Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,819 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • sekcia

  , Autor: steva

  Dobry den chcem sa opytať čo to znamena ako indikacia na Sc vyrazne stenčeny Ds uteru je to predchadzajuca jazva po sekcii kedže som už jednu mala.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  tento pojem znamená, že jazva po predchádzajúcej sekcii je pomerne tenká (stenčený dolný segment) a vaginálny pôrod by bol rizikový.

Podobné otázky

 • Masáž

  , Autor: PrimaT

  Dobrý večer,
  chcela by som sa opýtať, že po akom čase je možné ísť na masáž chrbta po sekcii? Ak bola sekcia pred 4 týždňami už sa môže ?
  ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vo všeobecnosti sa odporúča relaxačné procedúry realizovať po skončení šestonedelia, čo je 6 až 8 týždňov od pôrodu. Ak však nemáte žiadne ťažkosti, nemusíte čakať až na koniec šestonedelia.

 • Vysoké CRP po sekcii

  , Autor: Smetana14

  Dobrý deň, som 5. deň po sekcii, pričom včera som bola prepustená z pôrodnice domov. Bola to moja druhá sekcia, avšak nepamätám si, či som mala takéto problémy aj pri prvej. Brucho mám stále boľavé, avšak na 3. deň po sekcii sa mi objavili po prvej stolici (ktorá bola vo forme hnačky -1x) bolesti v podbrušku. Bolesti sú rezavé, mám ich pri močení, zhoršujú sa, keď mám plnší močový mechúr, príp. vetry, občas to cítim aj pri chôdzi. Myslela som si, že to môže byť z podráždenia, nakoľko cievkovanie bolo dosť bolestivé, a podarilo sa až na druhý pokus. Pri poslednej kontrole včera ráno, keď mi p. doktorka brucho trochu prehmatala, mi povedala, že miesto, kde ma to bolí je mierne napnuté. Keď som sa jej pýtala, či je to normálne, povedala mi, že je to rozrezané brucho, takže áno. Žiadne ďalšie vyšetrenia mi nerobili. U svojho gynekológa sa mám hlásiť o 7 dní. Po sekcii momentálne stále dosť krvácam, je to hlienovitý krvavý výtok, niekedy tmavočervený, ale aj svetločervený, a tiež zo mňa stále vychádzajú krvné zrazeniny. Teraz som si však na prepúšťacej správe všimla, že po odbere krvi deň pred prepustením som mala hodnotu CRP 60,17. O hodnotách CRP sa mi nikto v nemocnici nezmienil. Teplotu zatiaľ nemám, aj keď mám aj bolesti chrbtice, a včera večer som mala pocit vnútornej teploty (myslím, že to ale bolo skôr z únavy). Chcem sa teda spýtať, či je takáto hodnota po sekcii normálna alebo by som mala navštíviť svojho gynekológa skôr kvôli dôkladnejšiemu vyšetreniu. Nerada by som niečo zanedbala, a prišla k nejakému silnému zápalu. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, hodnota CRP 60 mg/l je po cisárskom reze primeraná. Ste po pomerne rozsiahlom operačnom výkone. Mierny opuch v mieste rezu sa môže vyskytovať. Ak ne je prítomné začervenanie, či mokvanie rany, pripadne hnisavý výtok z rany, malo by to byť v poriadku. Spomínané očistky sú podľa opisu primerané. Odporúčam tzv. močenie skusmo, nečakajte až na nutkanie na močenie pri plnom močovom mechúry. Odsledujte si to. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte zdravotnícke zariadenie, kde bol výkon realizovaný, kde sa Vám budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Cisársky rez č. 3

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor.
  Mala som dva pôrody sekciou. Počas výkonu druhej sekcie mi boli zistené komplikované zrasty. Sekciu mi robil skúsený doktor, ktorý má na starosti rizikové pacientky (ja som riziková nebola, len mal zrovna službu) a teda skúsenosti so sekciami má bohaté. Celá sekcia bola sprevádzaná rozhovormi, že on normálne nevie čo ešte môže rezať a čo už nie, čo je väzivo, bolo cítiť napätú atmosféru. Na pooperačnú izbu mi prišiel povedať, že za svoju prax videl všeličo, ale ja som ho poriadne potrápila. Od tejto druhej sekcie prešlo 6 rokov. Moja otázka je, že či by bolo v mojom prípade veľmi riskantné podstúpiť tretiu sekciu?
  Ďakujem za Váš čas a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste už tehotná, určite bude pôrod vedený plánovaným cisárskym rezom. Ak ešte len rozmýšľate nad tretím tehotenstvom, je potrebné to dôkladne zvážiť. Najvhodnejšie je sa pýtať operatéra, ako to vidí on, vzhľadom k nálezu počas posledného cisárskeho rezu. Ja sa Vám takto neviem objektívne vyjadriť.

 • Pôrod

  , Autor: martinka1912

  Dobrý deň pán MUDr.Kelij .
  Chcela by som sa opýtať, prvá dcéra sa narodila sekciou plánovanou kvôli jej zdravotnému stavu, teraz som zistila , že som opäť tehotná, je možné rodiť aj prirodzene ak bude rozdiel medzi porodmi 2 roky a 1 mesiac alebo je nutná opäť sekcia ?
  Ďakujem Vám vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je ešte veľmi skoro a predbežne hovoriť o pôrode ale áno, za istých okolností a pri splnení istých podmienok sa dá realizovať aj tzv. TOLAC, teda pokus o vaginálny pôrod po cisárskom reze.

 • Sekcia a jej vplyv na ďaľšie tehotenstvo

  , Autor: Barboridlo

  Dobrý deň pán doktor,
  pred 4 rokmi som u prvej dcérky podstúpila sekciu kvôli KP,už vtedy som na chodbe na poradni zachytila,že znižuje šancu znova otehotnieť. Teraz začiatkom apríla mám termín a práve toto ma odrádza od druhej sekcie,pretože ešte tretie dieťatko by som prijala. Čítala som,že nemocnice sa prikláňajú k cisárskemu,ak som úž jeden mala. :( čo je na tom pravdy,že sekcia znižuje šance na opätovné tehotenstvo a mám dať šancu prirodzenému pôrodu? Mám z toho hlavu v smútku,druhé dieťa som mala hneď,hoci som práve pre sekciu rátala s dlhým časom.

  Ďakujem za Váš názor :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, sekcia neznižuje šancu na ďalšie tehotenstvo, každá sekcia však predstavuje vyššie riziko pre ďalšie tehotenstvo. Po každom cisárskom reze je vhodné vyčkať s otehotnením aspoň rok, keďže maternica sa hojí po zákroku pol roka. Ak spĺňate kritériá, môže sa vyčkať pár dní po termíne pôrodu, či sa pôrod sám nerozbehne. Tým, že ste už po cisárskom reze, sú u Vás obmedzenia, čo sa týka vyvolávania pôrodu. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.