Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
14,838 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • fajčenie

  , Autor: dika25

  Dobrý deň!
  Chcela by som sa dozvedieť, či občasné fajčenie môže uškodiť bábätku. Bola som silná fajčiarka a niekedy, nie často asi raz za 2 mesiace som si zapálila.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  fajčenie počas tehotenstva škodí o tom niet pochýb, trpí tým najme cirkulácia teda obehová sústava, a v konečnom dôsledku môže vplyvom zmien na placente trpieť plod hypoxiou, teda nedostatočným prísunom kyslíka, či živín. Ak išlo ale len o jednorázovú záležitosť a vyfajčili ste max 5 cigariet, tak sa plodu určite nič nestalo.

Podobné otázky

 • Abrupcia placenty

  , Autor: Zuzulik123

  Dobrý deň, prosím Vás, chcem sa spýtať, čo mohlo byť príčinou abrupcie placenty v 24.tt.Minulý rok mi bola zistená agenéza pravého vajíčkovodu a uterus unicornis. Po IVF sa nám podarilo otehotnieť. V 21.tt. mi museli robiť serkláž- krčok skrátený na 1 cm. Žiaden z rizikových faktorov pri abrupcii som inak nemala, tlak som mala vždy nízky, vek pod 30...akurát som mala nižšiu hmotnosť, keďže mi aj na začiatku tehotenstva bývalo dosť zle. Mohlo byť práve to príčinou?? Maličký sa na svoj gestačný vek vždy vyvíjal ukážkovo, hmotnosť aj dĺžku mal presne podľa tabuliek...Nezvládol to však... :(

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, abrupcia placenty je náhle vzniknutá príhoda. Nemyslím si, že s Vami spomínaných možnosti bola niektorá príčinou. Presnú príčinu Vám nikto nepovie. Sú isté rizikové faktory, ktoré môžu prispieť k tomuto stavu, ako vysoký tlak, fajčenie, užívanie drog, nadmerné množstvo plodovej vody, porucha zrážanlivosti krvi, myómy maternice. Istú úlohu u Vás môže zohrávať vrodená chyba maternice ako aj fakt, že sa jednalo o stav po IVF. To čo sa stalo už nezmeníte, vyčítať si nemáte čo. Skúste myslieť pozitívne a do budúcna.