• Zlý spermiogram

    , Autor: Peonia33

    Dobrý deň, partner má po vyšetrení spermiogramu diagnostikovanú teratozoospermiu(hodnota 2).
    Už druhý rok sa snažíme o dieťatko a stále nič. Partner nepije, nefajčí, nikdy nedrogoval, neberie steroidy ani nič podobné čo by mu k tejto diagnóze "pomohlo" Dá sa s takouto hodnotou prirodzene počať, alebo nás čaká len IFV? Ostatné hodnoty spermiogramu mal dobré. Moja druhá otázka sa okrajovo týka práve tejto diagnózy. Z predchádzajúceho vzťahu má dcéru, ktorá mala teraz 5 rokov. Už dlhšie má podozrenie že nieje jeho a aj údajné počatie bolo také diskutabilné(poviem to tak laicky, ani sa do nej neurobil a navyše sa toto pošmyknutie stalo len raz)
    Preto ma zaujíma, či je táto diagnóza charakterizovaná ako dlhodobá, alebo vzniká nárazovo. Samozrejme nechcem od vás odpoveď na to či je alebo nieje jeho,len ma zaujíma váš názor na tento náš problém. Ďakujem a prajem vám všetko dobré

    Dobrý deň, teratozoospermia je zlá morfológia (tvar spermií). Môže byť mierna, stredná až závažná. Takéto posúdenie záleží od percenta tvarovo správnych spermií v ejakuláte. Na zlepšenie tvaru spermií je možné v úvode vyskúšať vitamínoterapiu voľne dostupnými preparátmi /napr. Folandrol, Profertil…/ Pozitívny vplyv je pozorovaný aj po užívaní Tribulusu, konezýmu Q. Samozrejmosťou je vylúčenie abúzov ako sú fajčenie či pravidelná konzumácia alkoholu. Minimalizovať treba vplyv tzv. elektosmogu, ktorý vytvárajú mobiliy, počítače, ... a samozrejme znížiť stres. Treba sa zdravo stravovať a dbať na pravidelnú životosprávu vrátane dostatku odpočinku. Ak sa Vám aj napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku (2 - 3 krát týždenne) nedarí otehotnieť už dlhšiu dobu, je na mieste navštíviť centrum asistovanej reprodukcie. Táto diagnóza môže byť dlhodobá, môže sa však s okolnosťami meniť, zlepšiť, ale aj zhoršiť. Miera plodnosti záleží aj od partnerky. Príčina sterility môže byť na viacerých úrovniach. Čo sa týka určenia otcovstva, pre jednoznačné potvrdenie otcovstva je nutné realizovať genetické testy.