• Hypofunkcia SZ, nastavenie davky levothyroxinu a dojcenie

    , Autor: EvkaSutak

    Dobry den,

    Po porode (2 tyzdne) sa mi krasne rozbehla laktacia, brala som zvysene davky euthyrox 130mcg (tak ako v tehotenstve). Endokrinolog mi bez vysetrenia nasledne znizil davku na povodnu, 88mcg. O niekolko dni som stratila mlieko, trva to uz 1.5 tyzdna.

    Vitaminy, stravu, prisun tekutin a pokoj, pohodu atd mam, vratane vitaminov a aj senovky a benediktu...bez zlepsenia.

    Prosim Vas moze mat vyska hladiny hormonov vplyv na tvorbu materskeho mlieka?

    Moze mat nespravne nastavena davka euthyroxu vplyv na tvorbu?

    Ako mam prosim dalej postupovat?

    Lebo endokrinolog mi bez vysetrenia tvrdi, ze to vplyv nema a ja som nasla na U.S. a UK oficialnych medical weboch ine:

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501003/

    https://www.nhs.uk/medicines/levothyroxine/

    (Laktacnu poradkynu mam)

    Dakujem.

    Dobrý deň, áno, kojenie a tvorba mlieka je prakticky celé o hormónoch. Zahraničné štúdie z posledných rokov hovoria o významnom vplyve hormónov štítnej žľazy na tvorbu mlieka, rozvinutie a udržanie laktácie. Pre normálnu laktáciu sú potrebné primerané hladiny hormónov štítnej žľazy v sére, pri dostatočnej hladine hormónov štítnej žľazy by sa mala zlepšiť tvorba mlieka spôsobená hypotyreózou. Neznamená to však, že každá dojčiaca žena by mala užívať Thyroxin.