Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,341 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • EllaOne

  , Autor: Rr9

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať do akej miery je účinná núdzová antikoncepcia ellaOne po uziti až po skončení ovulácie? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, liek je možné užiť kedykoľvek v priebehu menštruačného cyklu, čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní antikoncepcie. Je pravda, že Escapelle by možno bola vhodnejšia voľba, ani tá by však nezaručovala stopercentný úspech. Ak ste preparát užili včas a správne, účinok by mala mať. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Užitie EllaOne 30mg

  , Autor: Anna610

  Dobrý večer, včera okolo 22:00 sme s priateľom mali chránený pohlavný styk, (síce mám nepravidelnú menštruáciu už od puberty, ale približne by sa mala dostaviť o 17-18 dní). Bohužiaľ keď začal ejakulovať “kondom” na jednej strane praskol. A pri vyťahovaní mi trocha určite ostalo vo vnútri vaginy. Následne som šla hneď na malu potrebu a dôkladne som sa osprchovala, hlavne tam dole, pripadne že by sa mi zvyšky ejakulátu podarilo aspoň z časti umyť. Hneď nasledujúci deň, asi 9-10 hodín po styku som užila EllaOne, keďže escapelle nebolo v lekárni dostupné. Zatial nemám ani jeden z vedľajších účinkov a keďže si v momentálnej situácii babo dovoliť nemôžeme, preto sme sa snažili chrániť. Tak moja otázka znie nasledovne, viem že nulová šanca otehotnieť nie je možná, ale podľa vás je šanca vysoká? Dalo by sa s tým urobiť ešte niečo naviac?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu, že ste užili tabletku emergentnej hormonálnej antikoncepcie včas, je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Teraz už s tým neviete urobiť nič. Odsledujte si to.

 • Núdzová antikoncepcia - doplnenie

  , Autor: Mmmmm

  Dobrý večer, písala som Vám včera ohľadom EllaOne antikoncepcie a ospravedlňujem sa za pokračovanie, ale chcela by som si iba ujasniť pár vecí. Na odborných zahraničných stránkach som sa dočítala, že EllaOne keďže obsahuje ulipristal acetát, tak má akurát oddialiť ovuláciu a nereaguje nijako na sliznicu endometria v prípade, že už k ovulácii prišlo. Tým, že u mňa k ovulácii už určite prišlo a v lekárni mi dali práve EllaOne miesto Escapelle (tá keď obsahuje levonorgestrel, vraj by mala zabrániť aj implantácii), určite mi EllaOne zaberie aj v mojom prípade? Nemusím sa naozaj báť, že nebude reagovať? V príbalovom letáku je síce "možno použiť hocikedy vrámci cyklu", avšak ďalej už vylučujú účinok post-ovulácii. Nemám si radšej dodatočne ešte zajtra (po 48 hodinách od styku) dať Escapelle pre istotu? Ďakujem ešte raz.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, prakticky je to tak, ako píšete, vhodnejšie by bolo užitie Escapelle. Neviem, či je ale najšťastnejším riešením užiť dva preparáty emergentnej hormonálnej antikoncepcie v priebehu pár dní, na druhej strane štatisticky otehotnejú aj napriek užitiu ellaOne 2 pacientky zo 100. Osobne som sa ešte nestretol s pacientkou, ktorá by otehotnela po včasnom užití emergentnej hormonálnej antikoncepcie.

 • Núdzová antikoncepcia

  , Autor: Mmmmm

  Dobrý deň p. doktor,
  Chcela by som sa Vás spýtať, stala sa mi taká vec. S priateľom sme mali dnes ráno pohl. styk s kondómom, ktorý praskol. Tým, že som mala menštruáciu naposledy 17.7. a mám 29-dňový cyklus, už mi s najväčšou pravdepodobnosťou prebehla ovulácia. Chcela som si zabezpečiť Postinor, avšak nikde v lekárni ho nemali a odporučili mi tabletku EllaOne. Zobrala som ju do 60 min od styku. Avšak teraz som zmätená, či som si radšej nemala zobrať Escapelle. Je podľa Vás možné, aby som otehotnela? Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na trhu je viacero preparátov emergentnej hormonálnej antikoncepcie. Včasným užitím emergentnej hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva veľmi malá.

 • Ellaone

  , Autor: Simona1100

  Dobrý deň, po nechránenom pohlavnom styku som užila tabletku Ellaone . Ďalší deň som mala znovu nechránený pohlavný styk a teda viem že tabletka na to už neúčinkuje. Deň na to som ale z tabletky Ellaone dostala menštruáciu. Môžem aj tak otehotnieť?

  Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za daných okolností je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Odporúčam však používať niektorú z foriem antikoncepcie.

 • Tabletka “PO” EllaOne

  , Autor: Tinka1

  Dobrý deň prajem. Mala by som otázku. 24. júla sa mi skončila menštruácia a 2 dni nato čiže 26. sa nám stalo také, že to styk nebol, iba ako také dráždenie jeden druhého.
  Dotýkal sa ma s pohlavným orgánom iba a zo vzrušenia sa urobil, ale nie na môj pohlavný orgán ale vedla. Pre istotu som si hned vzala EllaOne tabletku “PO” 3 hodiny na to. Neviem, či existuje niečo také, keď pri ejakulácií na ženský pohlavný orgán sa možno dostane trocha ejakulantu a neni tam manipulované ani s prstami ani inak, hneď po tom som si dala aj sprchu umyla som sa, či sa tam dnu niečo mohlo dostať. Teraz je štvrtý den čo som si vzala tabletku. Prvý a druhý deň som trocha špinila a trocha cítim také bolesti v podbruchu. Včera večer som mala trocha silnejšie bolesti v podbruchu, ako pred menštruáciou.
  Čo myslíte? Tabletka zabrala? Je to v poriadku?
  Za odpoveď moc krát ďakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, myslím si, že ste tabletku emergentnej hormonálnej antikoncepcie užili zbytočne. Tabletka Vám akurát spôsobí znepravidelnenie cyklu a neočakávané špinenie, či krvácanie. Opisované ťažkosti sú predpokladám spôsobené tabletkou emergentnej antikoncepcie.