krvné testy
, Autor: Registrovaný používateľ
dobrý den,
chcela by som sa informovať či pri predpise antikoncepcie je potrebné vykonať krvné testy.
dakujem
Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
dobrý den,
chcela by som sa informovať či pri predpise antikoncepcie je potrebné vykonať krvné testy.
dakujem
Dobrý deň, áno, pred samotným predpísaním hormonálnej antikoncepcie sa musí odobrať krv na krvné testy. Bez toho Vám lekár nepredpíše hormonálnu antikoncepciu.
Ďakujem za odpoveď ešte jedna otázka nakoľko som hak brala v minulosti teraz som mala pauzu 8m cca a opäť som začala brať tu istú co predtým ale dr mi nerobila žiadne krvne testy ani nič dali by sa tie krvne testy požiadať aj u obvodného? Predstavujem si to tak ze ho informujem co a ako a ci nebude dobrý neurobí mi všetky krvne testy ci som vôbec "vhodná " na uzivanie HAK ..Nakoľko obvodného mam tu v meste kde žijem a gyn mam ešte na adrese trvalého bydliska co je asi cca 370km vzdialené odomna.. ďakujem..
Dobrý deň, áno, Vás obvodný lekár Vám môže realizovať odber krvi, krvný obraz, koagulačné parametre a pečeňové enzýmy. Ak budú výsledky v poriadku, môžete pokračovať v užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.
Dobrý deň,
Začala som prvý krát užívať HAK pred mesiacom v 22 rokoch (Vexya). Krvné testy som mala výborné a nezaregistrovala som ani žiadne vedľajšie účinky. Užívam ju každý deň v presnom čase a chcela by som HAK naďalej užívať dlhodobo aj kvôli jej benefitom. Avšak počas užívania placebo tabletiek sa mi dostavilo krvácanie, ktoré nebolo veľmi odlišné od mojej bežnej menštruácie. Mám bolestivú menštruáciu aj kvôli môjmu prípadu Uterus bicornuate, ale očakávala som že mi HAK s bolesťou pomôže. Je možné že moje telo sa po zvykaní prispôsobí a bolesti pri krvácaní časom ustúpia? Chcela by som sa tiež opýtať, ako budem vedieť že moje telo liek prijalo a kedy môžme začať s nechráneným sexom? Môžem takéto vyšetrenie účinnosti HAK žiadať u svojho lekára?
Dobrý deň, krvácanie zo spádu hormónov počas užívania placebo tabliet môže byť rovnakej intenzity, ako menštruačné krvácanie, hoci väčšinou je slabšej intenzity. Čo sa týka bolestivosti, zo začiatku sa môžu vyskytovať bolesti podobné menštruačným. Organizmus si musí zvyknúť na pravidelné dávky hormónov. Bolesti by mali časom vymiznúť. Je to individuálne. Za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená a môžete mať nechránený pohlavný styk aj s ejakuláciou do pošvy.
Dobrý deň,
Chcela by som sa poradiť o tom, že či je v mojom prípade vhodné užívať antikoncepciu. Mám 20 rokov, som nefajčiarka, nemám nadváhu a som zdravá. Avšak čo sa týka rodinnej anamnézy, tak sa u nás často vyskytovali mozgové príhody. Stará mama mala niekedy po 50tke mozgovú príhodu až 6x a taktiež jej sestra aj jej mama a ďalšie pokrvné príbuzné. Taktiež brali lieky na riedenie krvi a mali vysoký krvný tlak. Moja mama mozgovú príhodu nemala, ale sú u nej bežné problémy s vysokým tlakom a berie lieky na riedenie krvi.Mojej mame gynekológ hormon. antikoncepciu neodporúčil. Domnievam sa, že tieto zdravotné problémy sú v našej rodine dedičné. Ja som študentka a aj kvôli tomu potrebujem nejakú formu antikoncepcie, ale moja gynekologička mi oznámila, že nehormonálne telieska pre nerodičky nie su úplne vhodné a odporučila mi antikoncepciu Drovelis. Na gynekológii mi taktiež robili nejaké krvné testy a všetko vyšlo v poriadku, ale rada by som si ešte prečítala Váš názor na to, že či je užívanie Drovelisu pre mňa veľký risk alebo či to mám skúsiť. Ďakujem.
Dobrý deň, ak u Vás nebol potvrdený rizikový faktor alebo trombofilný stav a vstupné vyšetrenia pred predpísaním hormonálnej antikoncepcie boli u Vás v poriadku, Drovelis by mal byť vo Vašom prípade bezpečný preparát hormonálnej antikoncepcie. Ak máte pozitívnu rodinnú anamnézu, odporúčam preventívne realizovať hematologické vyšetrenie, aby sa jednoznačne vylúčil trombofílny stav, či prípadné mutácie koagulačných faktorov.
