Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,342 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Bakterie

  , Autor: wewerkus

  Dobry den pan doktor.
  Akurat mi lekar oznamil ze mam garnerellu a mikozu, posiela mi recept na antibio. Pytam sa ho ci aj partnerovi posiela tabletky, on ze nie, jemu sprievodny list nech sa ide vysetrit.
  Ja chapem ze mozno tu bakteriu nema ale ak by som sa ho nespytala on by partnera zjavne ani neriesil..
  1. Aka je pravdepodobnost ze je prenášač a ci ma tu istu bakteriu? Uz 7 mesiacov sme spolu a mam tento isty problem mesiac co mesiac... Podla mna je to jasne ze to ma tiez (ale ok). Chceme mat babatko s priatelom a lekar nam to jak zamerne natahuje :(
  2. Kupila som si kym mi vysli vysledky herbiotic- vyzivovy doplnok s bifidus bakteriami , a zrazu mi symptomy (zapachajuci vytok, alebo biely vytok ) odisiel....ako keby mi zmizol problem... Je to vobec mozne?

  Co by ste mi odporucali ..ake dalsie kroky mam urobit?
  Dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Gardnerella, ako aj kvasinky sa v pošve vyskytujú bežne, sú však pod kontrolou laktobacilov. Ak došlo k porušeniu vaginálnej mikroflóry a vzniku bakteriálnej vaginózy, aplikovaním probiotík sa mohol stav upraviť. Odporúčam užívať predpísané lieky, následne si realizujte desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Ak partner nemá žiadne ťažkosti, či zmeny na penise, nemusí byť preliečený. Môže si preventívne aplikovať Canesten krém.

Podobné otázky

 • Laktobacil neprodukujúci H2O2

  , Autor: KatM9

  Dobrý deň, pán doktor,chcem sa opýtať, ako postupovať v prípade, že mi bolo vyšetrením zistené, že mi chýba laktobacil produkujúci H2O2. Odporučili mi užívať probiotiká – užívam laktobacily (Gynimun dual protect) už mesiac a pol perorálne a 10 dní som absolvovala liečbu Gynimun Intim care (vaginálne kapsuly). Nie som si istá, či tieto kapsuly môžem užívať aj dlhšiu dobu vkuse za sebou, pretože liečba je predpokladám dlhodobá. Stále totiž pociťujem mierny diskomfort. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, kúru vaginálnymi probiotikami môžete absolvovať aj dlhodobejšie, skúste aj tri týždne. Je dobré kúru opakovať v začiatkoch aj každé dva tri mesiace, potom už bude stačiť desaťdňová kúra trikrát ročne. Samozrejme, je dôležité, aké sú kompletné výsledky kultivačného výteru z pošvy. Ak boli prítomné aj baktérie, ktoré je potrebné preliečiť, najprv je potrebná antibiotická alebo antimykotická liečba a následne kúra vaginálnymi probiotikami.

 • Lactobacillus neprodukujúci H2O2

  , Autor: Gesture

  Dobry den,

  Pri pretrvavajucich gyn.problemov som si vypytala kompletnu zdrav.dokumentaciu. Asi pred 1 rokom mi na steroch vyslo - "Lactobacillus neprodukujúci H2O2" a pani gynegologicka to nijak neriesila. Je to problem? Bolo to treba riesit? Co to vlastne znamena prosim? Vopred dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, lactobacillus patrí medzi tie "dobré" baktérie, ktoré pozitívne ovplyvňujú vaginálnu mikroflóru. Je to normálny nález v pošvovom prostredí. Nemusíte sa obávať.

 • Streptococus aganciale a candida

  , Autor: Janka226

  Dobrý deň mám vyše polroka stále zapal pošvy prv to bola ecola potom enterococus feacalis a teraz streptococus aganciale a candida niesom tehotná vybrala som množstvo antibiotíckych capikou a po liečbe vždy iná baktéria teraz z podľa citlivosti mi dal gynekológ zas penicilinovo nistatinove čipky mám bolesť podbrušku pálenie štípanie a žlto-zelení tahavy výtok keď si dám čipku mám pocit zhoršenia..davala som si 6dni gynoflor ale výtok aj diskofort mám stále tak som si nasadila tie antibiotiká chcem sa opýtať mám ich prestať užívať a mám pokračovať v gynoflore nebudem mať zničenú floru a to mi robí problém ako dlho môžem užívať gynoflor?po gynoflore mám nasadiť ďalšie nejaké voľnopredajné probiotiká do pošvy alebo je to potrebné liečiť tými antibiotikami a neprejde to bez nich...všetky ostatné testy mám v poriadku od mykoplaziem po všetko ostatné dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak Vám boli nasadené lokálne antibiotické preparáty podľa citlivosti na vykultivované baktérie a nedošlo k úplnému preliečeniu, je potrebné uvažovať aj nad inými príčinami ťažkostí. Ak boli výsledky výterov na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy a trichomonas vaginalis negatívne, ak ste už opakovane užívali viacero antibiotických preparátov, mohlo u Vás dôjsť k porušeniu vaginálnej mikroflóry a vzniku tzv. bakteriálnej vaginózy. Ak ste už začali s aplikáciou antioticko-antimykotických čapíkov, dokončite liečbu a následne si realizujte dlhodobo kúru vaginálnymi pribiotikami. Pri pretrvávaní ťažkostí bude potrebné realizovať kontrolné výtery cestou obvodného gynekológa.Doplniť bude vhodné aj imunologické vyšetrenie.

