Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
10,951 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Vysledky cytologie

  , Autor:

  Dobry den pan doktor, vysledky som detailne na papieri zatial nevidela, len telefonicky mi bolo oznamene:
  hpv negativne, cytologia negativna, p16 negativne, ale ki67 pozitivne. Vraj mam prist na kontrolu kvoli tomu o cca 4-6 mesiacov.
  Mam 36 rokov, doteraz som spominane dva markery velmi nevnimala i ked viem, ze v minulosti som uz raz mala obidva pozitivne, myslite si, ze je dovod na obavu???
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie je dôvod na obavu, Ki-67 môže byť za istých okolností pozitívne, dôležité je komplexné zhodnotenie testu a výsledky aj ostatných markerov. Treba to však skontrolovať, ako Vám aj bolo odporúčané.

Podobné otázky

 • Cytologia a cysta

  , Autor:

  Dobrý večer, prišli mi výsledky s cytologie. Sú výsledoky dobre podľa vás,,,?Na pravom vaječníku mam aj cystu 58mmx45mm, môže táto cysta prasknúť, alebo sa stratiť?
  Vhodné na interpretáciu
  komponenty endocervikálne/transformačnej zóny prítomné
  Hormonálny status
  zodpovedá
  Organizmy
  Lacto Doderleini
  Iné nenádorové nálezy
  reaktívne zmeny
  Skvamózne epitélie
  Negatívne v zmysle intraepiteliálnej neoplázie alebo malignity (NILM)
  Glandulárne epitélie
  Negatívne v zmysle intraepiteliálnej neoplázie alebo malignity (NILM)
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, výsledky cytológie máte v poriadku. Spomínaná cysta s najväčšou pravdepodobnosťou sama nepraskne. Treba to odsledovať, skontrolovať, či sa nezväčšuje. Záleží od druhu cystického útvaru. Pri pretrvávaní cysty, rovnako tak v prípade bolestí bude nutné realizovať laparoskopiu.

 • Očkovanie

  , Autor:

  Dobrý večer!
  Chcela by som sa spýtať pán doktor. Výsledky cytológie po polroku mi žiaľ nedopadli dobre, keďže sa mi zistil HPV. Pan doktor mi odporučil očkovanie, s ktorým som súhlasila. Som pred 2. dávkou Gardasilu 9. Dostala som sa k informáciám, že pokiaľ už som nakazená vírusom HPV, môže očkovanie skôr uškodiť, ako pomôcť. Chcela by som radu, čo je na tom naozaj pravdy a ak áno, či by som to očkovanie pred 2.dávkou mohla ešte ukončiť.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, súhlasím s postupom Vášho obvodného gynekológa, očkovanie odporúčam aj ja. Existuje niekoľko desiatok typov HPV vírusov, od nízko cez stredne až po vysokorizikové. Aj keď máte pozitivitu na niektoré typy, pred ostatnými Vás očkovanie ochráni. Nepoznám dôvod, akým by očkovanie mohlo skôr uškodiť ako pomôcť.

 • Problém

  , Autor: Nika27

  Dobrý deň.Prednedávnom som vám písala o mojom probléme,ktorý mám už dlho .Po preventívnej prehliadke mi bol zistený stredný až vysoký zápal krčka maternice.Kontrolne mi odobrali ster na K+C a na zaklade toho ze urcia liecbu.Pisali ste mi,ze ked mam zly vytok ze je dozlta a niekedy aj do zelena,ze urcite by malo nieco vyjst.Dnes som volala o vysledok,je negativny.A ked som sa opytala ze co s tym strednym az vysokym zapalom tak mi povedala ze je to len bezny zapal a dalej uz nic .Co si myslite o tom vy ? Mal by sa ten zapal ktory mi uz 3 roky po sebe po preventivnej prehliadke vychadza liecit ? Pretoze ja z toho dobry pocit nemam a ten vytok mi vadi.Nieje den zeby som intimku nenosila.Dakujem za vasu radu.S pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak vyšiel negatívny výsledok z kultivácie z pošvy, užívajte vaginálne probiotiká večer pred spaním, realizujte si vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom. Ak sa bavíme o cytologických výsledkoch, pri CIN 1 a CIN 2 alebo teda LSIL je odporúčané sledovanie a kontrola cytológie o 6 mesiacov až rok. Ak sú ale výsledky cytológie CIN 3 alebo CIN 4, je nutná bioptizácia vo forme konizácie. Vhodné by bolo aj očkovanie proti HPV. Keďže nepoznám presnú interpretáciu výsledkov, neviem sa Vám bližšie vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Zlé výsledky cytológie po porode.. a este aj silný zápal v case odberu cytológie

