• Biochemické tehotenstvo

    Zdravim, potrebovala by som poradiť. 17.5 som si robila tehotenský test s tým, že mi vyšli dve čiarky, ale jedna bola taká slabšia. Bola som v tom, že to je preto, lebo som len niekde na začiatku tehotenstva a tak. Keď som išla na vyšetrenie k môjmu gynekológovi, samozrejme na ultrazvuku nebolo ešte nič vidno. 30.5 som išla znova na kontrolu s tým, že sa tam objavil v podstate vak, ale v ňom žiaden plod. Pán doktor povedal, že vak je menší, než by mal byť. (Posledná menštruácia bola 21.4.) Zobral mi krv na zistenie HCG a hodnota vyšla na 1200 a vlastne to vyšlo s tým, že je to pozitívne. 3.6 som išla na kontrolné meranie HCG a na druhý deň mi pán doktor volal s tým, že hodnota klesla a že niečo nie je v poriadku. Povedal mi, že sa môžem pripraviť možno aj na potrat, alebo na to, že plod je mimo maternice. Podotýkam, že trpím neskutočnými bolesťami v oblasti podbruška a chrbtice. Dnes 4.6. som musela ísť na pohotovosť s tým, že som mala bolesti tak silné, že som sa nevedela postaviť z postele. Pani doktorka, ktorá slúžila mi povedala, že sa môže jednať o biochemickú graviditu. V týchto dňoch som nemala žiadne špinenie, ani krvácanie. Rada by som vedela, na čo sa mám pripraviť, keďže som dosť vystresovaná momentálne. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň, podľa opisu sa u Vás nejedná o biochemické tehotenstvo. Ak bol v maternici na USG viditeľný (prázdny) gestačný vačok, v závislosti od vzhľadu a ďalších okolností sa môže jednať o anembyomollu, teda tehotenstvo je v maternici, ale nie sú prítomné embryonálne štruktúry, teda plod, vylúčiť sa však nedá ani mimomaternicové tehotenstvo, ak je gestačný vačok excentricky umiestnený a nie je vzhľadu prstenca. Dôležité je aj to, či je alebo nie je prítomná voľná tekutina v malej panve, rovnako tak sú dôležité aj Vaše subjektívne ťažkosti - bolesti, krvácanie, ... Nevidel som USG nález, ani nepoznám všetky informácie a okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Určite to však netreba podceňovať, najmä ak nebolo vylúčené mimomaternicové tehotenstvo. Divím sa, že Vás nehospitalizovali, ak máte silné bolesti a nie je jednoznačne potvrdená lokalizácia tehotenstva! Pri pretrvávaní bolesti určite navštívte gynekologickú pohotovosť, prípadne Vášho obvodného gynekológa. Je nevyhnutné kontrolovať dynamiku beta HCG a USG nález.