 • Stále gynekologický zápal

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a už 4 roky vkuse mám gynekologický zápal. Podstúpila som 2 operácie kvôli cystám a upchatým vajíčkovodom. Mám už len jeden vaječník a maternicu. Vždy po menštruácií sa vráti svrbenie, pálenie, hlienovitý výtok, niekedy so zápachom. Dva krát som sa liečila spolu s partnerom Doxyhexalom kvôli pozitívnej ureaplasme parvum. Výsledky som už mala dva krát po sebe negatívne. V kultivácií mi vychádza Streptococcus aureus, Staphylococcus aureus, Candida albicans alebo Candida glabrata. Stále niečo iné. Stále dostanem čípky, antibiotiká, antimykotiká, ale mne to vôbec nepomáha. Liečila som sa aj u imunologičky, tam už boli tiež lepšie výsledky, ale beriem stále Imunor, zinok, vitamín d, candivac, proste všetky možné lieky aj doplnky. Skúšala som viac krát rosalgin, clogin, rôzne probiotiká lokálne aj celkové, žiadne zlepšenie. Nemôžem mať vôbec s partnerom styk nakoľko ma to bolí a viac krát sa už nakazil aj partner. Jemu sa to však zahojí za nejaký týždeň. Cytológiu som mala v poriadku. Beriem aj lieky na alergiu - Zodac. Bola som s tým aj u dermatovenerologičky, tiež nič nezistila. Dostala som biseptol na streptokoka a to bolo všetko.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma parvum je častý nález u všetkých žien , keby sa robili stery z krčka maternice všetkým ženám. Pokiaľ nie sú klinické ťažkosti, ako napríklad spenený výtok, svrbenie, či krvavý vytok, nie je potrebná antibiotická liečba. Výskyt v populácii je častý. Asi každá tretia žena má ureaplazmu parvum. Mnohé ženy o tom ani nevedia. Predpokladám, že máte bakteriálnu vaginózu spôsobenú častým užívaním a aplikáciou antibiotík. Tým dochádza k porušeniu rovnováhy vaginálnej mikroflóry. Vplyv má určite aj porušená, či oslabená imunita. Môžete si vkladať hlboko do pošvy 2 až 3 krát do týždňa vaginálne globulky obsahujúce striebro. Kúra vaginálnymi probiotikami je tiež vhodná. Časté realizovanie vaginálnych výplachov tiež nie je ideálne. Vypláchnete si aj “dobré” baktérie, ktoré sú normálnou súčasťou pošvového prostredia. Streptococcus aureus neexistuje, asi ste mali na mysli Streptococcus epidermidis, ktorý sa, nie len v pošve, vyskytuje bežne a je prirodzenou súčasťou pošvovej mikroflóry. Iba na základe Vami uvedených informácií sa Vám však takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Co mi prosim je?

  , Autor: Dd99

  Dobry den, pan doktor, viete mi prosim poradit na zaklade vysledkov? Uz polroka ma trapi vytok, ale hlavne svrbenie, palenie, stipanie. Lekar mi odporucil Gynophilus, no nemam pocit, ze zabera. Vopred dakujem.

  Vysledky:
  Epitelie pozit+
  Leukocyty PMN nepritomne
  Lactobacillus pozit +++
  Lactobacillus vlakna ojedinele
  G+ koryneformne pal+ pozit

  Anaerobna kultivacia - nalez negat

  Aerobna kultivacia:

  Nalez: Corynebacterium sp

  Nález: ojedinele Enterococcus faecalis

  Nález: ojedinele Escherichia coli haemolytica

  Nález: Staphylococcus sp. - koaguláza neg.

  Kultivácia na kvasinky:
  Nález: Negatívny

  Kultivácia na laktobacily:
  Nález: Lactobacillus sp.(vaginalis) neprodukujúci H2O2

  Kultivácia na G.vaginalis:
  Nález: Negatívny


  Použité akreditované metódy: 8.11,8.12,8.6

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, z výteru Vám vyšli baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v čreve. Podľa opisu máte laktobacilov dostatok, takže užívanie vaginálnych probiotík bude v tomto prípade neúčinné. V prípade pretrvávania ťažkostí bude potrebné realizovať lokálnu antibiotickú liečbu podľa výsledkov citlivosti zo steru. Následne po preliečení si môžete realizovať desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Takto sa Vám bližšie objektívne vyjadriť neviem. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.