  , Autor: julia

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať. Po pôrode po šestonedelí som mala zlú cytológiu... ale mala som aj silný zapal v den odberu cytológie... kvasinková infekcia.. Gynekologicka mi povedala ze je tam niejaka baktéria..Lekárka mne a manzelovi predpísala ATB Doxyhexal.. Chcem sa opýtať moze za tie infekcie tá zlá cytológia alebo to nemá s tým nič spoločné.. Na opakovanu cytológiu a na opakovane vysetrenie toho zlého výsledku infekcie, baktérii mam ist o 2 mesiace.. Chcem sa opýtať može za tu zlú infekviu , bakterie ta zlá cytológia alebo nie... Som s toho nestastna......

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, netreba miešať kultivačné vyšetrenie a jeho výsledok a cytologické vyšetrenie a jeho výsledok. Nepoznám však výsledky vyšetrení, preto sa bližšie neviem vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní obvodného gynekológa a v prípade akýchkoľvek nejasností alebo ťažkostí ho kontaktujte.

 • prenos vírusu

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň chcela by som sa opýta ohľadom HPV infekcie. Pred rokom aj pol som mala zhoršené výsledky cytológie najhoršia moja cytológia bola Lsil. Potom mi bola robená typizácia HPV, bola mi robená LBC, ale hpv vírus na vysoko rizikové typy sa nepotvrdil, následne cytológia výsledok ASCUS a nejaká baktéria mi vyšla. Aj na pohlavne prenosne choroby ako chlamýdie, ureoplazmy a mykoplazmy som bola negatívna. Avšak potom som sa s priateľom rozišla a našla si nového priateľa a po necelom roku sme mali spolu prvykrát pohlavný styk s kondómom, ktorí sa nám však pretrhol. A preto mám strach, lebo tento nový priateľ mal predomnou veľa partneriek konkrétne 9, preto sa toho veľmi tak obávam. Posledný styk mal s poslednou ženou predomnou 16 mesiacov dozadu. Preto sa chcem opýtať aj ak by mal HPV vírus predtým mohol sa ho počas tých 16 mesiacov zbaviť a nemusel by ho typ pádom preniesť na mňa ak má napríklad silnú imunitu a zbavil sa ho za ten čas /teda tých 16 mesiacov/, kedy nemal vôbec pohlavný styk?? Dočítala som sa, že človek pomocou imunity sa dokáže zbaviť vírusu za 1 až 2 roky. Niekde som sa však dočítala že sa ho nedá uplne zbaviť, len ho človek potlačí a tým mu nerobí žiadne ťažkosti tak ako to vlastne je,? Sú nejaké pracoviská, ktoré robia testy aj u mužov na prítomnosť HPV? Prípadne keby by som si mohla ísť opäť si dať urobiť LBC metódu /ktorú si samozrejme uhradím/, kde vyšetrujú aj prítomnosť HPV po akom čase od toho styku sa to dokáže prejaviť prítomnosť HPV??? A ešte jedna otázka ak by som chcela, aby sa u mňa ten vírus nejako nerozšíril môžem už teraz užívať nejaké produkty napr: INDONAL, ktorý užívala aj predtým, vitamíny B a C, prípadne homeopatika,??. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, premorenosť HPV je v populácii obrovská a úplná eradikácia u partnera je nemožná, nemusíte ho dať vyšetriť, určite nejaký typ HPV má, ako aj vy
  len prísne monogamné páry s infekciou nebojujú, v rámci sex.prenosu, inak stav v podtstate závisí od imunitného systému
  podporné preparáty vy užívať môžte -je ich celé spektrum, tiež zmeniť jedálniček, vhodné sú potraviny s prevahou zásad a neutrálne potraviny, nefajčiť samozrejme
  každú infekciu treba preliečiť, tiež nevplývajú dobre na výsledky OC, a ak si chcete dať opakovane robiť LBC na HPV , logický je odstrup min. 6 mesiacov od posledného vyšetrenia
  s pozdravom