Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
10,951 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Enterococcus faecalis

  , Autor: anavi

  Dobrý den, mam 3 ročnu dceru, z kultivačného vyšetrenia z gynekologie pozitivny nalez bakteria Enterococcus faecalis. Mava cikulku niekedy cervenu.

  Moze to byt sposobene touto bakteriou?
  Moze sa stat ze by pri stere z pošvy došlo iba ku kontaminácii touto bakteriou?
  Je nutne znicit ju antibiotikmi alebo aj sama zmizne je to vôbec mozne?
  Odporucate zopakovat kultivačne vyšetrenie alebo nasadiť rovno mastičku macmiror complex?


  Dcera prekonala aj 2x zapal obliciek sposobený e-coli, preto mam obavy, lebo táto bakteria sposobuje aj zapal mocových ciest.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  nález môže byť skreslený prenosom baktérie z oblasti konečníka
  ak by však bol nález opakovaný a sú v anamnéze obličkové zápaly , je na mieste preliečiť stav ATB liečbou
  o liečbe musí rozhodnúť detský lekár, prípadne detský gynekológ, tiež na základe citlivosti z kultivácie
  s pozdravom

Podobné otázky

 • Gynekologických problém

  , Autor:

  Dobrý večer. Môj lekár po odobrati vzoriek a opísaných ťažkostiach (pálenie, výtok a občasné pichanie, bolesť, ) mi nasadil Macmiror complex s tým ze výsledok je enterococcus faecalis, nepomohlo potom zase macmiror plus atb Medofloxine. Prosím vás je to adekvátna liečba týmito atb? Mam autoimunitne ochorenie nechcem sa dopovat liekmi, vraj sa tej baktérie nedá ani zbaviť? Prosím poraďte tento problém mám už dlhšie a niekedy to je na nevydrzanie. Môže mi táto baktéria spôsobovať až takéto ťažkosti ? vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa u Vás jednať o bakteriálnu vaginózu, teda o porušenie vaginalnej mikroflóry, ktoré sa spolu s poklesom imunity, infekciou a opakovaným preliečovaním antibiotikami môže prehlbovať a spôsobovať nepríjemné ťažkosti, ktoré neustupujú ani po preliečení. Odporúčam realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, veľmi dôležité je užívanie vaginálnych pribiotík, dodržiavanie hygieny a pohlavnej zdržanlivosti počas liečby. Spomínaná baktéria je normálnou súčasťou črevnej mikroflóry, ale vyskytuje sa aj v pošve, kde však pod kontrolou laktobacilov nerobí problémy.

 • Enterococcus faecalis

  , Autor:

  Dobrý deň v pošve mi bol zistený baciľ Enterococcus faecalis už od marca s ním bojujem pani lekárky mi neustále predpisuje antibiotiká ako Megamox forte, Ofloxin, Entizol , Ginexid a podobné ...vôbec nezaberajú stále tam ten baciľ je . Riešim ho preto lebo potrebujem vybrať vnútromaternicové teliesko . Bohužiaľ od marca s týmto baciľom bojujem a pritom nemávam ani štípanie ani pálenie žiadne príznaky len ten baciľ tam je a pre neho mi nemôže pani lekárka ho vybrať. Prosím poradťe mi , som už z toho zúfalá . Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, opakovaným užívaním antibiotík si len prehlbujete bakteriálnu vaginózu. Odporúčam aplikovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom a realizovať si opakovane kúru vaginálnymi pribiotikami s obsahom Lactobacila.

 • E.coli a Enterococcus faecalis

  , Autor:

  Dobrý deň. Som zúfalá. Už od novembra minulého roku sa somnou ťahajú gynekologické problémy. E.coli a Enterococcus faecalis. V teda som bola v 6 mesiaci tehotenstva. Kvôli týmto baktériám som aj predčastne porodila v 35tt. V nemocnici som bola od 28tt. Ťahajú sa somnou aj po pôrode, dokonca aj v obdobi 600 nedelia som bola na odber a potvrdili sa enterococcus faecalis bol aj v plodovej vode.. už neviem čo mam robiť.. liečili ma macmirorom, zinnat, clyndamicin, framykoinove čapiky, polygynax.... (alergia na penicilín)..Prejavuje sa to u mňa nepohodlím, pychaním a pálením v oblasti genitálii, tiež neprimeraným vodnatým výtokom.. tiež som trpela častými zápalnú močových ciest.. čo mam robiť? Mam zmeniť gynekológa? Dať si zobrať nejaké špeciálne odbery, kultivácie, moč a krv? Nakoľko mi boli poväčšine bráne iba kultivacie

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, skúste si realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, užívajte vaginálne probiotiká. Z užívania toľkých antibiotík máte porušenú vaginálnu mikroflóru, ktorú treba upraviť.

 • E.faecalis

  , Autor:

  4r.dcere vysiel.pozitivny nalez.e.faecalis. dostala na to macmiror krem natierat medzi pysky. Natierame 7 dni ale nepreslo jej to. Stale sa dole skrabe. Co s tym?aky dalsi postup?dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, enterococcus faecalis sa dcére zrejme zaniesol do pošvy z konečníka. Odporúčam dostatočnú hygienu. Niekedy je na mieste preliečiť stav celkovou ATB liečbou. Keďže nepoznám všetky bližšie okolnosti ani informácie, neviem sa bližšie objektívne vyjadriť. O liečbe musí rozhodnúť detský lekár, prípadne detský gynekológ, tiež na základe citlivosti z kultivácie.

 • Enterococcus faecalis

  , Autor:

  Dobrý deň, mám časté zápaly a problémy gynekologické, nedávno mi zistili enterococcus faecalis stedne masívne v maternici. Na Pnc som alergická. Je pravda že je to ťažko liečiteľné? V budúcnosti chcem mať deti. Zatiaľ si dávam Macmirror.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, enterococcus faecalis je súčasťou črevnej mikroAflóry, do pošvy sa dostane zavlečením a jeho nález vo výtere z pošvy nie je zriedkavý. Liečba záleží od výsledkov citlivosti na danú baktériu. Do budúcnosti odporúčam pokračovať v dodržiavaní intímnej hygieny, užívať vaginálne probiotiká a z času na čas si realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom.