Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,438 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Cytologia

  , Autor: Strnadova

  Dobrý deň,pán doktor robili mi cytologiu a ja by som sa Vás chcela spýtať len na tieto dva nálezy..INE NENADOROVE NALEZY:REAKTIVNE ZMENY MIERNY ZAPAL
  ORGANIZMY:POSUN VAGINALNEJ FLORY NAZNACUJUCI BAKTERIÁLNU VAGÍNOZU...Čo znamená ten mierny zápal môže sa jednať o chlamýdie a mycoplazmy alebo je to len tá bakteriálna vaginoza ?..ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu sa jedná o bakteriálnu vaginózu. Odporúčam si realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami. V prípade nejasností alebo ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Cysta a meškajúca ms

  , Autor: leniik

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na váš názor. 31.10 som absolvovala komplet preventívku. Cytológia ok, akurát mi bola nájdená cysta na pravom vaječníku veľkosti 3x5cm. Doteraz som žiadne problémy, ani ťažkosti nemala. Neužívam už hak, no môj cyklus bol stále zvyčajne 25 dní. Poslednú menštruáciu som mala 22.10 takže dnes je to už dá sa povedať 5 deň odkedy mi mešká. Pociťujem bolesti v podbrušku a jemné pichanie na vaječníku už minimálne týždeň ak nie viac. Mala som prísť na kontrolu, hneď 1 deň po skončení ms. Myslíte že by som mala ďalej čakať alebo je možné že sa ms nedostaví vôbec?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jednou z príčin meškajúcej menštruácie môže byť aj spomínaná cysta na vaječníku. Cysta priemeru 5 cm je pomerne veľká, preto nemusí dôjsť k jej spontánnemu vstrebaniu, či prasknutiu. Záleží však od typu cysty, jej obsahu, hrúbky steny a ďalších okolností. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Otvorený krčok maternice

  , Autor: mich

  Dobrý deň, dnes mi gynekolog na ultrazvuku povedal, že mám otvorený krčok maternice. Nevedel prečo, že to budeme sledovať. Okrem toho mám vždy na ultrazvuku vysokú sliznicu maternice, dnes 13mm, som v 12. dni cyklu. Cytologia aj onkomarkery z preventívnej prehliadky v januári boli negatívne. Vraj to nie je nič onkologické, no ja sa ajtak bojím. Neviete povedať, prečo mám otvorený krčok maternice? Môže to byť z pohlavného styku? Mám 23rokov. dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste v období ovulácie, čo podľa dňa cyklu ste, je normálne, že krčok maternice môže byť poklesnutý a kanál krčka mierne pootvorený. Výška sliznice je tiež v norme. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak boli výsledky vyšetrení a onkocytológia v norme, nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Test na pohl. Choroby

  , Autor: fornetka77

  Dakujem za odpoved. Ster z krcka maternice bol robeny pri lbc cytologii a poslali ho okrem cytologie aj do labaku na vysetrenie sti pcr metodou.
  To znamena ze ak mam vysledky z krcka maternice negativne a ani bezna kultivacia posvy nic nenasla a aj cytologia je v poriadku ze mozem vysledkom verit ze je vse ok (myslim tak ze napriklad ureaplazmu ked nenasli v stere z krcka tak to znamena ze tam nie je. V stere z posvy by ju uz zbytocne hladali).
  Vysetrenie bolo robene 30 dni po pohl. Styku.
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak boli výsledky mikrobiologických vyšetrení negatívne, ste negatívna. PCR vyšetrenie dvojnásobne zlepšuje detekčné hladiny v porovnaní s klasickou kultiváciou, preto sa na stanovovanie pohlavne prenosných ochorení používa PCR metóda a nie kultivácia.

 • Ureaplazma ,mierne zvýšené e coli

  , Autor: 1Petra2

  Dobrý deň. Trápi ma vaginálny diskomfort. Neustále pálenie a štípanie. Nikdy som predtým nemala najmenšie problémy. Cytologia posledná vyšla zle , hsil , následne biopsia ktorá to nepotvrdila ale ukázala na aktívny chronicky zapal. Zistená bola potom ureaplazma ktorá toto mala na svedomí. Liečila som sa spolu s partnerom 3 týždne atb doxybene, počas liečby žiaden styk. Po liečbe bol konečne kľud a ja som si vydýchla. No nie na dlho. Po cca 2 mesiacoch prišiel znovu diskomfort ,no už sa pridružilo aj svrbenie, začervenanie pri vchode do pošvy, bolestivosť pri a po styku,štípanie. Lekár mi kontrolný odber na ureaplazmy urobiť nechcel,tvrdil že to nemá význam kontrolovať skôr ako 5 mesiacov po liečbe. Spravil mi klasickú kultivaciu, všetko čisté iba mierne zvýšené e coli. Predpisal mi macmiror complex na vkladanie. Zlepšenie prišlo už na druhý deň no dneska znovu cítim mierne pálenie a to som už takmer na konci liečby macmiror. Myslite ze takéto problémy môže vyvolať e coli ktoré je navyše zvýšené len mierne? Je postup lekára správny? Môže byť mierne zvýšenie e coli následok 3 týždňovej liečby silnými atb ktoré narušilo pH v pošve? Aj keď som atb brala 2 mesiace dozadu? A čo ak sa ureaplazma nepodarila vyliečiť a problem je stále v tomto ? Len kontrolného steru na ureaplazmu som sa nedovolala. Je to štandardný postup? Vôbec neviem ako si mam pomôcť. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Váš obvodný gynekológ postupuje štandardným spôsobom. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u Vás jedná o bakteriálnu vaginózu. Pošva nie je sterilný orgán, nachádza sa v nej množstvo baktérií, dobrý ch aj zlých. Vplyvom dlhodobejšieho užívania viacerých antibiotík u Vás došlo k porušeniu vaginálnej mikroflóry. Skúste si realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne si realizujte desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Cytologia

  , Autor: Maha

  Dovrý deň, chcem sa opýtať na výsledky histológie 2a až 2b, čo to znamená a či si vyžaduje liečbu? A ešte by som rada vedela čo znamená termín ascus, ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, označenie 2a až 2b nepoznám. Bunkové zmeny krčka maternice sa označujú LSIL alebo HSIL, kde LSIL zahŕňa CIN I a HSIL CIN II a CIN III. ASCUS je označenie pre atypické skvamózne bunky neznámeho pôvodu. Predpokladám, že Vám bola odporúčaná HPV typizácia, očkovanie proti HPV a bioptické vyšetrenie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý najlepšie pozná všetky výsledky vyšetrení a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.