• Toxoplazmoza, chlamydie

    , Autor: domca32

    Dobry den, s muzom by sme sa chceli zacat snazit o babatko. Svokra ma dlhodobo chlamydie na plucach a teraz jej vysla aj toxoplazmoza. ATB jej nezaberaju. Klinicke priznaky nema. Mozem to dostat od svokry? Mali by sme sa dat pre istotu vysetrit aj my s muzom? Dakujem za odpoved.

    Dobrý deň, pľúcne chlamýdie na samotné tehotenstvo a vývin plodu vplyv veľmi nemajú, skôr sú nebezpečné počas pôrodu, kedy sa môže novorodenec nakaziť. Infekcia sa prenáša najčastejšie kvapôčkami vo vzduchu, napríklad kašľaním alebo kýchaním. Čo sa týka toxoplazmózy, tá je nebezpečná hlavne v tehotenstve, najviac v I. trimestri, čiže Vaše obavy sú na mieste. Toxoplazma je pre plod oveľa nebezpečnejšia ako pľúcne chlamýdie. Vaša svokra je určite sledovaná pneumológom a infektológom, obrátil by som sa na nich a poradil sa s nimi ohľadom otázky vyšetrenia a možnej prevencie.