• Ureaplazmy - rezistencia na tetracyklín?

    , Autor: Diana111

    Dobrý deň,
    dermatovenerológ mi zistil zo sterov ureaplazmy a predpísal mi antibiotiká Doxyhexal. Nie som si ale istá či mi predpísal správne antibiotiká nakoľko v testoch sa písalo nasledovné:
    Kultivacia na Ureaplasma sp.:
    Nález: viac ako 10*4 cfu/ml ureaplasma sp.
    Stanovenie kvalitatívnej citlivosti na antibiotiká:
    Levofloxacín... C; Moxifloxacín... C; Erytromycín... C; Telitromycín... C; Tetracyklín... R
    Diagnostická súprava identifikuje dva druhy rodu Ureaplasma: Ureaplasma urealyticum a Ureaplasma pavrum.
    C = účinná hladina v sére sa dosiahne pri bežnom dávkovaní
    R = rezistentné

    Dobrý deň, všimli ste si správne. Boli Vám síce predpísané antibiotiká, ktoré sa v liečbe Ureaplaziem predpisujú najčastejšie, lekár si však asi nevšimol, že u Vás vykultivovaná ureaplazma je na tetracyklín rezistentná, takže liečba nebude účinná. Je potrebné o tom lekára informovať. Potrebné bude antibiotiká zmeniť na preparát s účinnou látkou Azitromycín (napríklad Sumamed).