Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,787 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • vysetrenie

  , Autor: odbornik6

  Dobry den, chcem sa spytat, ci sa mi zhorsil nalez z vysetrenia na poslednej poradni som bola v 31tt otvorena tesne na prst, krcek takmer spotrebovany a dnes som 33 tt a dr. povedal, ze som otvorena na 2 cm a krcek takmer spotrebovany. som prvorodicka.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  tesne prst a 2 cm nie je veľký rozdiel, každopádne pre daný týždeň ide o pokročilý nález a je na zvážení hospitalizácia, každopádne je nutný kľudový režim.

Podobné otázky

 • Problémy po stere

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa prosím vás spýtať. Som v 27 týždni tehotenstva, dnes som bola u gynekológa a zistil že sa mi skracuje krčok. Spravil mi teda vyšetrenie a zobral mi aj ster. Ako mi bral ster tak ma to v tú chvíľu zaštípalo. Odvtedy ma to pri močení dosť štípe a mám na toaletnom papieri aj krv. Chcem sa spýtať či je to v poriadku alebo či mám ísť na pohotovosť alebo či to počká do zajtra. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri realizácii kultivačného vyšetrenia nie je dôvod na štípanie, ani pálenie pri močení, ani na krvácanie. Nebol som však pri vyšetrení, takže sa neviem vyjadriť k možným príčinám ťažkostí. Takto sa Vám neviem objektívne vyjadriť k Vášmu zdravotnému stavu. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, prípadne tehotenskú pohotovosť.

 • Kludovy rezim

  , Autor:

  Dobrý deň,

  som v 27. týždni a na poslednej poradni mi lekár na základe palpačného a sonografického vaginálneho vyšetrenia nariadil prísny kľudový režim (ľah na chrbte, s nohami vyvýšenými a pod zadkom mať vankúš - veľmi nepríjemná a ťažká poloha), Utrogestan 2 tablety ráno a 3 tablety večer vkladať, 3x denne Magnerot.

  Kľudový režim nariadil na základe toho, že krčok nedrží tak ako má, a ze sa otváram. Nepovedal, či z vnútra alebo zvonku. Pri palpacnom vyšetrení sa dostal tam, kam by sa dostať nemal, bližšie to nešpecifikoval. A aby sme predišli predčasnému pôrodu, lebo bábätko naráža na kŕčok. Robil aj výter, či nie je nejaká infekcia a výsledky sú v poriadku.

  V ten istý deň som absolvovala aj 3D vyšetrenie, kde mi druhý lekár na základe vaginálnej sonografie (bez palpacneho vyšetrenia) zapísal do správy toto:

  Vyšetrení deložního hrdla - prijato
  Delka hrdla - 33,7 mm
  Funnelling - ne
  Cervikometria v norme

  Povedal, že Utrogestan nemám užívať a že ani kľudový režim nie je potrebné dodržiavať. Môj lekár si ale stojí za svojím.

  Som ochotná urobiť všetko, aby bábätko bolo v poriadku, len by som si rada rada prečítala aj Váš názor.

  Je kľudový režim len o ležaní, alebo môžem aj sedieť a trochu sa prejsť? Resp.lezat na boku?

  Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takto sa Vám môžem a viem vyjadriť iba k spomenutým už nameraným hodnotám. Ak je skutočne funkčná dĺžka krčka skoro 34 mm a nie je prítomný funneling, čiže otváranie krčka zvnútra, nález je absolútne v norme a nie je potrebné dodržiavať ani kľudový režim, ani užívať Utrogestan. Objektívne sa Vám však takto neviem bližšie vyjadriť.

 • Vaha plodu

  , Autor:

  Dobry den, chcela by som sa opytat, ohladom vahy plodu. Podla ms som 30+2, podla dnesneho usg 31+4, babatko ma okolo 2000g. Dr mi povedala, ze ak to tak pojde dalej, narodi sa s vahou okolo 4500g. Chcem s ateda opytat, je mozne, ze sa vaha nejak pozastavi a babatko bude mat nizsiu hmotnost ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, USG vyšetrením odhadovaná váha plodu má odchýlku 450g - 500g. Áno, je tu istý predpoklad, že plod môže byť väčší, teraz je však veľmi skoro hovoriť o možnej konečnej váhe plodu. Je vhodné na to myslieť a sledovať to. Vedieť odhadovanú hmotnosť plodu má zmysel v termíne pôrodu. Ak je však zachytený možný väčší plod už počas poradní robenými obvodným gynekológom, je vhodné realizovať biometrické USG vyšetrenie už vrámci prvých tehotenských poradní v zdravotníckom zariadení, kde plánujete rodiť.

 • Cytologia pri rizikovom tehotenstve

  , Autor: Kika

  Dobrý deň, momentálne som 9+1tt, mám hematóm a mala som masívne krvácanie aj s kúskami zrazenín. Celkovo som krvácala 3x počas 2 dní, krvácanie však vždy ustalo. Beriem ascorutin, utrogestan a mám kludovy režim. 13+1 mi vychádza prvá poradňa+ NT a ževraj aj cytologia. Tu som však absolvovala v januári 2021. ( Všetko ok) je potrebné opäť robiť cytologiu 4.10.2021? Zvlášt keď mám problémy? Nemôže to ohroziť tehotenstvo? ( Tehotenstvo stymulovane clostilbegydom)
  P.S. po cytologii v januári som krvácala( spinila) skoro celý mesiac.
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, realizovanie cytologického vyšetrenia v prvom trimestri nie je ničím výnimočným. Samozrejme, ak boli v minulosti okolnosti, aké boli a máte s tým zlé skúsenosti, môžete cytologické vyšetrenie odmietnuť. Rozhodnutie je na Vás. Poraďte sa s Vašim obvodným gynekológom, ktorý pozná najlepšie všetky informácie, ako aj výsledky vyšetrení a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.

 • Nedopeceny pstruh dúhový

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor,
  Som v 22tt. Boli sme na večeri v reštaurácii, dala som si pstruha dúhoveho na masle. Po konzumacii polovice ryby som si všimla, že ryba bola pravdepodobne nie dostatočne upečená. Mäso bolo spravené, ale pri chrbtici som si všimla jemne krvavé fliačiky, ktoré sa mi nezdali byť uvarené. Mäso pod chrbticou som už ďalej nejedla ale mäsko nad chrbticou som zjedla keďže až potom som si tu krv všimla. Hrozí mne alebo bábätku niečo? Odporúčate nejaké vyšetrenie aby som zistila ci som sa niečím nakazila. Vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, osobne si myslím, že Vám ani plodu nič nehrozí. Nemusíte sa zbytočne obávať.