• Screening na DS

    , Autor: culinocka

    Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som sa informovat k screeningovému testu Tripple test. Prvý mi doktor robil v 12 tt, ktorý vyšiel negatívne v 16 tt mi vyšiel test pozitívne na DS 1:80. Veľa diskusných fór som čítala na internete, kde sa každá druhá mamička stretáva s takýmito pozitívnymi výsledkami a pri tom sa im narodili zdravé detičky.
    Teraz mi v 17 tt pán doktor odobral znova krv na screening a poslal na vyšetrenie. Teraz keby mi vyšiel screening negatívne, tak môžem byť už kľudná, alebo sa mám ešte stále obávať?, resp. čo mám robiť po takýchto výsledkoch? stačí ísť na genetiku, kde mi tiež odoberú krv a sliny a pošlú na vyšetrenie, alebo stačí ísť pre uistenie na 3D/4D sono, kde to tiež vedia vyčítať, že dieťatko neni poškodené, alebo už len na tú anmniocentézu? a ešte jedna informácia o ktorú by som sa chcela informovať ohľadne nosovej kostičky plodu. V 12 tt mi doktor meral nosovú kostičku plodu (NT) a zistil, že meria 2,2 mm a na to mi povedal, že je trošku väčšia ako má byť, tak by som chcela vedieť, že či je to nejaká porucha, alebo či je to ešte v norme, resp. koľko by mala merať tá nosová kosť v 12 tt? ostatné merania presne sedia na daný týžeň tehotenstva. Neviem, či som Vás už mojími otázkami nejako nedomotala. Veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu ochotu a odpoveď. Prajem pekný deň.

    Dobrý deň,
    doporučila by som genetické vyšetrenie a morfologický ultrazvuk, následný postup podľa výsledkov. S vrodenou vývojovou chybou sa spája predovšetkým nález chýbajúcej nosovej kostičky. Zväčšená nosová kostička sa veľmi zriedkavo spája s postihnutím plodu.