• Nabothiniho cystička

    , Autor: Sisi2212

    Dobry den pan doktor, zvysoval sa mi scca nad normu a nakolko som mala v minulostica cervixu figo 1a1 riesenie dvomi konizaciami, tak sa mk rozhodli urobit zasa konizaciu, ci tam zasa nieco nie je. Konizacia vysla ok, ziadna znamka dysplazie. Avsak zistilo sa, ze mam zvyseny aj ca125 na hodnotu 40. Poslali ma na MRI kde mi nezistili nic, len nabotiniho cystu 0,5cm na zvysku krcka maternice. Moze takato cysta zvysovat zmienovanie markery? Ďakujem

    Dobrý deň, Nabothova cysta (ovula Nabothi) alebo retenčná cysta krčka maternice je nezhubná cysta krčka maternice, ktorá vzniká uzatvorením vývodu hlienovej žľazy. Príčinou býva najčastejšie chronický zápal v oblasti krčka maternice, či stavy po operácii na krčku. Nabothove cysty sa klinicky neprejavujú, nespôsobujú u veľkej väčšiny žien žiadne ťažkosti a zistené sú väčšinou náhodne pri vyšetrení z iných príčin. Ich rozmery sú zväčša niekoľko milimetrov, len ojedinele dosahujú veľkosti viac ako 2 cm – veľké cysty môžu spôsobovať problémy z tlaku na okolité štruktúry. Často sa diagnostikujú pri vyšetrení magnetickou rezonanciou. Príčina mierne zvýšeného Ca125 môže byť skôr pooperačný zápal, nie spomínaná ovula Nabothi. Keďže nepoznám bližšie informácie, okolnosti, ani výsledky vyšetrení, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť.