Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,771 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Babatko

    , Autor: barbora12

    Dobry den.
    Reagujem este raz na vcerajsiu odpoved. Mne sa babätko presunulo cele dole, nie iba hlavicka . Za aky cas by sa malo vratit ? Co sa da prosim robit v pripade, ak by takto ostalo?

    A ako ste mysleli tie predispozicie k potratu? Je velka sanca, ze ak potratila stane sa to aj mne? Potom uz mala dve zdrave deti.

    Dakujem za Vasu trpezlivost, no mam naozaj strach :(

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň,
    nemusíte sa obávať, nejde o nič vážne. Doprajte si pár dní kľudu, dieťatko sa voľne pohybuje a pokiaľ nie je vo vchode fixovaná hlavička tak je možné, že dieťatko je už dávno v inej polohe. Podstatná nie je poloha dieťatka ale vaginálny nález, ak ten je v poriadku, dieťatko si môže doslova robiť v maternici čo chce, aj stojku :) naozaj s kľudom, kým sa nemení vaginálny nález nejde o žiadny náznak potratu. Asi vás pani doktorka len zbytočne postrašila. Ak potratila vaša mamina len raz, potom dve zdravé detičky, nejde o nič dedičné, takže sa Vás to netýka.

Podobné otázky

  • Opakované užívanie Macmiroru 500 v tehotenstve

    , Autor: annie1234

    Dobrý deň pán doktor,

    chcela by som sa opýtať, či je užívanie Macmiroru 500 vaginálnych tabliet bezpečné v tehotenstve ? Doktor mi ho naordinoval na začiatku 14.týždňa na 7 dní a teraz som 19+0 a opäť mi bol naordinovaný s rovnakým dávkovaním ako predtým, čiže 7 dní. Je to bezpečné pre bábätko brať ho opäť po 5 týždňoch ? Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, podstatnejšie je zistiť, prečo sa Vám opakujú infekcie, prípadne aký je kultivačný výsledok na ktorý sa nasadzuje Macmiror. Užívanie Macmiroru je v tehotenstve bezpečné, štandardne sa v prípade potreby predpisuje po 16. týždni tehotenstva. Nepoznám však žiadne konkrétne výsledky vyšetrení, nálezy, ani ďalšie informácie, či okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade nejasností sa ho nebojte pýtať.

  • Vaha v 9tom meaiaci

    , Autor: Asti

    Dobry den pan doktor. Uz mam len par dni do terminu porodu. Zatial bolo vsetko v poriadku, babatko bolo vzdy vacsie na svoj tyzden, prietoky a pulz mal ukazkove, pohyby citim. Co ma ale zaraza, za posledne 2 mesiace som pribrala 2,5kg,
    A to nemozem povedat, ze by som sa nejak velmi setrila s jedlom. Teraz mi ta vaha praveze uz takmer vobec nestupa, na poradni si s tym nikto hlavu nerobil, tak som predpokladala, ze je to ok. teraz som sa vazila a zistila som ze od poslednej poradne (stvrtok) som nic nepribrala. Je pravda, ze mi uz nejak velmi jest nechuti, ale dam si, co mi chuti, aj sladke. Akurat sa dost potim, je mi stale teplo. Je takyto hmotnostny "prirastok" v poriadku, ma babatko co potrebuje? Vdaka :-(

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, je pomerne časté, že žena môže počas tehotenstva priberať v istých obdobiach viac, inokedy menej, prípadne nemusí meniť váhu. Ak sú výsledky všetkých vyšetrení v poriadku, plod rastie, nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

