Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,802 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Antikoncepcia

  , Autor: Marrimay

  Dobrý deň pán doktor,
  vždy v sobotu o 18tej začínam nové balenie HAK no nedošli mi včas poštou a dostanem sa k nim až v pondelok. Mám tabletku zobrať čím skôr v pondelok a dobrať balenie s tým, že sa mi začiatok nového balenia posunie? Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak začnete s užívaním tabliet hormonálnej antikoncepcie v pondelok, nebudete chránená pred otehotnením, preto bude potrebné sa chrániť aj doplnkovo (používať kondóm) počas celého nasledujúceho cyklu. Máte dve možnosti, ak si nechcete posúvať cyklus, užite v pondelok tretiu tabletku hormonálnej antikoncepcie, čím sa Vám cyklus nezmení, prípadne, ak začnete s užívaním prvej tabletky v pondelok, cyklus sa Vám posunie o dva dni. Dobudúcna si odporúčam zabezpečiť nové balenie hormonálnej antikoncepcie s väčším predstihom.

Podobné otázky

 • Escapelle

  , Autor: Anonym6

  Dobrý deň, potrebujem radu ohľadom núdzovej antikoncepcie Escapelle. Túto tabletku som naposledy užila 18.5.23 a chcela by som vedieť či ju môžem užiť opakovane aj dnes. Kondóm sa nám pretrhol a priateľ vyvrcholil dovnútra. Môže sa táto núdzová antikoncepcia užiť aj 2x do mesiaca, nespôsobí nejaké problémy ? Za skorú odpoveď ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tabletky núdzovej antikoncepcie sa v nevyhnutných prípadoch môže použiť aj viackrát do mesiaca, hoci sa to neodporúča realizovať často. Odporúčam plánovať návštevu obvodného gynekológa, s ktorým po vylúčení tehotenstva prediskutujte možnosť užívania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: 136

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Užívam antikoncepciu už 5. Mesiac kvôli užívaniu lieku Belara. A však tento týžden mám po 21 dňoch užívania pauzu( zajtra mám nasadiť znova) dnes nám však praskol kondóm, chcela by som sa spýtať či je nutné užiť escapelle, keďže som užívala aj antibiotiká Cefixime Innfarm ( zajtra beriem poslednú tabletu) kvôli zápalu močového mechúra. nemohlo to negatívne ovplyvniť účinnosť antikoncepcie? A ešte by som sa chcela spýtať či antibiotiká mohli spôsobiť, že neprišlo krvácanie z vysadenia resp. Len veľmi slabé po styku.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané antibiotiká by nemali mať vplyv ani na účinok hormonálnej antikoncepcie, ani na krvácanie z vysadenia počas sedemdňovej pauzy, takže užitie tabletky núdzovej antikoncepcie nie je nevyhnutný a potrebný. Ak by sa aj krvácanie z vysadenia nedostavilo počas pauzy, ale začalo by alebo trvalo ešte v čase užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie, aj napriek tomu pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Mať pohlavný styk pri zápale močovych ciest sa neodporúča, infekcia by sa mohla rozniesť a ťažkosti by sa mohli opakovať. Odporúčam si realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami na úpravu vaginálnej mikroflóry, ktorá bola užívaním antibiotík s veľkou pravdepodobnosťou narušená.

 • Antikoncepcia kontraindikácie

  , Autor: Aliii

  Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď na moju minulú otázku. Ešte ma pre istou napadla jedna vec keby došlo k červeným problémom aké lieky sa môže kombinovať s o Sunyou? Ešte mám nejaký endiaron alebo enditril alebo lopacut , reasec... Čo z toho sa nesmie kombinovať s antikoncepciou? Viem že keď sú silné hnačky že samotná hnačka môže znížiť účinok. Ale ak by by šlo len o miernejšie ale nepríjemné potuaze čo z toho nie je vhodné z hľadiska kontraindikácii? Ďakujem ešte raz veľmi pekne za odpoveď a radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, všetky spomínané preparáty môžete užiť, no vo všeobecnosti je vhodnejšie po užití akéhokoľvek lieku proti hnačke, či črevných problémoch sa chrániť aj doplnkovo (používať kondóm) aspoň niekoľko dní.

 • Antikoncepcia Dienorette

  , Autor: Maaartinaaa

  Dobrý deň. 15 mája som začala brať antikoncepciu Dienorette, tak ako mi kázal brať môj doktor v 1 deň menštruácie prvú tabletku.
  Pokračujem dnes 10 dňom a veľmi ma znepokojuje že od prvého dňa menštruácie mám menzes a dnes je to už desiaty deň a stále mi neskončil. Zvyčajne som mávala max 7 dní. Je možné že je to účinok antikoncepcie ? Myslela som si že antikoncepcia bude skôr tlmiť krvácanie.
  Ešte by ma zaujímalo to že ak doberiem zvyšný blister to je ešte 11 tabliet a spravím 7 dňovú prestávku či je možné že opať budem tak dlho krvácať a či teda nemám radšej pokračovať ďalším blistrom ? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špinenie, či slabé krvácanie sa môže vyskytovať, najmä v začiatkoch užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie, prakticky aj počas celého cyklu. Organizmus si musí zvyknúť na pravidelné hormonálne dávky. Je to individuálne u každej ženy, niekedy to trvá aj pár cyklov. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia Sunya

  , Autor: Aliii

  Dobrý deň. Chcela som sa spýtať či sa môže užívať antikoncepcia Sunya s liekom Degan.

  Užívam prvý krát antikoncepciu od 19.5. a tri dni mi bolo ťažko po užití cca po 3 hodinách od antikoncepcie som si dala pol tablety deganu. narušil sa tým účinok antikoncepcie?

  Ešte jedna otazka. 18.5. podvečer mi začalo spinenie ale samotne krvácanie sa rozbehlo až 19.5 ráno . Sunyu som si dala večer o 21.hodine. ráta sa to ako prvý alebo druhý deň menštruácie? Keď som ju začala užívať až keď sa menzes rozbehol nie pri spineni?
  Od kedy budem plne chránená?
  Mám zjedenych 5tabliet.

  Ešte užívam euthirox ráno a cez deň probiotiká proven lactobacilus s brusnicami prípadne niekedy d manozu s brusnicami a b komplex.... A tri krát som zjedla pol deganu.

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Degan ako taký nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie, ale vhodnejšie je dodržať pár hodinový odstup medzi užitím Deganu a tabletky hormonálnej antikoncepcie. S užívaním hormonálnej antikoncepcie ste začali správne. Za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste za daných okolností chránená od začiatku užívania. Nemusíte sa obávať. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.