Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,747 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • problemy v tehotenstve

  , Autor: Dušana_1

  Dobrý deň pán doktor, som tehotná, v 19 tt, minulý týždeň som začala pociťovať diskomfort v pošve. Išla som samozrejme k lekárovi, dali mi Gynazol, zobrali kultiváciu. Po aplikácií Gynazolu bolo dva dni O.K., potom zas som pociťovala problémy. Volala som po výsledky, kultivácia O.K., nič sa nenašlo. Odporučili mi laktobacily, predpísali Macmiror, s tým, že ten mám brať len ak mi nezaberú do 3 dni laktobacily. Moja otázka je: kúpila som Flor Femina (Dr Max) - je bezpečný v tehotenstve, rovnako aj Macmiror ? povedali mi že nemám užiť všetko len pár tabletok. Druhá otázka - čo to teda môže byť, keď výsledky moču, kultivácie sú O.K. ? Bola som sa kúpať v bazéne na chvíľku s tampónom, hneď ako som vyšla som menila plavky, to až tak som si mohla rozhádzať prostredie ? nikdy som problémy nemala. neviem, ak mi to neprejde, čo mám robiť ďalej.
  ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu sa pravdepodobne jedná o bakteriálnu vaginózu, teda problémy Vám môžu spôsobovať baktérie, ktoré sa bežne vyskytujú v pošve, ale po narušení vaginálnej mikroflóry a poklese laktobacilov zmenou ph, napríklad pri návšteve termálnych kúpalísk, víriviek, sáun,... môže dôjsť k vzniku ťažkostí, dyskomfortu, pálenia a svrbenia. Preto je vhodné realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Ak bol výter z pošvy negatívny, Macmiror Vám veľmi nepomôže. Skúsiť si môžete realizovať aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom.

Podobné otázky

 • Problémy v tehotenstve

  , Autor: Miška1002

  Dobrý deň, prosím vás aké problémy mi môžu spôsobiť zle výsledky z kultivácie, mám časté výtoky žltej farby so zapachom, ktoré spôsobuje vždy buď streptokok zvýšený alebo niečo iné čo mi vyjde z kultivacie zle.
  Poprípade mi prosím ešte aj poraďte ako sa mozem týmto výtokom vyhnúť (antibioticka liečba zaberie len na krátku dobu) Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri pretrvávaní ťažkostí odporúčam doplniť mikrobiologické stery z krčka na mykoplazmy, chlamýdie, ureaplazmy a trichomonas vaginalis. V tehotenstve, ale aj mimo neho, sú výtoky pomerne časté a normálne. Záleží od množstva, farby, konzistencie, či zápachu, ako aj od ďalších pridružených ťažkostí. Ak máte opakovane antibioticky preliečované infekcie, môže sa u Vás jednať aj o bakteriálnu vaginózu. Skúste si realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a aplikujte si vaginálne probiotiká po dobu desať dní večer pred spaním. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • problemy v tehotenstve 2

  , Autor: Dušana_1

  Pan doktor, dakujem za odpoved, ak aj ide o bakteriálnu vaginozu, ta sa neukáže na kultivácií ?
  ešte mi napadla jedna otazka, ked som si aplikovala gynazol, potom dva dni O.K., potom som mala vodnaty vytok (vyplavoval sa možno?), následne vela hustého bieleho výtoku (akoby krem cely vytiekol), potom druhy den vodnatý a potom zas biely, teraz odkedy si davam laktobacily, tak mam cez den raz vodnaty vytok. samozrejme citala som ze moze ist o predčasný unik plodovej vody (som v 19 TT) ale naozaj citim mokro na nohavickach len mozno raz cca denne a nemam to cely den a postupne (napríklad teraz sa aj pohybujem a podobne a sucho), myslite že je to dosledok gynazolu a laktobacilov ? stale pocitujem dyskomfort, take akoby neustále nutkanie na mocenie. ale moc odber negativny, kultivacia nic neukazala, minuly tyzden ma pred kultivaciou pozerali....dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, vodnatý výtok sa môže v tehotenstve, ale aj mimo neho, vyskytovať. Aj vaginálne aplikované preparáty môžu vytvárať po rozpustení vodnatý výtok. Ako som Vám už písal, skúsiť si môžete realizovať aj vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom. Ak boli kultivácie z pošvy a moča negatívne, vaginálne probiotiká si aplikujte dlhodobejšie. Ak bude dyskomfort pretrvávať, bude vhodné realizovať rozšírené mikrobiologické vyšetrenia na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy a trichomonas vaginalis. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Štítna žľaza

  , Autor: bubyy

  Dobrý deň som tehotná v 17 týždni. Z krvi mi zistili že mám problém so štítnou žľazou vraj normálna hodnota je do 4 a ja mám 13,5. Na lístku do Endokrinologickej ambulancie mám napísané Z35.8 Dohľad nad inou rizikovou graviditou. Chcela by som vedieť čo to znamená či budem na rizikovom alebo ako A aké by som mohla mať problémy v tehotenstve so šž či je to veľmi zle alebo čo.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každému pacientovi sa musí priradiť nejaká diagnóza. Obvodní gynekológovia používajú túto diagnózu štandardne, ak sa tehotná pacientka na niečo lieči, alebo je sledovaná v nejakej odbornej ambulancii, alebo je do odbornej ambulancie odosielaná. Môžete byť kľudná. Absolvujte odporúčané endokrinologické vyšetrenie, s najväčšou pravdepodobnosťou budete užívať lieky, ale o tom však na základe odborného vyšetrenia rozhodne endokrinológ.