Vás naviac. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach ho kontaktujte.

 • Začiatok tehotenstva

  , Autor: Bronula

  Ďakujem za odpoveď.

  Teraz vôbec neviem čo mám robiť.

  Boli by múdrejšie si dieťa nechať zobrať, ale sa modliť, aby som mu nespôsobila nejaké problémi?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  poraďte sa s vaším lekárom
  a sama viete najlepšie ako a koľko bolo alkoholu a podobne počas obdobia keď ste už bola tehotná, obdobie predtým nie je až tak dôležité.
  S pozdravom

 • Začiatok tehotenstva

  , Autor: Bronula

  Dobrý deň prajem.

  Som zhruba v 6 týždni tehotenstva, to že som tehotná som zistila zhruba len pred týždňom, absolútne som nemala žiadne príznaky, dokonca som sa akosi aj vzdala myšlienky na dieťa, pretože sa nám s priateľom v tejto oblasti už dosť dlhú dobu nedarilo. Tak som si začala trošku užívať, aby som zabudla na smútok. Mám teraz veľké obavy a aj výčitky svedomia, pretože ako som spomínala začala som viesť dosť bujarí (alkohol, cigarety, oslavy - samozrejme, teraz sa snažím žiť zdravo, ale bojím sa či som nejako neublížila plodu? Môže môj nezdravý život mať na neho nejaké negatívne účinky?

  Ešte jedna otázočka, pobolieva ma v podbrušku a aj pošvu mám citlivú. Je to normálne?

  Ďakujem za odpoveď.

  Krásny deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  mierne pobolievanie súvisí s rastúcou maternicou, je to normálne, pokiaľ nekrvácate a pod.
  Áno nezdravý životný štýl môže mať vplyv na plod, avšak v prípade, že by ste pila alkohol alebo iné návykové látky počas tehotenstva, avšak teraz už nikto nezistí ako a či vôbec to váš plod nejako ovplyvnilo, Mohlo ale taktiež i nemuselo..V rámci tehotenstva sa bude plod opakovane kontrlovať, ak by bola zistená nejaká hrubá abnormalita, tieto vyšetrenia by to mali odhaliť.
  S pozdravom

 • Začiatok tehotenstva

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň, poslednú menštruáciu som mala 15.1. dovtedy pravidelnú a teraz mi mešká už pár dní. Tehotenské testy mi vyšli pozitívne ale ked som bola u gynekologa tak mi povedal, že tehotenstvo nevidí. Tak teraz neviem čo si o tom myslieť. Môže to byť aj preto že plod je ešte malý?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  veľmi pravdepodobne je to preto, že ide o včasnú graviditu. Nie každý ultrazvukový prístroj je schopný zachytiť 4. týždeň tehotenstva. O dva týždne by však už mal byť vidieť plod aj s akciou srdiečka. Držím palce!