Dobry den, beriem hak a s 12 hodinovym rozostupom si davam vitaminy C, D a zinok ale prave na vitamin c som bola upozornena lekarnikom, vraj ho nemozem pri hak, respektive ak ho beriem mam poziadat gynekologa o krvne testy. Vhcem sa spytat ako casto ich treba robit a naco su dobre, co by mohli preukazat? Na toto ma upozornil aj neurolog ohladom migren. Dakujem
Dobrý deň, hormonálna antikoncepcia znižuje využitie vitamínu C, na druhej strane vo vysokých dávkach (1000 mg a viac) môže vitamín C zvyšovať hladinu estradiolu a z nízkodávkovej tablety sa tak môže stať „vysokodávková“, čo môže mať vplyv na zvýšenie pečeňových enzýmov, teda môžu byť zvýšené pečeňové testy. Je tiež pravda, že vysoké dávky vitamínu C môžu podľa niektorých štúdii znižovať účinok hormonálnej tabletkovej antikoncepcie, no iné štúdie tento vzťah nepotvrdili. Ak užívate tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne a neužívate viac ako 1000 mg vitamínu C, nemusíte sa obávať. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa štandardne realizujú odbery krvi, či antikoncepcia nemá negatívny vplyv na organizmus, aspoň raz za pol roka až rok. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na správny postup gynekológa.
Pri menštr. cykloch u mňa v minulých rokoch viackrát došlo ku extrémnemu krvácaniu (predmenopauz. obdobie), ktoré sa samo nechcelo nezastaviť, môj gynekológ to riešil cez Norethisteron, čo vždy pomohlo.
(Vieme dôvod z vyšetrenia hematológa - zistili sa niektoré zrážacie faktory na nízkej hladine)
Dostala som sa však 2x do anémie ťažkého stupňa (Hb 70, železo 1,2) a gynekológ mi krvný obraz neskontroloval a ani ma neupozornil, prišla som na to až u obvodnej lekárky pri vyšetrení kvôli neobvyklým stavom únavy organizmu.
Gynekológ neskôr navrhol zavedenie hormonálnej antikoncepcie, aktuálne už cca 3 roky beriem AXIA. Situáciu to stabilizovalo a pomohlo, znášam to bez problémov.
Pri zavedení hormonálnej liečby mi gynekológ neurobil žiadne krvné testy.
Na všeobecnej preventívke u mojej obvodnej lekárky ma ona upozronila, že by mi mal gynekológ robiť pravidelné kontrolné odbery krvi.
Keď som to však povedala na PP gynekológovi, tak on tvrdil, že to už nemá robiť gynekológ a poisťovňa mu to nepreplatí, ale kontrolu krvi má robiť obvodná všeobecná lekárka. Doteraz som na žiadne krvné odbery nebola.
Prosím Vás, ako je to aktuálne podľa predpisov a lege artis, má mi gynekológ robiť pri predpísanej antikoncepcii kontrolné odbery krvi?
Taktisto pri stavoch dlhého extrémneho krvácania - mal mi navrhnúť a aj urobiť kontrolu krvného obrazu?
Ďakujem
Dobrý deň, vyšetrenie krvi by malo byť realizované už pred samotným predpísaním hormonálnej antikoncepcie. Obvodný gynekológ, ktorý predpíše hormonálnu antikoncepciu, by mal v pravidelných intervaloch (raz až dvakrát ročne) kontrolovať základné parametre krvi, ako krvný obraz, koagulačné parametre a pečeňové testy. Ak máte tieto vyšetrenia realizované pravidelne vrámci preventívnej prehliadky u svojho všeobecného lekára, je to postačujúce, lak má prístup k týmto výsledkom aj obvodný gynekológ. Nie je nutné za každú cenu realizovať vyšetrenia dvojmo. Čo sa týka krvného obrazu, samozrejme, je na mieste skontrolovať krvný obraz u pacientky, s anamnézou silnejšieho a dlhodobejšieho krvácania. Niekedy je nutné realizovať hemostatickú kyretáž práve z dôvodu, aby pacientka ešte viac neanemizovala. Nepoznám však bližšie výsledky vyšetrení, nálezy, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Samozrejme, ak ste nespokojná s Vašim obvodným gynekológom, máte právo na zmenu obvodného gynekológa.