Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,925 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Silné krvácanie

  , Autor:

  Dobry den, ked mam menzes, prvy den mam bolesti a krvacam v podstate normálne, druhy den bolesti ustúpia, avsak zacnem silno krvacat, ale trvá to cca pol dna kedy musim kazdu hodinu menit vlozku, v podstate najlepsie je zostat radsej doma. Potom sa krvácanie zmierni, a treti den uz je slabé, 4-5 den uz len spinenie. Je to normálne? Ascorutin je vraj dobry pri silnom krvacanii, alebo caj zo žihľavy, je to pravda? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Ascorutin vyskúšať môžete, rovnako tak aj žihľavový čaj, niekedy sa zvykne podať ešte Dicynone, ale ani jedno nezaručuje upravenie alebo zmiernenie krvácania. Menštruačné krvácanie je individuálne, niekedy je vhodné počas menštruácie užívať železopreparáty, ak je krvácanie silnejšej intenzity, organizmus sa vie skompenzovať skôr.


Podobné otázky

 • Špinenie

  , Autor: Iveta

  Pan doktor mam 51 rokov a menzes už začina štrajkovať. Vynecha na 2.3 mesiace potom sa objavi v silnej intenzite . Už som mala robenu aj kyretaž, ale nejak to nepomohlo, vysledky negat. Niekedy ma trapi aj špinenie momo cyklu. Lekar mi nasadil liek Duphaston, ktorý uživam 2*1 tabl. od 11 do 22 dňa cyklu. Dnes je to 6 deň uživania a vyskytlo sa u mňa ružove špinenie. Leraz mi hovoril, že Duphaston by mal zabraniť silnemu krvacaniu a špineniu. Čo sa vlastne deje? Robil mi aj horm. profil na 4 deň cyklu a progesteron bol nizky, estrogen vysoky a FSH 14. Mam liek brať nadalej aj keď sa vyskytlo špinenie? Može sa to stať počas liečby a kde je pričina?Pan doktor, ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania Duphastonu sa špinenie môže vyskytnúť, silné krvácanie by sa však vyskytnúť nemalo. Ste v období premenopauzy, prechodu a spomínané ťažkosti su spôsobené hormonálnou nerovnováhou, čo sa potvrdilo aj vyšetrením hormonálneho profilu. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach ho navštívte.

 • Kyretaž dodatok.

  , Autor: Iveta

  Pán doktor, ďakujem veľmi pekne za dôsledne vysvetlenie ohľadom kyretáže. V piatok poobede mi volala sestrička z ambulancie, že vysledok hystologie je dobrý, že sa tam našiel maly 7 mm polyp.Mam aj male myomy do 2 cm, ktore mam už roky , ale nerastu do dutiny maternice. Mohol to silne krvacanie sposobiť aj polyp?Dovtedy som take problemy s krvacanim nikdy nemala. Alebo je to už vekom? Mam 50 rokov. A ešte jedna rada.V nedeľu 22.7. sme mali planovanu dovolenku k moru na 12 dni, ako darček od deti k 30. vyročiu svadby.Mam strach isť na tu dovolenku, aby som sa tam nerozkrvacala.Pan doktor ma ubezpečuje, aby sme išli, že mi nasadi Norethisteron a krvacať nebudem.Je to pre mňa vhodne riešenie? Nebudem mať po liekoch zase silne krvacanie? Predca su to hormony.Ešte raz veľmi pekne ďakujem za Vaše rady.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ste v období predprechodu až prechodu, poruchy menštruačného cyklu sú u v tomto veku pomerne časté. Polyp sa mohol podieľať na krvácaní. Myómy treba pravidelne sledovať, no vo Vašom veku už problémy predpokladám nenarobia. Ak bol výkon robený 9.7. a na dovolenku idete v nedeľu 21.7. je možné, že sa u Vás menštruácia objaví až po dovolenke. Norethisteron oddiali menštruačné krvácanie, ak sa nasadí 2-3 dni pred plánovanou menštruáciou. Je to jedna z možností.

 • Silne krvácanie

  , Autor:

  Dobrý večer, potrebujem poradit, mavam silny menzes, vzdy jeden den mavam dost silne krvácanie. Daju sa kupit nejake volno predajne lieky na zníženie krvácania? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môžete vyskúšať užívať Ascorutin alebo piť žihľavový čaj, niekedy sa zvykne podať do žily ešte Dicynone, ale ani jedno nezaručuje upravenie alebo zmiernenie krvácania. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Silná menštruácia

  , Autor: Dušana

  Dobrý deň, potrebujem poradiť. Mám tretí deň menštruáciu. Od druhého dňa je príliš silná, vložky mením každú pol hodinu. Mám na maternici myómy, no doteraz som takéto silné krvácanie nemala. Maximálne 10 vložiek a len jeden deň počas menzesu. Beriem tretí týždeň železo, kedže mám anémiu. Ako mám zmierniť krvácanie. Ako dlho môžem takto krvácať bez toho aby ma to ohrozilo. Je víkend. Mám ísť na pohotovosť alebo počkať do pondelka? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ťažko sa takto objektívne vyjadriť k celej situácii. Nepoznám Váš vek ani všetky okolnosti, ale opakované intenzívne krvácania u Vás môžu spôsobiť anemický syndróm, ktorý už možno aj máte. Ale jednoznačne ak bude silné krvácanie pretrvávať, určite navštívte gynekologickú pohotovosť a do pondelka nečakajte. V nevyhnutnom prípade sa urobí kyretáž a vyčistí sa dutina maternice.

 • Otázka

  , Autor: Viera

  Dobrý deň
  Chcela by som sa spýtať,ohľadom menzes, ktorý trvá už ôsmy deň, krvácanie je naozaj veľmi silné ale bezbolestne a začína ma to znepokojovať. Keďže moja lekárka najbližšie ordinuje až v utorok, skúšam zatiaľ radu tu. Mam 44 rokov, za sebou tri pôrody, všetky prirodzenou cestou. Cyklus trvá zvyčajne 25 dní,pravidelný, krvácanie 5-6 dní, cca dvakrát do roka sa stane ze jeden deň je silnejsie ako zvyčajne. Pohlavný styk naposledy 10.1.,nasledujuci menzes, 25.1. presne podľa kalendára,v trvaní 5 dní, nič neobvyklé, ďalší menzes mal prísť 19.2 a nič, dva tehotenské testy (pre istotu) negatívne, krvácanie začalo až 28. 2. Oveľa slabšie ako inokedy v trvaní 6 dní. O pár dní neskôr začalo slabé špinenie, nie stále, nebolo stále, len cca raz za deň sa objavil malý fľak. Par dni pred začatím posledného menzes som pocitovala všetky príznaky,16. 3. krvacanie začalo úplne bežne ako inokedy... O dva dni začalo silniet a tak to trvá vlastne až doteraz, žiadne zrazeniny, len výrazne červená krv. Je mi jasné, že musím k lekárke, ale do utorka ešte ďaleko a celá situácia ma znepokojuje a začína aj výrazne obmedzovať v denných činnostiach.
  Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak silné krvácanie bude pretrvávať, v zmysle prekrvácaných 10 vložiek a viac na deň, eventuálne bude silnieť, nečakajte do utorka a vyhľadajte gynekologickú pohotovosť.