Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,685 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Predčasná menštruácia

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň, pani doktorka.
  Mám 20 rokov a už zhruba 3 roky beriem HAK Novynette, partnera mám stáleho. Nikdy som s danou HAK nemala problémy, teda až doposiaľ. Menštruáciu som totiž dostala dnes, o dva týždne skôr, ako som mala dostať. Včera som mala len slabšie špinenie, dnes však výrazne silné krvácanie. Neviem, čo znamená takáto predčasná menštruácia pri užívaní antikoncepcie a mám z toho obavy. Obraciam sa s týmto na Vás, nakoľko neviem, kedy bude možná návšteva u môjho gynekológa. Za skorú odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  na menštruačný cyklus ženy vplýva mnoho iných vecí, hormónov a životných udalostí. Ak ste nemali v poslednom období nijak výrazne viac stresu, alebo ste neboli chorá, neužívala žiadne lieky, nemali hnačku alebo zvracanie, neschudli extrémne a ste si 100%, že nemôžete byť tehotná doporučila by som užívať antikoncepciu ďalej, ak sa to bude opakovať aj v nasledujúcom cykle vyhľadajte lekársku gynekologickú pomoc. Sú potrebné vyšetrenia.

Podobné otázky

 • Predčasná menštruácia

  , Autor: Carolinagav

  Dobrý deň,
  beriem antikoncepciu Diecyclen 9 mesiacov a posledné tri mesiace mám predčasnú menštruáciu. Prvý z tých troch mesiacov mi menštruácia prišla len nejaké 3 dni predtým, ako som mala začať brať tie zelene placebo tabletky. Potom som musela odcestovať na týždeň a tabletky som zabudla, to som mala začať užívať už nový blister. A tak som týždeň nebrala tabletky. Keď som prišla, začala som ich po tom týždni odznova užívať. No s menstruacia mi prišla už týždeň predtým, ako som mala začať užívať placebo tabletky. Teraz posledný mesiac mi prišla o týždeň a pol skôr. Ale musím aj priznať, že teraz som ju užívala nezodpovedne, pretože som pár dní dozadu nezobrala až 2 tabletky, čiže další deň som brala tri. A keďže moja gynekologická ambulancia je známa nezdvíhaním telefonátov, tak píšem vám a chcela by som vedieť či mám pokračovať v braní a ono sa mi to zase upraví alebo mám prestať brať antikoncepciu či podstúpiť prehliadku. Pretože fakt už neviem. Viem, že som ju brala posledný čas všelijako, no chcem to napraviť nech to je znova tak ako predtým. A ešte by som sa rada spýtala či mi nemôže nejako uškodiť to, že som ju nebrala ako som mala a obcas som brala aj v inom čase.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepravidelným a nesprávnym užívaním hormonálnej antikoncepcie samozrejme mohlo dôjsť ku špineniu. Za opisovaných okolností mohol byť účinok hormonálnej antikoncepcie znížený a preto, ak ste mali v období užívania bielych aktívnych tabliet nechránený pohlavný styk, bez doplnkovej ochrany, sa tehotenstvo vylúčiť nedá.

 • Predčasná menštruácia

  , Autor: Daniella72

  Dobrý večer,

  beriem hormonálnu antikoncepciu Levonille ani nie 3 týždne, počas užívania som mala rôzne vedľajšie účinky ako špinenie, pocit nevoľnosti, zmenu chuti do jedla (ale keďže som ešte na začiatku uzivania, tak si hovorím, že počkám a pokiaľ to bude pretrvavat dlhšie navštívim lekára) no tieto vedľajšie účinky postupne zmizli, akurát, že mi prišla menštruácia skôr. Tabletky beriem pravidelne každý deň ráno, da sa povedať, že aj v rovnakých casovych intervaloch,ale zostávajú mi ešte 4 ružové tabletky aby som začala užívať 7 bielych tabletiek a aby mi teda začala menstruacia, no ja som ju dostala skôr. Je to v poriadku? Môže to byť takisto ako vedľajší účinok?
  HAK som brala 3 roky dozadu a nič také som nemala, akurát, že to bola iná značka ako beriem teraz.

