• Dozadu otočená maternica a krátky cyklus

    , Autor: alu123

    Dobrý deň p. Doktorka, chcem sa Vás opýtať pri PP u gynekológa mi doktor povedal, že mám maternicu otočenú dozadu, pritom mám doma 2 ročné dieťa, pred prvým tehotenstvom som ešte nemala otočenú maternicu, môže sa to aj po pôrode zmeniť, prípadne v šestonedelí to doktor nezistil? Krátky cyklus znamená u mňa 19-22 dní, krvácanie 4-5 dní. Môže byť problém v tom, že nemávam ovuláciu, niekedy sledujem u seba priesvitný hlien, ale aj viac dní 2-3, kedy sa dá predpokladať ovulácia - 1 deň hlienu? Aká je najlepšia poloha na otehotnenie - v akej mám ostať? Ako často sa máme s manželom snažiť - počkať až do hlienu? Ďakujem za rady

    Dobrý deň,
    retropozícia alebo otočenie maternice dozadu je pomerne časté a vyskytuje sa u viacerých žien, nejedná sa o ochorenie-nespôsobuje neplodnosť. Je možné otehotnieť aj s takto "otočenou" maternicou, zväčša to má žena tak po celý život, u niektorých sa poloha maternice však môže meniť.
    Pri takto krátkom cykle je ťažké určiť kedy je ovulácia, prípadne kedy je vhodný pohlavný styk s partnerom. Na to či k ovulácií dochádza je potrebné gynekologické vyšetrenie a vyšetrenie hormonálnych hladín.