Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • cytologia

  , Autor: ria22

  Dobry den pan doktor

  Chcem sa este opytat k mojej predoslej otazke nizsie.
  Kedze cytoblok sa nedal zhodnotit, dal sa nateraz vylucit karcinom prsnika na zaklade naterov?
  Citim sa zle, tak neviem bojim sa, ci to nemoze byt aj z toho prsnika? V januari ma zacal boliet chrbat,ihlicky na bruchu, teraz ma bolia aj klby, zle sa pohybujem. Teraz sa mi toci aj hlava hlavne pri zmene polohy a mam akysi tlak v ociach aj v nose. Mam aj taku neuropatiu.RTG chrbtice ukazal hyperkyfozu a zacinajucu spondylozu, stavce a interv.priestory norm. vysky.
  Dakujem  cytologia
  25. 06. 2022 (13:00) , Autor: ria22

  Dobry den pan doktor. Prosim Vas chcem sa s Vami poradit co znamena tento vysledok z punkcie z cytologie z cysty v prsniku.
  Je to zle? Aka je to diagnoza? Nejde o rakovinu?
  Dakujem za odpoved

  Diagnozy: C509
  Nalez:
  Zaver patologa

  makro:dod.cca 20ml ruzovohnedej tekutiny, zhotovene 3 natery +1cytoblok
  Cytologicky nalez:Material dododany v 1cytobloku a 3 nateroch. Cytoblok je acelularny, nereprezentativny.
  V zhotovenych nateroch nachadzame pomerne male mnozstvo bunkovych elementov, i lyticke,vyskytuju sa samostatne. Zachytavame pár epitelialnych a bunky apokrinnej metaplazie. Zachytene i bunky s abnormalitami.

  Diagnozy
  D486 /z/- Nador s neurcitym alebo neznamym spravanim: prsnik

  Z:Cystis mammae I.dx.-punctio

  Dop.samovys prsnikov, tu kontrola o pol roka
  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa popisu výsledkov histológie sú v náleze zachytené aj annormálne bunky, nález je však nereprezentatívny, ťažko hodnotiteľný. Nebol však potvrdený karcinóm. Odporúčaná Vám bola kontrola o 6 mesiacov. Postupujte podľa odporúčaní lekárov mamárneho centra. S výsledkami oboznámte aj Vášho obvodného gynekológa.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nepoviem Vám nič iné, ako som Vám už napísal. Aj keď chápem Vaše obavy, pýtate sa nesprávneho. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám budú vedieť objektívnejšie vyjadriť.

Podobné otázky

 • Zvýšená cytológia

  , Autor: NikaDurdy

  Dobrý deň prajem,

  Po poslednej preventívnej prehliadke mi zo vzorky z krčka maternice našli zvýšenú cytologiu. Doktorka mi povedala, že nastal malý rast buniek. HPV je negatívne, ďalšia cytológia o pól roka.
  Nemám sa síce báť, ale je možné, že by sa do pól roka začal rýchlejší rast buniek? Znamená to automaticky onkologické ochorenie alebo sa to nejako chirurgicky odstraňuje. Neviem si to vôbec predstaviť. A úprimne predsa len mám obavy.
  Viem, že nemáte moje výsledky, ale rada by som si prečítala aj Váš pohľad na danú vec. A či môžem nejako zabrániť tomu, aby sa to zhoršilo.

  Ďakujem za odpoved a prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, predpokladám, že pod pojmom “zvýšená cytológia” ste mysleli zhoršenú onkocytológiu oproti poslednému výsledku. Nepoznám však žiadne konkrétne výsledky vyšetrení, nálezy, informácie ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak ste HPV negatívna a máte výsledok ASCUS, či LSIL, je potrebné skontrolovať ster o 4 až 6 mesiacov a poďľa toho ďalej postupovať. Zatiaľ si môžete realizovať vaginálnu kúru RegreSILom, či DeflaGynom. Ja sa Vám skutočne takto neviem bližšie vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Doxyhexal

  , Autor: NinaV12

  Dobry den,

  od oktobra 2022 uzivam Drovelis.
  V aprili som mala bolesti v posve, pominuli. Mala som ich aj v juli take iste, navstivila som pani doktorku ktora mi nasla bakteriu Urea a druhu si nepamatam, prepacte.Ze sa mam ozvat po lete kvoli slnku. Uzivam Doxyhexal 9 dni. 9 dni presne mam opat tie bolesti v posve. Len v posve. ATB uziva aj partner a pocas celej doby liecby sme bez pohlavneho styku. Uzivam na noc aj Macmiror. Cytologia 2-3 v aprili, kontrola teraz 3t bude po douzivani Doxyhexal. Prosim vas... Je mozne ze Doxyhexal na bolest v posve neucinkuje? Je mozne ze tieto bolesti nie su bakteriami? Je mozne ze je to pre horsku cytologiu, pripadne uz uplne zhorsenu? Dakujem pekne za info. Pekny den.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin Vašich ťažkostí môže byť viacero. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Na Vaše otázky Vám vie najlepšie zodpovedať Váš obvodný gynekológ, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti, aj všetky potrebné informácie.