  Vopred ďakujem za odpoveď a prajem pekný zvyšok dňa!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špinenie, hlavne v začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie, nie je ničím neobvyklým. Áno, môže to byť aj vedľajší účinok hormonálnej antikoncepcie. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva minimálna. Užívanie aktuálneho preparátu hormonálnej antikoncepcie nemôžete porovnávať s inými preparátmi hormonálnej antikoncepcie, ktoré ste v minulosti užívala. Odsledujte si to.

 • Predčasná menstruacia

  , Autor: katinkakall

  Dobrý deň, mám 22 rokov, užívam rok a pól antikoncepciu Daylla. Doteraz som mala menštruáciu vždy presnú, každú stredu v týždni, kedy som mala prestávku v bráni antikoncepcie. Tentokrát mi ale prišla menstruacia v sobotu, ešte počas užívania antikoncepcie. Užívanie končím vždy v nedeľu a potom mám týždeň pauzu. Je to veľký problém? Tento týždeň som mala zdravitne trochu zlý. Bola som na jednu noc v nemocnici na infúziu kvôli žalúdočným problémom, potom má ešte bolelo brucho pár dni po tom a v sobotu mi prišla menstruacia. Viete mi povedať, či je to v poriadku? V užívaní antikoncepcie klasicky pokračujem aj keď prišla menstruacia. Ďakujem Vám vopred.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa špinenie, či krvácanie môže vyskytovať aj počas cyklu. Spomínané žalúdočné ťažkosti mohli mať na to vplyv. Odporúčam pokračovať v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Ak však boli žalúdočné ťažkosti spojené s vracaním alebo hnačkami, je možné, že tabletky hormonálnej antikoncepcie neboli dostatočne vstrebané, preto je vhodné uvažovať aj o doplnkovej ochrane.

 • Predcasna menstruacia v 10 den uzivania antikoncepcie

  , Autor: Verca1234

  Uzivam antikoncepciu Lunytta uz niekolko rokov. Posledne 4 mesiace som mala spinenie uz 7 dni pred zaciatkom menstruacie, teda 14 dni po brani antikoncepcie, tento mesiac som spinila uz na 9 den po zaciatku brania antikoncepcie a na 10.den som zacala krvacat. Mam dobrat antikoncepciu a potom 7 dni vynechat (aby som dostala kramy) a potom pokracovat s dalsim balenim tabletiek? Je taketo spinenie znakom, ze nieco nie je v poriadku a mala by som zmenit antikoncepciu? Chystam sa ku gynekologovi ale termin mam o mesiac, preto by som bola rada za vysu radu. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa špinenie môže vyskytovať počas celého cyklu aj napriek pravidelnému užívaniu. Je tu možnosť, že bude potrebné preparát hormonálnej antikoncepcie vymeniť. Takto sa Vám bližšie neviem vyjadriť. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa aj skôr.

 • Predčasná menštruácia

  , Autor: Ria.

  Dobrý deň , antikoncepciu- dienorette som začala brať na prví deň môjho menzesu a menštruácia mi skočila tak ako malá lenže o týždeň sa dostavila ďalšia aj keď stále beriem antikoncepciu. Nie je moc silná ale už trvá 5 deň. Môže to byť tým , že som si ju dávala nie presne na hodinu ale vždy s nejakým pol hodinovým rozdielom ? No odkedy sa dostavila ďalšia menštruácia beriem to presne na hodinu .Mám pokračovať v bráni tabletiek ? Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie, hlavne v začiatkoch užívania, sa môže vyskytovať špinenie či krvácanie aj počas celého cyklu. Časom by sa to malo upraviť. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.