• očkovanie proti rakovine krčka maternice

    , Autor: Vikiii

    Dobrý deň, chcem sa opýtať, mám 24 rokov a mala by som záujem sa zaočkovať proti rakovine krčka maternice. Ktorú vakcínu by ste odporúčali? Gardasil 9? Bude vakcína v tomto veku ešte účinná? Keďže sa na to očkuje už v skoršom veku?
    Zároveň sa chcem opýtať, keďže som bola teraz 2-3 mesiace chorá a vybrala som viacero antibiotik, testy na covid boli negatívne, aj napriek tomu, že som mala všetky príznaky (aj strata čuchu, chuti), či je potrebné počkať s očkovaním istý čas po chorobe/ covide alebo na tom nezáleží?

    Dobrý deň, očkovanie je vhodné v ktoromkoľvek veku. Najvhodnejšia je polyvalentná vakcína Gardasil 9. Ak máte podozrenie na infekciu COVID-19, môžete sa nechať odtestovať PCR vyšetrením. V prípade pozitivity je vhodnejšie pár mesiacov počkať.