• Vzduch v posve

    , Autor: Iva_ha

    Dobry deň,
    pouzivam vaginalny vyplach Rosalgin. Mam taku mozno zvlastnu otazku a to, ako je to so vzduchom v posve, ktory sa tam dostane z flasticky? Uz vela krat som pocula a citala, ake je nebezpecne zene fuknut do posvy, lebo vzduch sa moze dostat do brusnej dutiny, alebo ak je tehotna aj sposobit emboliu. Vzduch sa tam vsak dostava aj pri sexualnom styku, kedy ho tam partner niekedy doslova "natlakuje". Ako to je teda a kedy je v vzduch nebezpecny a preco? Ako je to so vzduchom ktory sa fukne do posvy pri vaginalnom vyplachu? Dakujem za odpoved

    Dobrý deň, vzduch sa v pošve nachádza aj za normálnych okolností, skôr ide o tlak prúdu vzduchu. Pri pohlavnom styku ako aj pri prudšom fúknutí vzduchu do pošvy sa vzduch môže dosať do dutiny brušnej. U ženy dôjde po fúknutí do pošvy poväčšine takmer okamžite k nevoľnosti, tlak vzduchu spôsobí jeho prienik maternicou a vajíčkovodmi do dutiny brušnej medzi črevné kľučky. Vzduch, ktorý sa takto dostane do dutiny brušnej, sa dá potom vidieť aj na RTG snímke a ak napríklad lekárovi žena nepovie, čo je vo veci, môže byť zbytočne operovaná s podozrením na prasknuté črevo. Vo väčšine prípadov sa vzduch po čase vstrebe sám, ale bolesti môžu ženu prenasledovať aj niekoľko týždňov. Je však pravda, že až smrteľné nebezpečenstvo môže fúkanie znamenať pre tehotnú ženu. Namiesto do brucha smeruje vzduch do krvného obehu a môže spôsobiť smrteľnú vzduchovú embóliu. Pri realizovaní si vaginálnych výplachov, rovnako aj počas intímnej hygieny alebo pohlavného styku Vám však nebezpečenstvo nehrozí.