Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,162 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • KarHleight

  , Autor: Natália_Némethová_1110081803

  Dobrý večer chcem sa spýtať jednu otázku pan doktor
  Ja som bola prvi krát na potrate pred mesiacom 18teho
  Októbra predpísala mi moja Gynekológička tabletky KarHleight a neviem či nevadi keď som zacala brať tabletky v tedy keď mi prestala menštruáciu mojej Gynekológička je prave odcestovana a neviem sa jej to spitat preto píšem vám

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste začali užívať tabletky hormonálnej antikoncepcie až po skončení menštruácie a nie prvý deň menštruácie, nie ste ešte chránená. Je potrebné používať okrem pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie aj doplnkovú ochranu (kondóm) najmenej sedem dní, najlepšie však celý tento cyklus.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia

  , Autor: Zdenka4

  Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať zacala som brat antikoncepciu Karhleight tabletka bola 20.3.23 som v 3 týždni užívania v Pondelok som mala o 20 hod poslednú tabletku zabudla som si dat v utorok a stredu dnes je štvrtok mam si dať 2 tabletky jednu hneď? A druhu v bežnom čase?potom utorkova tableta v balení zostane neuzita?alebo ako dalej pokračovať ...a ďalej dobrat do poslednej žltej? A brat aj biele ci začať brat nové od začiatku žlté?A biele tablety vynechať?A tým si oddialiť menštruáciu?....Za skorú odpoveď vopred ďakujem...

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď užijete dve tabletky naraz, tým, že ste neužili antikoncepciu dva dni za sebou, účinok hormonálnej antikoncepcie je znížený. Dnes môžete užiť včerajšiu aj dnešnú tabletku, utorková ostane neužitá. Doužívajte blister a po jeho užití pokračujte v užívaní ďalšieho blistra. Okrem pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je nutné používať počas celého cyklu aj kondóm.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Zdenka4

  Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať zqcala som brat antikoncepciu Karhleight tabletka bola 20.3.23 som v 3 týždni užívania v Pondelok som mala o 20 hod poslednú tabletku zabudla som si dat v utorok a stredu dnes je štvrtok mam si dať 2 tabletky alebo ako dalej pokračovať ...Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, môžete užiť dve tabletky naraz, ale za daných okolností je účinok hormonálnej antikoncepcie znížený, preto je potrebné okrem pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie sa chrániť počas celého cyklu aj doplnkovo (používať kondóm).

 • Macmirror 200 a KarHleight

  , Autor: SP99.

  Dobry den, toto je moj prvy mesiac uzivania antikoncepcie KarHleight (zacala som ju uzivat v prvy den menstruacie 20.12). Od 3.1. beriem Macmirror 200 tablety na zapal mocovych ciest a s liecbou koncim 12.1., takze Macmirror doberiem na treti den placebo tyzdna. Chcem sa spytat, oslabuje Macmirror ucinok antikoncepcie alebo som chranena aj pocas placebo tyzdna? A ak nie, som chranena uz na prvy den zacatia noveho blistra? Vo vedlajsich ucinkoch nie su hnacka ani nevolnost a nikde som priamo nenasla, ze by oslaboval ucinok. Prave naopak, nema zistene interakcie s liekmi. Pocas liecby som brala denne probiotika, nemala som hnacku ani nevolnost a antikoncepciu som brala pravidelne v rovnaky cas. 2 dni pred placebo tyzdnom som zacala trochu spinit, ale bolo mi povedane, ze spinenie je pri zacati antikoncepcie uplne normalne. Dakujem za info.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, Macmiror nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Za predpokladu pravidelného a správneho užívania hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená. Pokračujte v pravidlenom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia KarHleight

  , Autor: Annnka

  Dobrý deň, momentálne užívam moju prvú HAK v živote, značka KarHleight, užívam 2. blister. Chcem sa vás opýtať, či je normálne, že mám v čase ovulácie silné bolesti v podbrušku pripomínajúce menzes a nadmerný priesvitný výtok, aj keď užívam HAK pravidelne? Presne takto prebiehala moja ovulácia aj pred tým, než som začala užívať HAK. Nemala by antikoncepcia ovuláciu úplne zastaviť? Ja cítim, že ju mám, je bolestivá a nepríjemná. Ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie je ovulácia blokovaná, spomínané bolesti nie sú predpokladám ovulačné, ale môžu sa vyskytovať. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia a migréna

  , Autor: Tani4

  Dobrý deň, pán doktor bola mi predpísaná antikoncepcia karhleight (mám 28 a nikdy som predtým nebrala) na dobu 3 mesiace z dôvodu tvorenia vodových cýst, v pribalovom letáku je uvedené že neuzivat v prípade, že sa vyskytla u mna migréna s aurou. Ako riešiť tvorbu cýst ak nemôžem brat antikoncepciu ? Pri poslednom náleze 5 cm má chceli hneď operovať a po týždni bola zmenšená …

  Je migréna kontraindikácia s užívaním norethisternu na oddialenie cyklu ?
  Doktorka má neupozornila ani v jednom prípade na tuto skutočnosť a ani sa o tom neinformovala či zvyknem mávať migrény

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, hormonálna antikoncepcie funguje na princípe blokovania ovulácie, takže sa utlmí cyklus na vaječníkoch, nedochádza k rastu folikulov a tým prípadne aj cýst. Migréna, hlavne migréna s aurou, je kontraindikáciou užívania hormonálnej antikoncepcie, preto je vhodnejšie antikoncepciu neužívať, prípadne ak, tak užívať preparáty s nízkym obsahom hormónov. Hormonálna antikoncepcia však môže spôsobiť zhoršenie migrény. Migréna nie je kontraindikácia k užívaniu Norethisteronu. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.