Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,901 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • HAK

  , Autor:

  Dobrý deň
  Chcela by som sa opýtať na vplyv alkoholu na HAK (belara).. som úplne chranena alebo účinnosť HAK klesa po užiti alkoholu?
  A tiež ma lekar neoboznámil s možnými rizikami spojene s fajčenim, vplyva aj to na účinnosť HAK?.. nefajčim veľa max 1-2 na deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie je fajčenie jednoznačne zakázané! pre vysoké riziko cievnej mozgovej príhody, infarktu alebo trombózy aj v mladom veku! Ak nebudete zapíjať tablety hormonálnej antikoncepcie alkoholom, rozumné množstvo Vám neuškodí ani nezníži účinok hormonálnej antikoncepcie. Odporúčam prečítať si príbalový leták, kde máte napísané všetky informácie.

Podobné otázky

 • tabletka po a hak

  , Autor:

  Dobrý deň prajem,
  Posledný mesiac som bola veľmi nezodpovedná, čoho som si veľmi vedomá. . Od 4.11 do 11.11 som mala menštruáciu, (tú mám pravidelnú každých 28 dní a trvá 7 dní), 12. 11 som mala prerušovaný nechránený pohlavný styk, avšak nakoľko si nebol veľmi istý, zobrala som tabelku escapelle. 15.11 akoby naschvál sa nám stala nehoda a kondom praskol, bola som nútená opakovane vziať tabletku, keďže nemôžem si dovoliť byť tehotná, avšak v lekárni odporučili ellaone, na čo som si až neskôr prečítala, že takáto kombinácia by sa nemala brať za jeden menštruačný cyklus. 18.11 som dostala ako keby menštruácia/krvácanie z vysadenie, úplne rovnakej intenzity ako zvyčajná menštruácia ale trvala len 4 dni. 24.11 sme mali opäť prerušovaný styk, kontrolovaný. 3.12 (o deň neskôr ako mala byť moja pôvodná menštruácia) som začala špiniť, neskôr jemné krvácanie, dokopy to trvalo cca 3 dni. Nakoľko som mala začať brať antikoncepciu Daylette začala som ju brať presne toho 3.12. Keďže bolo to špinenie/menštruácia čudné, 4.12 som si spravila tehotenský test, ktorý vyšiel negatívne. Moja otázka znie bola táto nezvyčajná menštruácia ešte účinok tabletiek alebo účinok hormonálnej antikoncepcie, ktorú som začala brať? Respektíve je to v poriadku a mám v antikoncepcii pokračovať? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v prvom rade treba povedať, že prerušovaný pohlavný styk nie je antikoncepcia a po každom takomto nechránenom, hoci prerušovanom, pohlavnom styku je možnosť otehotnenia. Užitím viacerých emergentných antikoncepčných tabliet ste si rozhádzali celý menštruačný cyklus. Spomínané špinenie môže byť následkom kombinácie viacerých faktorov, hlavne užitia veľkého množstva hormónov. Navštívil by som obvodného gynekológa, aby jednoznačne vylúčil tehotenstvo a následne Vás nastavil na antikoncepciu.

 • Zabudnutá antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý den
  Užívam HAK Bellara pravidelne na čas takmer rok. Zabudla som užiť 5. tableku v prvom týždni zvyčajne ich berem o 06:00 rano túto som zobrala az na druhý den o 6 ráno spolu s ďalšou. Chcem sa preto opýtať aké je riziko otehotnenia, ak sme mali s manželom nechránený pohlavný vztyk v 1. a 3. deň užívania antikoncepcie po prestávke.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak budete pokračovať v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie a nasledujúcich 7 dní, alebo teda 7 dní ododňa zabudnutia, sa budete chrániť aj doplnkovo (kondóm), pravdepodobnosť otehotnenia je malá.

 • Zabudnuté tabletky.

  , Autor:

  Dobrý deň, užívam HAK Logest. Mala som 7-dňovú pauzu, zabudla som si však po nej vziať tabletky, a to tri dni. Čiže som mala 10 dní bez užívania tabliet. Ako teraz postupovať? Vďaka.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, možností máte viacero, treba však povedať, že chránená nie ste. Alebo si počkáte na ďalšiu menštruáciu a v prvý deň menštruačného krvácania začnete užívať tabletky (túto variantu odporúčam), no počas tohto mesiaca sa musíte chrániť bariérovou antikoncepciou (kondóm), alebo začnete užívať tabletky hormonálnej antikoncepcie teraz, ale rozhádžete si tým celý cyklus a najbližší týždeň treba používať doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm). Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Zabudnuta tabletka

  , Autor:

  Dobrý deň
  Užívam HAK Bellara(21tabliet) už rok ale dneska mam 6.deň pauzy ktorú som začala po 20.tabletke lebo 21. som stratila.Koľko dní po pauze bude ochrana účinkovať hneď alebo až o týždeň?Krvácanie sa dostavilo v čas.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tým, že ste začali pauzu bez tabliet, sa Vám len skráti cyklus, ochrana ostáva zachovaná. Dodržte sedemdňovú pauzu a pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie z ďalšieho blistra.

 • HAK a megnézium

  , Autor: Kika523

  Dobrý deň, chcela by som začať denne užívať magnézium a zároveň užívam antikoncepciu značky Karhla. Chcela by som sa opýtať, že či to nebude nejak ovplyvňovať účinok HAK, ktorú beriem o 19:00, poprípade ktorý čas by bol najvhodnejší na užívanie magnézia. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, magnézium užívať môžete, ak je na to dôvod. Vpyv na vstrebávanie antikoncepcie užívanie magnézia nemá.