 • LBC cytológia po konizácii

  , Autor: Mravce

  Krásne ďakujem za Vašu odpoveď na moju predošlú otázku.
  Prosím Vás, nieje ten výsledok cytológie Lsil nejako moc skoro po konizácii? (Výsledky konizácie boli v poriadku). Priznám sa, že som čakala pokoj na dlhšiu dobu
  Moc ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, nemusí to byť priskoro. Ste HPV pozitívna a HPV má najčastejšie vplyv na vznik bunkových zmien, ktoré môžu vzniknúť aj za niekoľko týždňov, či mesiacov, aj po konizácii. Odporúčam si ešte realizovať vaginálnu kúru RegreSILom alebo Deflagynom, ktorá by mohla mať pozitívny vplyv na vyhojenie. Ak máte t.č. “iba” LSIL, je možné aj spontánne vyhojenie do normy, nález môže pretrvávať, ale aj sa zhoršiť.

 • LBC cytológia po konizácii

  , Autor: Mravce

  Dobrý deň prajem, začiatkom júna som v MFN Martin podstúpila konizáciu z dôvodu ASC-H (lézie zasahovali do krčka maternice, nebolo vidieť kde končia počas kolposkopie). Výsledky z konizácie boli následne v poriadku, som objednaná do onkogynekologickej ambulancie v MT na november (kolposkopia). Teraz na konci augusta mi môj gynekológ robil LBC cytológiu a výsledok vyšiel L sil s pozitívnymi HPV (tie som mala aj predtým). Prosím Vás čo mohlo spôsobiť opäť krátko po konizácii zlé výsledky? . Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález ASC-H (Atypical Squamous Cells - cannot exclude HSIL) predstavuje zmeny na bunkách krčka maternice, ale stále ešte nie je podozrenie z cytologického náteru na predrakovinový stav, čiže nejednalo sa u Vás ešte o prekanzerózu (LSIL, HSIL). V prípade, že ste aj HPV pozitívna, je vyššie riziko malígnej transformácie v budúcnosti, u Vás sa to prejavilo výsledkom LSIL, čo je prvý (najnižší) stupeň bunkových zmien. Je potrebné realizovať expertné kolposkopické vyšetrenie a podľa jeho záverov sa určí ďalší postup. V prípade negatívneho kolposkopického vyšetrenia je určite nutné realizovať kontrolné cytologické vyšetrenie o 4 - 6 mesiacov. Taktiež odporúčam očkovanie proti HPV, aj keď už ste HPV pozitívna, predpokladám, že nie na všetky HPV typy, proti ktorým Vás chráni očkovacia látka, preto Vás ešte stále môže očkovanie chrániť proti ďalším typom. Realizujte vyšetrenia podľa odporúčaní, vyčkajte na výsledky vyšetrení a postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť, nakoľko poznajú všetky výsledky vyšetrení a informácie.

 • Cytológia

  , Autor: Dobka

  Dobrý deň, z cytológie mi vyšli výsledky ASC-H + pozitívne HPV 16 aj HPV 18 + Ki67 pozitívne aj p16 pozitívne. Poslali ma na kolposkopiu, veľmi sa bojím mám 24 rokov, myslite že už to môže byt rakovina? Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, nejedná sa ešte o rakovinu. Nález ASC-H (Atypical Squamous Cells - cannot exclude HSIL) predstavuje zmeny na bunkách krčka maternice, ale stále ešte nie je podozrenie z cytologického náteru na predrakovinový stav, čiže nejedná sa ešte o prekanzerózu. V prípade, že ste HR HPV (High Risk HPV - vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu) pozitívna a máte pozitívne aj markery Ki67 a p16, je vyššie riziko malígnej transformácie v budúcnosti, nie však nevyhnutne a s istotou. Je nevyhnutné realizovať expertné kolposkopické vyšetrenie a podľa jeho záverov sa určí ďalší postup. V prípade negatívneho kolposkopického vyšetrenia je určite nutné realizovať kontrolné cytologické vyšetrenie o 4 - 6 mesiacov. V prípade pozitívneho nálezu v zmysle HSIL je nutné následne realizovať konizáciu. Taktiež odporúčam očkovanie proti HPV, aj keď už ste pozitívna proti dvom najrizikovejším typom HPV 16 a 18, ešte stále Vás očkovanie môže chrániť proti ďalším siedmim typom. Realizujte vyšetrenia podľa odporúčaní, vyčkajte na výsledky vyšetrení a postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť, nakoľko poznajú všetky výsledky vyšetrení a informácie.