• Mamografia prsnikov

    Dobry den, bola som na mamografe prsnikov, nalez znel: "Denzna zlaza nemozno spolahlivo vylucit loziskovu leziu." Bilateralne pritomny hyperechogenny žľazovy parenchym bez suspektnych loziskovych zmien . Mozete mi prosim vysvetliť, co to znamená?

    Dobrý deň, celkom tomu nerozumiem ani ja. Myslím si, že to bolo myslené ako upozornenie, že pre vysokú hustotu prsnej žľazy je ťažšie spoľahlivo a jednoznačne vylúčiť možnú patológiu, alebo ju správne posúdiť. Ako denzná prsná žlaza je mamograficky zadefinovaný prsník s podielom väzivovo-žľazového tkaniva viac ako 75% So stúpajúcou denzitou sa zvyšuje riziko vzniku karcinómu prsníka. Znamená to tak, že máte ako keby prítomný rizikový faktor, takže je vhodné pravidelne realizovať preventívne prehliadky, ale nález máte podľa popisu v poriadku, bez prítomnosti podozrivých ložiskových zmien. Neviem, čo Vám bolo pri vyšetrení povedané, či odporúčané, ani ako Vám bol nález interpretovaný. Neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať priamo vyšetrujúcich lekárov.