Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,496 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zabudnutá antikoncepcia

  , Autor: Margita135

  Dobrý deň užívam antikoncepciu Azalia, pravidelne o 13:30 dnes som ju užila o 16:00. Bude to mať vpliv na zníženie antikoncepcie, mam sa chrániť aj iným spôsobom. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, pár hodinový rozdiel v čase užitia tabletky hormonálnej antikoncepcie nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Nie je potrebné sa chrániť doplnkovo.

Podobné otázky

 • Zabudnutá antikoncepcia

  , Autor: Soni_cka

  Dobrý deň ,beriem antikoncepciu drovelis a minulý týždeň som zabudla štvrtok aj v piatok užiť tabletku ,spomenula som si v sobotu keď ma ráno začalo bolieť podbruško,a keďže som sa zľakla urobila som hlúposť a obe zabudnuté tabletky som užila aj so sobotnou. Večer som začala špiniť a v nedeľu sa mi spustilo krvácanie . Tieto tabletky nemajú pauzu ale na konci blistra sú 4 tabletky inej farby , teda menštruáciu som mala dostať niekedy koncom budúceho týždňa. Tabletky som potom brala normálne ako sa majú v nedeľu aj v pondelok. Prosím vás mám budúci týždeň normálne vybrať aj placebo tabletky ,alebo ich mám preskočiť a začať rovno nivy blister . Viem že som to nemala robiť ,zostresovala som ...ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, postupovali ste neštandardne. V tejto situácii je potrebné sa hlavne chrániť aj doplnkovo (používať aj kondóm). To, že došlo ku špineniu a krvácaniu je normálne a vysvetliteľné za daných okolností. Máte na výber prakticky z dvoch možností, ale asi najvhodnejšie bude vynechať biele placebo tabletky a pokračovať kontinuálne po doužívaní aktívnych ružových tabliet v užívaní nového blistra, na konci ktorého už biele placebo tabletky užite, ako počas štandardného užívania. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Zabudnutá antikoncepcia drovelis

  , Autor: Adelinka

  Dobrý deň,
  nakoľko sa nemôžem spojiť so svojím gynekológom,tak kladiem otázku Vám.
  Zabudla som zobrať posledné 4 dni antikoncepčnú tabletku Drovelis. Zároveň mám aj krvavé dní ako pri menštruácii. Neužité tablety v 2. Týždni.
  Preto vás prosím o radu ako mám ďalej postupovať.
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v príbalovom letáku preparátu je podrobne napísaný postup pri vynechaní tabletky v ktorom tom dni cyklu. Posledné 4 biele tabletky blistra sú placebo tabletky neobsahujúce žiadny hormón. Ich neužitie nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Počas obdobia týchto bielych tabliet by malo dôjsť ku krvácaniu zo spádu hormónov. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Keďže nepoznám presnú datáciu cyklu k dnešnému dňu, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Určite však odporúčam aspoň týždeň okrem pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie používať aj doplnkovú formu ochrany (kondóm).