• Meškanie menštruácie pri antikoncepcií

    , Autor: Lussiele

    Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Nedávno mi moja gynekologička zmenila antikoncepciu, zo Zlyndy na Zoely. Hneď ako som skončila blister z prvej antikoncepcie, som mala prejsť na novu antikoncepciu bez prestavky. Teraz novu antikoncepciu užívam už 10 dní a približne týždeň mi mešká menštruácia. O dva týždne mám odísť na dovolenku a bojím sa, že to príde tam, čo nechcem. Je možné prestať užívať antikoncepciu na pár dní aby som dostala menštruáciu ktorá mi mešká? A po menštruácí ju znova začať užívať? Po prípade, viete mi poradiť ako vyvolať meškajúcu menštruáciu? Tehotná určite nie som. Vopred ďakujem pekne za odpoveď.

    Dobrý deň, začali ste užívať preparát kombinovanej hormonálnej antikoncepcie, teda dvojzložkovej. Zlynda je čisto gestagénová antikoncepcia. Zoely sa užiíva v schéme 24 tabliet + 4 placebo tabletky, počas ktorých by malo dôjsť ku krvácaniu z vysadenia. Neodporúčam dočasné vysadenie antikoncepcie. Mohli ste postupovať tak, že po doužívaní Zlyndy ste si mohli urobiť v užívaní pauzu a až od nasledujúceho mesiaca začať s užívaním nového preparátu. Treba tiež povedať, že počas užívania Zlyndy môže byť krvácanie nepravidelné a objaviť sa prakticky kedykoľvek. Počas pravidelného užívania Zoely by sa malo dostaviť počas užívania spomínaných placebo tabliet. Už keď ste začali s užívaním novej hormonálnej antikoncepcie, najvhodnejšie bude v užívaní pokračovať. Vysadením hormonálnej antikoncepcie si rozhádžete cyklus.