Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,613 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • jazva

  , Autor: odbornik6

  Dobry den. Chcem sa spytat, som 18 den po sekcii. Dva dni do zadu, to je v sobotu som zistila ze my asi na 3mm praskla jazva , a vytieklo my z nej trosku hnisu. Manzel my pomohol ranku osetrit a od vtedy ju potierame odvarom z repika, ranku pred potieranim jemne vytlacime, ale ide vonka len trosicku nacervenanej vody. Treba vyhladat lekara alebo staci potierat tym odvarom?? Okolie jazvy mam na niektorych miestach zatvrdnute. dakujem

Podobné otázky

 • VBAC

  , Autor:

  Dobrý deň. Skúsim byť stručná. Rodila som pred tromi rokmi. Prišla som v noci s konrakciami na príjem, otvorená na 1cm. O 6 mi praskli plodovú vodu a pôrod sa pekne rozbehol, okolo obeda otvorená na 8cm. Vtedy som požiadala o epidurál, po čom sa všetko nejako zastavilo. Dali ma na kozu, na oxytocin a nechali ma tam v najsilnejších konrakciách asi 3 hodiny. Vraj mam tlačiť, ked bude kontrakcia najsilnejšia. Nakoniec prišiel lekár a usúdil, že bábätko sa nevie dostať cez panvu, že treba pôrod ukončiť sekciou. Pre silné kontrakcie prebehla sekcia v uplnej narkóze, bez komplikácií. Syn mal 4440g (ja mám 180cm). Doteraz ma však trápia 2 veci:
  1.Bola chyba, že som si dala epidurál? Je to dôvod, prečo som neporodila prirodzene?
  2. O 4 mesiace rodím, odporúčate mi sekciu alebo vaginalny pôrod?
  Ďakujem krásne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na prvú otázku Vám neviem odpovedať. Existuje viacero názorov na pôrodnú epidurálnu analgéziu (PEDA). Ja osobne dávam rodičkám epidurál, keď sú otvorené na 4 - 6 cm. Skúsenosti mám také, že skoré podanie epidurálu môže pôrod zastaviť, preto po aplikácii epidurálu napájame infúziu s oxytocínom, aby maternica naďalej bola v činnosti. Naopak podanie epidurálu na pokročilý nález na pôrodných cestách môže spôsobiť to, že žena nevie, kedy má tlačiť, pretože necíti kontrakcie. Čo sa týka súčasného tehotenstva, na VBAC musia byť splnené podmienky. Otázka skôr znie, či vy chcete rodiť spontánne, ako to máte nastavené v hlave. Máte diagnózu, kedy si môžete povedať, že chcete sekciu a budete rodiť sekciou. Ak je jazva dostatočne hrubá, plod nevychádza extrémne veľký a hlavne, nález na pôrodných cestách je priaznivý a kontrakčná činnosť sa rozbehne sama, môžete skúsiť rodiť aj spontánne. Každopádne rozhodnutie je na Vás. Myslím si však, že teraz je ešte predčasne hovoriť o spôsobe vedenia pôrodu. Dôležité je to, aký bude stav v 37. týždni tehotenstva.

 • Sekcia

  , Autor:

  Dobrý deň, som po sekcii, porod bol spontánny avšak predcasny v 33 tt. Plodová voda bola zelená. Pred pôrodom som bola hospitalizovana kvoli otvarajucemu a presakujucemu krcku. Bola mi diagmostikovana baktéria e coli a candida. Mala som aj zvysene pecenove testy. Z nemocnice ma prepustili 4. Den po sekcii, bola som liecena ATB. Dnes 6. Deň po sekcii mam začervenane cele brucho pod, nad jazdou a k bokom. Jazva sa mi hoji avšak stále pocitujem stipanie tak v jazve ako aj v spodnej časti zacervenanej koze. Viem, ze je to tazke riešiť takto na diaľku len by som sa chcela informovať ci by ste mi vedeli povedať z čoho vzniklo začervenanie pripadne odporučiť spôsob liečby. Ďakujem za váš čas.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takto bez vyšetrenia a videnia nálezu sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Začervenanie môže znamenať prebiehajúci zápal v oblasti rany. Odporúčam pri pretrvávaní ťažkostí navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde bol výkon realizovaný.

 • Zápal po sekcii?

  , Autor:

  Dobrý večer pán doktor, som 5 týždňov po sekcii, jazva sa hojila bez komplikácií,ale pred 2 dňami ma jazva začala bolieť na ľavej strane a dnes som si všimla že pod jazvou mám zacervenanu kožu, toto miesto je aj na dotyk bolestivé.
  Môže ísť o zápal? Teplotu, ani iné komplikácie nemám.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, teoreticky sa môže jednať o zápal, takto sa Vám však bez videnia nálezu neviem vyjadriť. Ak sa Vám niečo nezdá, navštívte nemocničné zariadenie, kde bol výkon realizovaný.

 • Nevybrany steh

  , Autor:

  Dobrý deň, rodila som cisárskym rezom. Pri vyberaní stehov mi gynekologička povedala, že ma príliš silno zašil. Totiž mám jeden pozdĺžny steh. Najprv mi lekárka vybrala asi tretinu stehu, viac nie, lebo som kričala od bolesti. Na ďalšej návšteve mi vyhrala ďalšiu asi tretinu a povedala, že zvyšok mi sám výjde von alebo si ho mám sama vytiahnuť. steh mi von nevyšiel a ani ten zvyšok nevidím, žeby som si ho sama vytiahla. Jazva vyzerá strašne. Steh nie je vstrebatelny.
  Nakoľko mi časť z neho zostala v bruchu, môže to spôsobiť komplikácie pri ďalšom pôrode cisárskym rezom?
  Ďakujem za odpoveď.
  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jedná o nevstrebateľný kožný steh, je vhodné ho vybrať. Keďže som nevidel nález ani nepoznám všetky informácie a okolnosti, neviem sa bližšie objektívne vyjadriť. Ak máte ťažkosti, odporúčam navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde bol operačný výkon realizovaný.

 • Treti cisarsky rez

  , Autor:

  Dobry den
  Chcem sa informovat o tretom cisarskom reze. Mam dve deti a obe som musela rodit cisarskym rezom. Uvazujem mozno este o tretom dietati. Nedavno som bola na preventivnej prehliadke u mojej gynekologicky a ta ma od tretieho tehotenstva odradzala nakolko je to vraj uz velmi velke riziko a ona na mojom mieste by vraj do toho neisla. Velke rizika su v tom ze sa moze jazva pretrhnut alebo moze nastat krvacanie do vnutra brucha atd. Aky mate na celu vec vy nazor?

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je to len a len na Vás. V prípade, že sa rozhodnete otehotnieť, je dôležité skontrolovať hrúbku jazvy na maternici. Tehotenstvo bude od začiatku rizikové. Všetky Vami opisované riziká sú reálne. Na druhej strane nebudete prvá tehotná po dvoch sekciách. Už sme robili u pacientky aj šiestu sekciu, to je už ale naozaj veľmi rizikové. Ak sa rozhodnete pre ďalšie tehotenstvo, o všetkom informujte Vášho obvodného gynekológa.