  • Plodová voda

    , Autor: Dada31

    Dobrý deň pán doktor.
    Momentálne som podľa UZV 35+2, v 29 týždni som bola hospitalizovaná kvôli zníženému prociťovaniu pohybov, pri vyšetrení mi zistili skracovanie krčka najprv na 22 mm neskôr na 8 mm a otvorená voľne pre prst. Mala som nariadený kludovy režim, Utrogestan 200mg 2x1, magnezium 3x2 plus magneziové infúzie, počas hospitalizácie som dostala aj kortikoidovu terapiu v 29 týždni. Po mesiaci ma prepustili domov s tým aby som pokračovala v terapii. Po prepustení som sa hlásila u obvodného gynekológa ktorý nameral krčok 25 mm a mala som pokračovať v liečbe a kľudovom režime.
    V piatok večer som si našla viac mokrú vložku ako zvyčajne a doma som mala Temešvaryho roztok od môjho gynekológa tak som vložku otestovala a tá ozelenela. Dala som si novú vložku a išla do nemocnice. V nemocnici všetky testované vložky vyšli negatívne, na UZV sa doktorke nezdalo, že by bolo menej plodovej vody tak mi urobili ster tampónom z klenby, ktorý vyšiel pozitívny na plodovú vodu, napojili ma na CTG vyšetrenie ktoré vykazovalo kontrakcie. Po troch hodinách sa ale kontrakcie skončili a bola som kontinuálne napojená na CTG ktoré bolo v poriadku a dostala som infúziu magnezia. Po troch hodinách ma doktorka vyšetrila bola som otvorená na 2 cm a ma hospitalizovali. Dostávam antibiotika Penicilín každých 6 hodín. Utrogestan a magnezium mám momentálne vysadené a dostávam len tie antibiotiká a povedali mi, že budeme čakať či sa to rozbehne alebo ešte vydržíme a že sa to považuje, že tá plodová voda odteká. Včera mi testovali jednu vložku lebo som mala pocit že mi niečo stále tečie a bola aj mokrá len pri testovaní vyšla tiež negatívna. Včera večer som dostala nepravidelne bolesti a začala som mať taký svetlohnedý výtok, ktorý pretrváva doteraz a bolesti raz sú raz nie. O všetkom som informovala lekára ten tvrdí, že máme len čakať. Krvné výsledky na zápal sú zatiaľ v norme každý deň. Chcem sa spýtať na Váš názor, súhlasíte s takýmto postupom liečby. Dá sa považovať že mi plodová voda odteká z toho steru tampónom keď vložky vychádzajú negatívne? Nemôžu tie antibiotika nejakým spôsobom mať zlý vplyv na bábätko? Je možné že plodová voda trochu odtečie a potom nie, momentálne mám ten výtok a ťažko sa mi identifikuje či mi tečie aj voda. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, jedná sa u Vás o tzv. ventilový odtok plodovej vody, kedy jednorázovo odtečie malé množstvo plodovej vody, následne sa otvor v plodových obaloch pritlačí a akoby zaslepí a voda netečie. Ste v týždni tehotenstva, kedy sa ešte jedná o hraničný predčasný pôrod, ale je to určite lepšie, ako by ste boli v 29. týždni tehotenstva. Podávanie antibiotík je v tomto prípade štandardné a má za úlohu predísť rozvoju infekcie, takže antibiotiká majú dobrý vplyv na plod. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná.

  • Bezpečný týždeň tehotenstva na pôrod

    , Autor: Mice169

    Dobrý deň. Chcem sa opýtať, ktorý týždeň tehotenstva sa už považuje za bezpečný na pôrod pre bábätko? Na poradni mi sestrička povedala, že vydržať aspoň do 36tt... samozrejme chápem, čím dlhšie tým lepšie. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, po ukončenom 36. týždni tehotenstva (36+0 a vyššie) sa už nejedná o predčasný pôrod, takže teoreticky po tomto týždni už je bezpečné rodiť v ktoromkoľvek zdravotníckom zariadení.

  • Razstep pery

    , Autor: Maty134

    Dobrý deň pán doktor nedávno mi v 20tt diagnostikovali, že moje bábätko bude mať raštep pery. Chcem sa opýtať, keďže premýšľam nad dôvodmi prečo sa to mohlo stať keďže počas tehotenstva som nebola chorá nemala herpes áni nič podobné v rodine to tiež nemáme ani z jednej strany, nepijem, nefajčím ani nejem nezdravo práve naopak...chcem sa opýtať či dlhodobé užívanie anopyrinu cca 6rokov pred otehotnením a od začiatku tehotnosti davkov 1tableta denne môže niečo také spôsobiť viem, že už to nezmením avšak v prípade ďalších tehotnosti by som chcela mať istotu, či toto nemôže byť príčina.dakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, rázštep pery a podnebia má niekoľko foriem, či stupňov. Rázštepové chyby tváre patria medzi najčastejšie vrodené vývojové chyby. Príčina vzniku sa dodnes do detailov neobjasnila. Táto vrodená vývojová chyba vzniká v prvých mesiacoch vývoja dieťaťa v maternici matky. Príčiny sú rôzne - ide o pôsobenie viacerých faktorov (vplyv génov rodičov spolu s pôsobením faktorov vonkajšieho prostredia). Pod vplyvom vonkajšieho prostredia rozumieme napríklad ionizačné žiarenie, rôzne chemické látky, infekcie - najmä vírusové (ružienka, cytomegalovírus, chrípka, herpes simplex, ovčie kiahne, ale aj toxoplazmóza) a lieky užívané najmä v prvom trimestri tehotenstva. Existujú dve skupiny rázštepov - tie, ktoré sa vyskytujú v rodinách a tie, ktoré sa vyskytnú náhodne, aj keď v rodine nik rázštep nemal. Táto druhá skupina je častejšia - až 75% rázštepov vzniká náhodne. Ak sú obaja rodičia zdraví a majú jedno dieťa s rázštepom, šanca, že aj ďalšie dieťa bude mať rázštep je menej ako 3%. Pravdepodobnosť výskytu je väčšia, ak je postihnutý viac ako jeden člen rodiny. Ak má jeden rodič rázštep, pravdepodobnosť výskytu pre prvé dieťa je menej ako 3%. Ak však aj prvé dieťa má rázštep, pravdepodobnosť výskytu pre druhé dieťa rastie na cca 15%. Zvýšené riziko výskytu rázštepových chýb bolo pozorované aj pri nedostatku kyseliny listovej, pri nízkom príjme vitamínov skupiny B, pri nedostatočnom, ale aj nadmernom príjme vitamínu A. Ďalšími nežiadúcimi faktormi sú aj fajčenie, alkohol a drogy.