Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,001 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • HAK

  , Autor:

  Dobrý deň
  Chcela by som sa opýtať na vplyv alkoholu na HAK (belara).. som úplne chranena alebo účinnosť HAK klesa po užiti alkoholu?
  A tiež ma lekar neoboznámil s možnými rizikami spojene s fajčenim, vplyva aj to na účinnosť HAK?.. nefajčim veľa max 1-2 na deň.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie je fajčenie jednoznačne zakázané! pre vysoké riziko cievnej mozgovej príhody, infarktu alebo trombózy aj v mladom veku! Ak nebudete zapíjať tablety hormonálnej antikoncepcie alkoholom, rozumné množstvo Vám neuškodí ani nezníži účinok hormonálnej antikoncepcie. Odporúčam prečítať si príbalový leták, kde máte napísané všetky informácie.

Podobné otázky

 • problem

  , Autor:

  Dobrý deň, mám otázku. Beriem HAK belara už 3.mesiac a snažím sa ju brat pravidelne takmer na minuty. V posledných dňoch mám občas návaly tepla pribrala som pár kíl a často mi hlasno trávi, občas mám plyny. Môžu byt tieto príznaky ako vedľajší účinok HAK alebo čo to môže znamenať? Nemôžem byt tehotná napriek pravidelnému užívaniu?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva minimálna. Každá hormonálna antikoncepcia má svoje vedľajšie alebo nežiadúce účinky. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Soja

  , Autor: Tana

  Dobry den. Chcela by som sa opytat ci sója znizuje ucinok HAK a ak ano tak v akom mnozstve? Lebo si zasa nemyslim, ze ak si dam napr. Sojove parky alebo sojove mäso tak to hned znizi jej ucinok, ale kazdopadne sa obraciam na vás, aby som dostala odbornú radu. Ďakujem za odpoveď :)

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, áno, nadmerná konzumácia sóje môže spôsobiť interakciu s hormonálnou antikoncepciou v zmysle zníženia účinku. Presné množstvo Vám nepovie nikto, závisí od výrobku, spracovania, množstva obsiahnutej sóje ako aj jej formy. Občasná konzumácia sójových výrobkov v primeranom množstve nepoškodí ani nezníži účinok antikoncepcie.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Tina

  Dobrý deň,

  Užívam dlhodobo HAK Softinelle. Zobrala som druhu tabletku z blistra, s priateľom sme mali nechránený pohlavný styk s tým, že chcem sa opýtať od ktorého dňa HAK zaberá? Hneď od prvého dňa od uzitia? ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak užívate spomínanú antikoncepciu už dlhodobejšie a pravidelne, ste chránená. Ak sa v úplných začiatkoch užívania HAK užívanie tabliet zaháji v prvý deň menštruačného krvácania, účinok je okamžitý. Ak sa začne s užívaním tabliet na 2.-5. deň, počas prvých sedem dní prvého cyklu sa odporúča naviac použiť kondóm. To ale pre Vás neplatí, keďže užívate antikoncepciu už dlhodobejšie.

 • Zabudnutie užitia prvej tabletky z nového balenia

  , Autor:

  Dobrý deň. Po 7 dňovej pauze používania HAK Lunytta som zabudla použiť prvú tabletu z nového balenia, tj začala som antikoncepciu brať po 8 dňovej pauze, na 9. deň, namiesto 7 dňovej pauzy a brania tabletky na 8. deň. Spomenula som si na to až 22 hodín neskôr. Postupovala som podľa letáku a užila som 2 tablety naraz. To čo ma ale vystrašilo bolo to, že pokial zabudnem na tabletu v prvom týždni a mala som pohlavný styk počas minulého, oddychového týždňa, riziko tehotenstva je zvýšené. Styk s priateľom nastal na 5. deň nového cyklu, priateľ do mňa neajakuloval. Aká je pravdepodobnosť, že ovulácia z dôvodu prvej zmeškanej tablety nastane a ja otehotniem?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak ste užívali tablety hormonálnej antikoncepcie pravidelne, boli ste chránená aj počas 7 dňovej pauzy, pravdepodobnosť tehotenstva je malá. Čo sa týka zabudnutej tabletky, postupovali ste správne. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie, no nasledujúcich 7 dní používajte aj doplnkovú formu ochrany (kondóm).

 • Belara

  , Autor:

  Dobrý deň. Beriem HAK Belara a počas 7 dňovej pauzy som 5ty deň brala zvýšené množstvo vitamínu C vo forme tabletiek a počula som že to znižuje účinnosť HAK. Je to pravda? V ten večer som mala nechránený styk ale partner sa spravil mimo mňa.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, hormonálna antikoncepcia znižuje využitie vitamínu C, na druhej strane vo vysokých dávkach (1000 mg a viac) môže vitamín C zvyšovať hladinu estradiolu a z nízkodávkovej tablety sa tak môže stať „vysokodávková“. Je pravda, že vysoké dávky vitamínu C môžu podľa niektorých štúdii znižovať účinok hormonálnej tabletkovej antikoncepcie, no iné štúdie tento vzťah nepotvrdili. Ak užívate tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne a neužívate viac ako 1000 mg vitamínu C, nemusíte sa obávať.