Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,796 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Escapelle

  , Autor: Anonym6

  Dobrý deň, potrebujem radu ohľadom núdzovej antikoncepcie Escapelle. Túto tabletku som naposledy užila 18.5.23 a chcela by som vedieť či ju môžem užiť opakovane aj dnes. Kondóm sa nám pretrhol a priateľ vyvrcholil dovnútra. Môže sa táto núdzová antikoncepcia užiť aj 2x do mesiaca, nespôsobí nejaké problémy ? Za skorú odpoveď ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tabletky núdzovej antikoncepcie sa v nevyhnutných prípadoch môže použiť aj viackrát do mesiaca, hoci sa to neodporúča realizovať často. Odporúčam plánovať návštevu obvodného gynekológa, s ktorým po vylúčení tehotenstva prediskutujte možnosť užívania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Menštruácia

  , Autor: Domčiči

  Dobrý deň minulú správu som vám písala

  (Dobrý deň chcela by som sa poradiť.
  2.6 mi skončila menštruacia, 5.6 som mala pohlavný styk a v ten deň som užila tabletku escapelle (núdzovú antikoncepciu). Dnes 11.6 sa mi objavilo akoby krvácanie ale nie stálé je to také také hnedo červené. Mám dva dni do ovulácie. Čo sa deje? Myslite že môžem byť tehotná??? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď )

  To krvácanie trvalo asi 5 dní bolo celkom silné a boly tam aj nejaké celkom velke kusy. Aj keď som mala svoje príznaky začínajúcej menš.( citlivosť pŕs, chuť na sladké, citlivosť...)ale už nemám a menstruacia mi stále neprišla mešká mi 6-ty deň
  Myslíte že môžem byť tehotná? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ????????

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za predpokladu včasného užitia tabletky núdzovej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva pomerne malá. Spomínané krvácanie mohlo byť navodené núdzovou antikoncepčnou tabletkou. Medzi veľmi časté vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie patrí znepravidelnenie menštruačného cyklu. Odsledujte si to. V prípade ťažkostí, nejasností, ako aj pre jednoznačné vylúčenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Krvácanie

  , Autor: Domčiči

  Dobrý deň chcela by som sa poradiť.
  2.6 mi skončila menštruacia, 5.6 som mala pohlavný styk a v ten deň som užila tabletku escapelle (núdzovú antikoncepciu). Dnes 11.6 sa mi objavilo akoby krvácanie ale nie stálé je to také také hnedo červené. Mám dva dni do ovulácie. Čo sa deje? Myslite že môžem byť tehotná??? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď ????????

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané špinenie, či krvácanie môže byť spôsobené užitím tabletky núdzovej antikoncepcie. Za predpokladu jej včasného užitia je pravdepodobnosť tehotenstva pomerne malá. Najčastejším vedľajším, či nežiadúcim účinkom núdzovej antikoncepcie je znepravidelnenie menstruačného cyklu. Odsledujte si to.

 • problémy po užití escapelle

  , Autor: Lalinka

  zdravím. Mám 17 rokov a pred 5 dňami som prišla o panenstvo. Nemali sme kondóm čo bola samozrejme, chyba. Ďalšou chybou z mojej strany je, že to bol 5 deň mojej menštruácie ale už som skoro vôbec nekrvácala. Nie som si istá či sa partner spravil dovnútra alebo nie keďže bol aj malý fľak na plachte. Pre istotu som si ráno kúpila ecapelle a vzala ju. Dnes, tj. po 5 dňoch som bola večer čúrať a mala som jemné červno ružové/ miestami silnejšie červené krvácanie alebo špinenie. Je s tým spojená naozaj jemnučka krčovitá bolesť v podbrušku.Nakoľko som sa zľakla a nespravila si ešte test, sa vás chcem spýtať, z čoho by to mohlo byť poprípade či to môže byť príznak tehotenstva aj keď som si nie veľmi istá, či sa do mňa partner napustil a vzala som plán B. Ďakujem za skorú odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané príznaky môžu byť prejavom užitia tabletky núdzovej antikoncepcie. Tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Určite si teraz tehotenské testy nerealizujte, nemá to žiadny zmysel. Za predpokladu včasného užitia tabletky hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva pomerne malá. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, s ktorým prekonzultujte aj možnosti antikoncepcie.

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: 136

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Užívam antikoncepciu už 5. Mesiac kvôli užívaniu lieku Belara. A však tento týžden mám po 21 dňoch užívania pauzu( zajtra mám nasadiť znova) dnes nám však praskol kondóm, chcela by som sa spýtať či je nutné užiť escapelle, keďže som užívala aj antibiotiká Cefixime Innfarm ( zajtra beriem poslednú tabletu) kvôli zápalu močového mechúra. nemohlo to negatívne ovplyvniť účinnosť antikoncepcie? A ešte by som sa chcela spýtať či antibiotiká mohli spôsobiť, že neprišlo krvácanie z vysadenia resp. Len veľmi slabé po styku.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané antibiotiká by nemali mať vplyv ani na účinok hormonálnej antikoncepcie, ani na krvácanie z vysadenia počas sedemdňovej pauzy, takže užitie tabletky núdzovej antikoncepcie nie je nevyhnutný a potrebný. Ak by sa aj krvácanie z vysadenia nedostavilo počas pauzy, ale začalo by alebo trvalo ešte v čase užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie, aj napriek tomu pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Mať pohlavný styk pri zápale močovych ciest sa neodporúča, infekcia by sa mohla rozniesť a ťažkosti by sa mohli opakovať. Odporúčam si realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami na úpravu vaginálnej mikroflóry, ktorá bola užívaním antibiotík s veľkou pravdepodobnosťou narušená.

 • Escapelle

  , Autor: Diana1

  Dobrý deň pán doktor, užívam antikoncepciu Vreya a chcem sa spýtať či môžem užiť tabletku po pretože antikoncepciu užívam dnes presne 7 deň ale chcem mať väčšiu istotu keďže som mala nechránený pohlavný styk .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená, môžete praktizovať nechránený pohlavný styk aj s ejakuláciou do pošvy. Nevidím dôvod na užitie tabletky núdzovej antikoncepcie.