Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,295 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • 2krat potrat a zvýšené NK bunky

    , Autor: Lienockova

    Dobrý den. Som po 2 potratoch, missed abort v 7 TT a 5 dni. Vždy ♥️ bilo a potom prestalo. Bola som aj na vyšetreniach. Absolvovala som genetické, hematologicke, endokrinologicke a imunologické vyšetrenie. Na imunológii mi zistili malo vitamínu D a zvýšené NK bunky. Hodnota 30. Odber bol z krvi. Doktorka mi povedala, že ešte urobíme jeden odber a podla toho sa uvidí, či bude potrebné nastaviť liečbu kortikoidmi a injekciami intralipidmi. Vzhľadom na to, že užívam antidepresiva Sertralin 100mg mam z toho trosku obavu. Antidepresiva užívam už dlhšie na panicku poruchu a depresívny stav. Na gynekológii mi zistili nedostatočne množstvo progesteronu,vraj to ma súvis s endometriozou, na ktorú som bola laparoskopicky operovana pred 4 rokmi. Progesteron postupne dopĺňame utrogestanom dávkou 300 mg na deň. Moja otázka je, či zvýšené NK bunky môžu byť z tej endometriozi, aj keď teda prebehla operácia, pripadne, ci by to mohlo spôsobiť nedostatočne množstvo progesteronu? Som tiež alergická na pele, stromy a trávy a mam syndróm daždivého čreva. Za posledný rok som mala niekoľkokrát problémy s premnozenymi baktériami, či v čreve alebo v pošve. Vždy nasledovala liečba macmirorom a inými antibiotikami. Chcem sa spýtať, či liečba kortikoidmi je bezpečná a ci sa neovplyvňuje s antidepresivami, ktoré užívam? Tiez by ma ešte zaujímalo, či zvýšené NK bunky nemôže spôsobiť dráždivé črevo, alergia? Pripadne je nejaká iná liečba okrem kortikoidov? Naozaj mam veľkú obavu kombinácie tejto liečby s antidepresivami. Ďakujem ta odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, predpokladám, že každý so spomínaných lekárov vie, že užívate antidepresíva. Na základe Vášho opisu môžete pravidelne užívať či už vaginálne ale aj klasické probiotiká. Endometrióza sa vyliečiť nedá, dá sa iná potlačiť alebo zmierniť prejav. Imunologické príčiny môžu mať súvis s viacerými ťažkosťami v organizme. Opakované potraty môžu mať skôr endokrinologickú alebo hematologickú príčinu. Keďže nepoznám žiadne bližšie výsledky ani informácie, či okolnosti, neviem sa bližšie objektívne vyjadriť. Z liečby kortikoidmi by som si starosti nerobil, ak imunológ zhodnotí, že je potrebné ich užívať.