• Vysledok biopsie

    , Autor: Sisi2212

    Dobry den pan doktor, tri roky dozadu som mala zhubny karcinom na krcku, grade 1-2, riesili mi to dvomi konizaciami, nakolko bol maly a este som nemala deti. Tento rok som porodila. Bola som teraz na kontrole, som osem mesiacov od porodu a doktor si vsimol na krcku malu ranku, povedal ze vzhladom na moju anamnezu radsej urobi biopsiu, aj ked za inych okolnosti by to takto neriesil. Zobral mi biopsiu a ranku vypalil. Dnes mi telefonicky bolo narychlo povedane, ze tam vysla metaplazia, ze to je ok, je to naozaj ok? Este bola vzorka poslana do BA na nejake imuno vysetrenie, na ake imuno vysetrenie sa taketo vzorky posielaju, co sa tam zistuje? Ak vysla uz z histologie metaplazia, na takomto vysetreni uz nemoze vyjst nieco horsie ine ze? Dakujem

    Dobrý deň, po pôrode je nález metaplázie na krčku pomerne bežný, je to premena cylindrického epitelu kanála krčka maternice na mnohovrstvový dlaždicový epitel, ktorý je na krčku maternice zo strany pošvy. Metaplázia sa môže prinavrátiť do pôvodného stavu. U rizikovejších pacientiek, napríklad aj s pozitívnou anamnézou, alebo pri potvrdení nejasného nálezu sa realizuje aj imunohistochemické vyšetrenie, je to štandardný postup. Nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.