Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,086 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Otehotneni

  , Autor: j-a-j-u

  Krásný dobrý den Vám přeji, mám takovou možná malinko zvláštní otázečku, hrozně mi to vrtá hlavou a vím že tady na otázky odpovídáte tak si dovolím Vás ještě jednou svou otázkou zatížit... .-) Kamarádka dneska byla u gynekologa, snaží se o mimčo, je nezkušená v tomhle ohledu a o ovulaci apod. neměla ani tušení než jsem se ji o tom zmínila. Ptala se svého gynekologa jak je to s otěhotněním a jestli je pravda že žena může otěhotnět jen pár dní v měsíci (řekla jsem jí to já, že žena muže otěhotnět jen při ovulaci které se děje jednou v mesici) pan gynekolog ji ujistil že k oplodnění může dojít kdykoliv během cyklu bez ohledu na ovulaci, chtěla bych Vás moc poprosit o Váš názor, podle mě je to přece nesmysl... nemůžu jí to vysvětlit, mohla by jste mi prosím Vás mockrát pomoci a lajcky nezdlouhavě napsat jak to funguje a že mimo ovulaci se otěhotnět nedá? pokud plácám nesmysly a její gynekolog má pravdu omlouvám se a tedy prosím o upřesňující informace pro mě... ale myslím že tentokrát je pravda na mé straně... Já Vám moc děkuju za Váš čas a za případnou odpověď a zároveň se omlouvám za takhle položenou otázku. Nádherný den. Děkuji. J.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  veľmi zjednodušene povedané máte pravdu. Naozaj je najväčšia šanca na otehotenie v čase ovulácie teda len pár dní počas menštruačného cyklu. Pri pravidelnom 28 dňovom cykle je ovulácia približne medzi 11-14 dňom cyklu, počas týchto dní dochádza k uvolneniu vajíčka a teda po pohlavnom styku môže dôjsť k ich splynutiu. Pán doktor to však myslel tak, že ak žena nevie celkom presne kedy má ovuláciu, prípadne sa u nej vyskytuje nepravidelný cyklus je možné otehotnieť "kedykoľvek". A preto s možnosťou otehotnenia treba rátať "kedykoľvek" pri nechránenom pohlavnom styku.

Podobné otázky

 • Otehotnenie

  , Autor: Mirka113

  Dobrý deň. S manželom sa nám nedarí otehotnieť. Manžel ma od detstva zrastenú predkožku. Semeno sa dostane bez problémov von, len nemá taký výstrek asi ako iní muži. Môže byť toto problém pri otehitnení aj keď semeno vyjde v pohode von? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nevylučujem, že urologický problém u manžela môže spôsobovať problémy s otehotnením. Nemusí to však byť príčina sterility. Ak sa aj napriek pravidelnému pravidelnému pohlavnému styku, aspoň 2 až 3 krát týždenne nedarí otehotnieť po dobu cca jedného roka, je vhodné pouvažovať o návšteve centra asistovanej reprodukcie.

 • Orgazmzs

  , Autor: Kikuskaaaa

  Dobrý deň chcem sa opýtať či je možné otehotnieť aj bez orgazmu. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, je to možné, ak ste mali nechránený pohlavný styk. Orgazmus k otehotneniu nie je potrebný.

 • Kyselina listová

  , Autor: 7lucia77

  Dobrý deň, dávnejšie ste mi poradili na tejto stránke brať 4mg kyseliny listovej pred otehotnením a prvé 3 mesiace, momentálne som v 4 mesiaci a preistotu beriem ešte 2 mg.. mohli by ste mi prosím poradiť koľko by som mala brať naďalej kyseliny listovej ? Nevadí také vysoké množstvo aj napriek opakovanej anencefalii plodu ? Ďakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardná odporúčaná dávka, ktorú som Vám spomínal, je 400ug denne, čo je 0,4mg denne, nie 4 mg! Užívanie je postačujúce do 12. týždňa tehotenstva. V prípade pozitívnej tehotenskej anamnézy je dávkovanie vyššie, teda 800ug denne. Ak užívate tehotenské vitamíny, ktoré už obsahujú kyselinu listovú, nie je potrebné užívať kyslinu listovú samostatne.

 • Veľkosť plodu

  , Autor: Iv91

  Dobrý deň,

  Chcela by som sa Vás opýtať som na začiatku 7tt dnes som bola u lekára tehotenstvo potvrdil ale plod ma len 5.02mm o 2 týždne idem na kontrolu či plod rastie. A teda chcem sa opýtať či je dôvod na obavu z potratu poprípade ako mám plodu pomôcť rásť. Ďakujem za úprimnú odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vôbec nie je dôvod na obavu. Aj keď podľa prepočítania podľa poslednej menštruácie Vám vychádza 7 týžden tehotenstva, ovuláciu ste mohli mať posunutú a tak došlo k otehotneniu neskôr a teda tehotenstvo trvá menej týždňov. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • alkohol a spermie v dobe snazenia sa

  , Autor: Lucia7933

  Dobry den,

  myslite ze ma alkohol (nemyslim tvrdy, ten nepil) pocas doby snazenia sa nejaky vplyv na spermie?
  Totizto pocas dovolenky si partner kazdy den doprial nejake to pivo,vino obcas drink , niekolko krat za den.
  Cize pocas tyzdnovej dovolenky si doprial kazdy den (ale neopil sa ani raz)ja som mu to nechcela zakazovat lebo sak nechem mu kazit dovolenku a ktovie ci to vôbec víjde...
  Ale teraz tak rozmyslam ze mohlo to ohrozit jeho spermie?
  Nemusim sa obavat toho ze ak by som aj ostala tehotna, mohol by byt plod nejako poskodeny?

  dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, alkohol celkovo má vplyv na tvorbu spermií a poškodenie spermií v zmysle problémov s otehotnením. Ak však už dôjde k otehotneniu, prípadná patológia plodu s tým nemá súvis.