Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Vankúš na zležanu hlavičku

    , Autor: Ivanar

    Dobry den, rada by som sa vas opytala na nazor na vankuse proti zlezaniu hlavicky babatiek. Nas maly na 5,5m, ma zlezanu hlavicku (CI 95%, DI 2,3%), ortoped nevidi nutnost helmicky aj ked je to podla tabuliek stredy az tazky stupen deformity. Dieta spava v noci na boku a na bruchu, iba v kociku na chrbte. Je vhodne aby sme hlavicku odlahcili cez dany vankus? Nebude trpiet krcna chrbtica? Vseobecne sa pise ze sa vankuse nemaju pouzivat do 2r, avsak neviem co v takomto pripade. Dakujem vam za nazor a pomoc.
    Pekny den.ivana

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Bábätká, ktoré majú problém so zležanou hlavičkou mávajú väčšinou funkčný problém s krčnými svalmi. A mnohokrát polohovanie v spánku vôbec nepomáha, pretože veľkú časť dňa, keď dieťatko bdie, je na chrbátiku - či už ho prebaľujete alebo sa hrá na hracej podložke alebo je v kočári. Špeciálny vankúšik na zležanú hlavičku neodporúčam pretože pri spánku je v ňom zafixovaná hlavička a môže spať len na chrbte a časom keď sa chce dieťatko otočit - tak z neho tá hlavička akoby vypadáva. Odporúčam vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý sa venuje bábätkám a Vojtovej metóde. Vyšetrí Vášho synčeka a odporučí Vám vhodné cvičenie. Pokiaľ už ide o stredný až ťažký stupeň deformity tak veľmi odporúčam kraniálnu remodelačnú ortézku - tzv.helmičku, ale súčasne je potrebné aj cvičenie, ktoré Vás naučí fyzioterapeut. S helmičkou by som začala čím skôr, keď ešte hlavička rýchlo rastie. Postupne už totiž rastie pomalšie. Sú s ňou veľmi dobré výsledky.

    Prajem pekný deň